Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W jakich dziedzinach można wykorzystać technologię druku 3D?

Świat technologii jest jednym z głównych motorów napędowych dzisiejszego społeczeństwa, zarówno ze względu na swoje wielkie i ciągłe osiągnięcia, jak i na szybką absorpcję, jaką społeczeństwo z niego czyni. Jedną z tych, która w ostatnich latach wywarła ogromny wpływ, są drukarki 3D i ich wiele różnych możliwych zastosowań. Drukarki 3D są obecne na rynku już od ponad 3 dekad. Choć na początku ich koszty były zbyt wysokie, obecnie ich cena została znacznie obniżona, a ich zastosowanie stało się bardziej powszechne, umożliwiając między innymi tworzenie dokładnych figur za pomocą programów do modelowania 3D. Dzięki temu w różnych sektorach zawodowych dokonał się wielki postęp.

Medycyna.

Technologia 3D umożliwiła przyspieszenie postępu w świecie zdrowia. Maszyny te umożliwiają na przykład automatyczne tworzenie protez, przy znacznym obniżeniu kosztów. Znacznie rozjaśniają też pracę specjalistów, którzy stają się bardziej produktywni. To jedne z najczęstszych zastosowań w dziedzinie medycyny.

Dedykowany sprzęt chirurgiczny.

Jedną z wielkich rewolucji drukarek 3D było stworzenie materiału chirurgicznego w pełni dostosowanego do kształtu ludzkiego ciała, aby ułatwić interwencje medyczne.


Spersonalizowane leki.


Maszyny te, dzięki ogromnej ilości i różnorodności filamentów do druku 3D, z których mogą korzystać, mogą być dostosowane do potrzeb każdego pacjenta. Po wprowadzeniu konkretnych danych każdego pacjenta, możliwe jest stworzenie spersonalizowanych leków, z odpowiednim i niezbędnym dawkowaniem każdego związku aktywnego w zależności od potrzeb.

Gotowanie.

Podobnie jak w przypadku leków, również żywność może być drukowana. W ten sposób technologia 3D pozwala zagwarantować szereg właściwości w stosunku do diet.

Zdrowe.

Żywność, która jest produkowana przy użyciu technologii 3D, jest często niezwykle zdrowa, ponieważ kontrolowane są składniki, które do niej trafiają. W ten sposób kontroluje się zarówno to, co jest potrzebne, jak np. określone białka, czy wyrzuca składniki, które powodują alergie.

Łatwostrawne.

Dla tych, którzy mają trudności z połykaniem lub żuciem, można przygotować potrawy, które są łatwe do strawienia.

Optymalne.

Wkłady zawierające składniki zapewniają pożądaną lepkość potrawy, a także temperaturę, dostosowując niemal każdą cechę spożywanej potrawy. Na szczególną uwagę zasługują różne kształty, jakie przyjmują przygotowane potrawy, dlatego są one szeroko wykorzystywane przez wielkich kucharzy w kreatywnej kuchni.

Edukacja.

Konkretny przykład zastosowań druku 3D w edukacji związany jest z biologią. Dzięki tym maszynom można stworzyć dokładne modele ludzkich organów, aby studenci mogli je bezpośrednio badać. Jest to jednak narzędzie, które wykracza poza takie przedmioty jak nauka czy technika. Technologia 3D jest już wykorzystywana w sposób interdyscyplinarny, aby wnieść wartość dodaną do wszystkich obszarów edukacji, oferując nauczycielom i profesorom szeroką gamę zasobów, które pozwalają im mieć w zasięgu ręki alternatywne sposoby przekazywania koncepcji.

Druk 3D w edukacji ułatwia m.in. uchwycenie większej uwagi i zainteresowania uczniów, pobudzenie ich do interakcji i uczestnictwa. W ten sposób wytwarza się nowa relacja między samymi studentami oraz między nimi a przedmiotem. Jest to również niezwykle przydatne narzędzie do przekształcania teorii w praktykę, tworzenia namacalnych modeli dydaktycznych. Należy zaznaczyć, że ten model nauczania sprzyja rozwojowi inteligencji wielorakich.

Podsumowanie.

Jak można się spodziewać, na tym nie kończą się różne zastosowania druku 3D. Wykorzystuje się ją również w tworzeniu ubrań, zabawek czy rzeźb. Możliwe, że z czasem każdy będzie miał w domu takie urządzenie. Granica wykorzystania leży tylko w wyobraźni użytkownika.