Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak technologia blockchain jest wykorzystywana w zarządzaniu łańcuchem dostaw?

Blockchain przynosi korzyści branży łańcucha dostaw poprzez poprawę identyfikowalności, przejrzystości i możliwości sprzedaży towarów i usług, które poruszają się wzdłuż łańcucha wartości.

Czym jest zarządzanie łańcuchem dostaw i jak działa?

Zarządzanie łańcuchem dostaw aktywnie optymalizuje działania firmy po stronie dostawców od planowania do obsługi posprzedażowej w celu zwiększenia zadowolenia klientów. Zarządzanie łańcuchem dostaw (SCM) to kontrola całego przepływu produkcji, od zakupu surowców do dostarczenia finalnego produktu/usługi do miejsca przeznaczenia. Ponadto SCM obejmuje przetwarzanie informacji i kontrolę finansów związanych z produktem lub usługą. Łańcuch dostaw i logistyka są czasem mylone. W rzeczywistości logistyka jest tylko częścią łańcucha dostaw. Tradycyjne systemy zarządzania łańcuchem dostaw obejmują takie etapy, jak planowanie, zaopatrzenie, produkcja, dostawa i usługi posprzedażowe w celu centralnego zarządzania łańcuchem dostaw. Proces ten rozpoczyna się od podjęcia decyzji o sposobie zaspokojenia potrzeb klienta i wyboru dostawców surowców do wytworzenia produktu. Kolejnym krokiem jest ustalenie, czy producent będzie zlecał dostawę na zewnątrz, czy też zajmie się jej realizacją. A po dostarczeniu produktu to właśnie sieć będzie oferować usługi posprzedażowe, takie jak obsługa zwrotów i napraw produktów, które mają kluczowe znaczenie dla zadowolenia klientów.

Nowoczesne systemy SCM są zarządzane za pomocą oprogramowania na wszystkich etapach, od tworzenia produktów i usług, magazynowania, zarządzania zapasami, realizacji zamówień, śledzenia informacji i dostarczania produktów/usług do usług posprzedażowych. Na przykład Amazon wykorzystuje liczne technologie robotyczne i automatyczne do układania i przechowywania towarów, a także do kompletowania i pakowania zamówień. Firma zaczęła również używać elektrycznych dronów do transportu paczek ważących mniej niż pięć funtów w części USA.

Jak ewoluuje nowoczesny łańcuch dostaw?

Nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), robotyka i blockchain są włączane do cyfrowej sieci łańcucha dostaw, która integruje dane i informacje z różnych źródeł w celu dystrybucji towarów i usług w całym łańcuchu wartości. Infrastruktura łańcucha dostaw ewoluuje od ściśle fizycznych systemów funkcjonalnych do rozległej, połączonej sieci aktywów, danych i działań. Na przykład, wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, przedsiębiorstwa mogą wydobyć cenne informacje z dużych zbiorów danych, aby proaktywnie zarządzać zapasami, zautomatyzować procesy magazynowe, zoptymalizować krytyczne połączenia z dostawcami, skrócić czas dostawy i opracować nowe doświadczenia klientów, które poprawiają ich zadowolenie i zwiększają sprzedaż.

Roboty wyposażone w sztuczną inteligencję pomagają zautomatyzować różne ręczne zadania wykonywane przez ludzi, takie jak procesy kompletowania i pakowania zamówień, dostarczanie surowców i wyprodukowanych towarów, przenoszenie przedmiotów podczas magazynowania i dystrybucji oraz skanowanie i pakowanie przedmiotów. Według Amazona roboty pozwalają firmie przechowywać o 40% więcej zapasów, co umożliwia terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań dotyczących dostaw. Ponadto, ponieważ blockchain ma niezmienny charakter, można go wykorzystać do śledzenia źródła produktów i wykrywania podrobionych towarów oraz oszustw w łańcuchu wartości. Na przykład, jeśli firma transportuje produkty łatwo psujące się, takie jak ser, podczas przechowywania i transportu musi być utrzymywana przez cały czas określona temperatura. Firma transportująca ser może określić, czy temperatura przekroczyła dopuszczalny próg podczas rejsu i czy miało to wpływ na ładunek, minimalizując w ten sposób problemy z jakością żywności.

Jak technologia blockchain usprawnia zarządzanie łańcuchem dostaw?

W przeciwieństwie do tradycyjnych łańcuchów dostaw, łańcuchy dostaw oparte na blockchainie automatycznie aktualizują zapisy transakcji danych w momencie wprowadzenia zmian, poprawiając identyfikowalność w całej sieci łańcucha dostaw. W przeciwieństwie do bitcoinów i innych aplikacji finansowych blockchain, które mogą być publicznie dostępne, sieci łańcucha dostaw oparte na blockchainie mogą potrzebować zamkniętego, prywatnego i dozwolonego blockchaina z ograniczoną liczbą uczestników. Wciąż jednak może być możliwy bardziej otwarty zestaw partnerstw. W sieciach dostaw opartych na blockchainie rolę odgrywają cztery kluczowe podmioty, w tym rejestry, organizacje normalizacyjne, certyfikatorzy i uczestnicy:

  • Rejestratorzy: zapewniają różne certyfikaty uczestnikom sieci.
  • Organizacje normalizacyjne: opracowują zasady i specyfikacje techniczne blockchain lub systemy normalizacyjne, takie jak Fairtrade, dla zrównoważonych łańcuchów dostaw.
  • Certyfikatorzy: certyfikują ludzi do uczestnictwa w sieciach łańcucha dostaw.
  • Podmioty: zarejestrowany audytor lub jednostka certyfikująca musi certyfikować uczestników lub podmioty takie jak producenci, sprzedawcy i nabywcy w celu utrzymania zaufania do systemu.

To, jak produkt “należy” lub jest przekazywany do konkretnego podmiotu, jest intrygującą cechą struktury przepływu i zarządzania, a także jedną z korzyści płynących z blockchain w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Jednak czy blockchain czyni zarządzanie łańcuchem dostaw bardziej przejrzystym?

Ponieważ zainteresowane strony muszą spełnić warunek inteligentnego kontraktu, zanim produkt zostanie przekazany (lub sprzedany) innemu podmiotowi, ogólna przejrzystość całego łańcucha wartości jest zwiększona, aby zatwierdzić wymianę towarów lub usług, a rejestr blockchain jest aktualizowany o informacje o transakcji po tym, jak wszyscy uczestnicy wypełnili swoje obowiązki.

Ponadto charakter, ilość, jakość, lokalizacja i parametry własnościowe produktu są w przejrzysty sposób określane przez technologię blockchain. W rezultacie klienci mogą zobaczyć nieprzerwany łańcuch dostaw i transakcji od surowców do ostatecznej sprzedaży, eliminując potrzebę zaufanej organizacji centralnej do administrowania i utrzymywania cyfrowych łańcuchów dostaw.

Jak blockchain poprawia identyfikowalność w łańcuchu dostaw?

Aby lepiej śledzić działania w łańcuchu dostaw, zainteresowane strony mogą uzyskać dostęp do ceny, daty, pochodzenia, jakości, certyfikacji, miejsca przeznaczenia i innych istotnych informacji za pomocą blockchain. Identyfikowalność stosowana w sektorze łańcucha dostaw to zdolność do dokładnego określenia poprzedniego i obecnego miejsca przechowywania zapasów i produktów. Odnosi się do śledzenia produktów podczas ich przemieszczania się od surowców do sprzedawców i klientów, w tym przechodzenia przez wiele obszarów geograficznych.

Możliwość śledzenia jest jedną z istotnych korzyści płynących z innowacji w łańcuchu dostaw opartych na blockchain. Ponieważ blockchain składa się ze zdecentralizowanych, open-source’owych rejestrów, w których zapisywane są dane, które mogą być replikowane wśród użytkowników, transakcje zachodzą w czasie rzeczywistym. W rezultacie blockchain może stworzyć inteligentniejszy i bezpieczniejszy łańcuch dostaw, ponieważ umożliwia śledzenie produktów za pomocą wiarygodnej ścieżki audytu z niemal równoczesną widocznością. Łącząc sieci łańcucha dostaw poprzez zdecentralizowany system, blockchain może umożliwić bezproblemowy ruch między dostawcami i producentami.

Ponadto korzystając ze wspólnej sieci blockchain, producenci i dystrybutorzy mogą bezpiecznie rejestrować informacje, takie jak wartość odżywcza produktów, pochodzenie i jakość produktu oraz obecność wszelkich alergenów. Dostęp do historii produktu daje klientom większą pewność, że kupowane przez nich produkty należą do producentów działających w dobrej wierze, co przekłada się na bardziej zrównoważony łańcuch dostaw. I odwrotnie, w przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów zdrowotnych lub niezgodności z normami bezpieczeństwa, można podjąć niezbędne działania przeciwko pozbawionemu skrupułów producentowi na podstawie informacji przechowywanych w rozproszonym rejestrze.