Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

7 powodów, dla których warto prowadzić pamiętnik

Bycie świadomym swoich odczuć i działań często przekłada się na polepszenie jakości życia. Tak naprawdę jedynie kilka minut dziennie poświęconych na pisaniu pamiętnika może wnieść do Twojej codzienności bardzo wiele. Dzięki temu m.in. możesz mieć lepszy wgląd w samego siebie, co jest przecież tak ważne dla funkcjonowania i zdrowia psychicznego.

Prowadzenie pamiętnika w odpowiedni sposób pomaga rozwinąć zdolność do autorefleksji, umożliwia dogłębne poznanie siebie i swoich odczuć. Dlatego ważnym jest, by Twój pamiętnik stanowił coś więcej niż tylko zeszyt do zapisywania tego, co robiłeś za dnia i sprowadzania go do suchej faktografii sporządzanej w sposób machinalny, bez uzewnętrzniania się.

Pamiętnik to świetne miejsce do przelewania swoich myśli i daje naprawdę spore pole do manewru w sensie wyrażania siebie, mianowicie częstokroć w momencie tworzenia wpisu do sztambucha wybijamy się ponad świadomość i dajemy upust swojej sile podświadomości. Sięgając do zakamarków swojej duszy, lepiej poznajemy, czego tak naprawdę pragniemy. By opisać swoje wewnętrzne przeżycia z mijającego dnia, nie potrzeba ślęczeć nad wpisem nie wiadomo ile, wysilając się zbytnio i uciekając się do niepotrzebnej ekwilibrystyki słownej. Właściwie wystarczy tylko kilka minut. Najlepiej 6 minut dziennie, bo tyle wystarczy, aby już po kilku dniach zauważyć u siebie zmiany. Tylko 6 minut – tak więc to za mało, by usprawiedliwić się brakiem czasu. 

1. Zyskujesz jasność umysłu

Kim tak naprawdę jesteś? Czego właściwie pragniesz? Jaki jest twój cel, twoje powołanie? Brak odpowiedzi na wymienione pytania może powodować wewnętrzne rozdarcie, poczucie bezcelowości, a także bezustanny zamęt w głowie. Codzienne prowadzenie dziennika z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na te fundamentalne pytania, rozjaśnić drogę, a w efekcie pomoże odzyskać spokój wewnętrzny i radość w sercu. Cały ten natłok myśli kłębiący się w Twoim umyśle okaże się możliwy do uporządkowania, kiedy to ujrzysz przed sobą owe przemyślenia zapisane na papierze. To, co dotąd było mętne, szybko stanie się klarowne. 

2. Dowiesz się, czego pragniesz

Gdy już uporządkujesz ten wewnętrzny chaos poprzez codzienne wpisy do pamiętnika, z wolna zaczniesz dostrzegać, jakie są Twoje autentyczne cele i pragnienia. Jedynie poprzez głęboką autorefleksję w ciszy i z dala od codziennego zgiełku jesteśmy w stanie wejrzeć w głąb siebie. Coś, o czym bardzo często myślisz, jest tak naprawdę istotą Twojego ja. Często się zdarza, że dzięki głębokiej autorefleksji odkrywamy rozwiązania i okazje, jakich nigdy byśmy wcześniej nie odkryli.

3. Możesz podejmować lepsze decyzje

Poprzez skrupulatne rozważenie jakiejś trapiącej Cię kwestii, możesz odnaleźć możliwe najlepsze rozwiązanie danego problemu. Dokładne wypisanie wszelkich za i przeciw oraz dogłębna analiza danej sytuacji z pewnością ułatwi podjęcie właściwej decyzji.

4. Lepiej poznasz znaczenie życia

W prowadzeniu pamiętnika najistotniejszą kwestią jest lepsze rozeznanie tego, co przytrafia Ci się w życiu. W codziennej gonitwie bardzo trudno o dostrzeżenie znaczenia różnych wydarzeń, zarówno prozaicznych, jak i tych wielkich. Bez codziennej refleksji w domowym zaciszu nie jesteśmy zazwyczaj w stanie wyciągnąć wniosków z rozmaitych sytuacji, jakie serwuje nam życie. Ludzie nierzadko przeoczają rzeczy szalenie istotnie. Tak naprawdę wiele lekcji można wynieść nawet z pozornie nieistotnych doświadczeń życiowych. Dzięki tym paru minutom poświęconym na pisaniu pamiętnika skutecznie rozwijamy w sobie umiejętność przenikliwego postrzegania rzeczywistości.

5. Zaczniesz doceniać małe sukcesy

Każdy najmniejszy sukces w życiu należy celebrować. Często nie doceniamy siebie za nasze postępy i osiągnięcia w różnych dziedzinach, a to właśnie one nas definiują. Dzieje się tak dlatego, że nasze osiągnięcia niekiedy uważamy za tak mało znaczące, że nie warto nawet zaprzątać sobie nimi głowy. Istnieje powiedzenie, że każda daleka podróż zaczyna się od małego kroku. Negując te z pozoru nic nieznaczące postępy w drodze do upragnionego celu, wyrządzamy sobie tylko krzywdę. Docenienie tych maleńkich osiągnięć może stanowić olbrzymie źródło motywacji, a umiejętność docenienia sukcesów można nabyć poprzez codzienne rzetelne opisywanie swoich przeżyć na kartkach pamiętnika.

6. Rozpoznasz emocje i lepiej będziesz nimi zarządzać

Nieprzepracowane traumy oraz tłumione emocje potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na nasz dobrostan. W najgorszym wypadku mogą spowodować w nas niekontrolowany wybuch w niewłaściwym miejscu i czasie. Toteż warto przepracować nasze emocje poprzez opisywanie tego, co w nas głęboko siedzi. Jest to bardzo bezpieczny sposób, ponieważ nie musimy wyjawiać przed innymi swoich rozterek, gdy nadal mamy w sobie opory przed zwierzaniem się innym. Uzewnętrznienie się na początku przed samym sobą może stanowić fundament dla dalszego rozwoju. O czym warto również wspomnieć, jest to, jak wiele dobrego może zdziałać codzienne praktykowanie wdzięczności, dzięki czemu będziemy w stanie dostrzec, ile posiadamy zasobów, często tych niematerialnych. 

7. Staniesz się bardziej wyrozumiały wobec innych

Zapisywanie swoich myśli w dzienniczku będzie skutkować nie tylko lepszym poznaniem samego siebie, ale najprawdopodobniej trafniej będzie mógł odczytywać innych ludzi, tzn. poznasz, dlaczego postępują tak a nie inaczej, jakimi pobudkami się kierują, jakie mechanizmy nimi rządzą. Mimo dzielących nas różnic łączy nas wiele, tak więc pewne analogie pomiędzy Twoim zachowaniem a innych staną się łatwiej dostrzegalne. W ten oto sposób rozwijamy w sobie inteligencję emocjonalną. Jest to bardzo ważny w dzisiejszych czasach rodzaj inteligencji. Ludzie z wysoko rozwiniętą inteligencją emocjonalną z większą łatwością nawiązują kontakty z innymi, co często przekłada się na większy sukces w życiu.