Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Inflacja w Polsce w 2022 roku – co trzeba o niej wiedzieć?

Inflacja to trend, który powszechnie uznawany jest za niepokojące zjawisko, które pojawia się w przestrzeni gospodarczej. Już w ostatnich miesiącach 2021 roku odpowiedni poziom inflacji w Polsce istotnie wzrósł. Z kolei rok 2022 roku powitał społeczeństwo polskie wysokim poziomem inflacji, która nieustanie pikuje w górę. Od początku roku systematycznie konsumenci odczuwają podwyżki cen produktów i usług, co nie jest optymistyczną wizją. Dlatego w ramach walki z inflacją rząd podejmuje wiele działań zapobiegawczych. Jednym z najbardziej popularnych działań jest podnoszenie stóp procentowych przez bank centralny. Jednak czym w zasadzie jest inflacja?

Inflacja – czym konkretnie jest to zjawisko?

Istotne zmiany cen produktów i usług to efekt inflacji, która może być na niskim, umiarkowanym lub wysokim poziomie w zależności od sytuacji rynkowej. Na kształtowanie się odpowiednich cen w sklepach niewątpliwie wpływa wiele czynników. Jednak, aby możliwe było zaprezentowanie tego zjawiska na kanwie ogólnokrajowej, należy wykorzystać odpowiednie wskaźniki, dzięki którym możliwe jest właściwe opisanie sytuacji. Inflacja zasadniczo jest jednym z podstawowych wskaźników makroekonomicznych, które jednoznacznie obrazują sytuację gospodarczą konkretnego państwa i odpowiedni wzrost cen. Samo zjawisko oznacza, że ceny na rynku rosną, co bezpośrednio ma przełożenie na siłę nabywczą pieniędzy, gdzie ta siła po prostu maleje. Posługując się przykładem, kiedy inflacja jest wyższa niż 1000 zł, można kupić wszystkich produktów i usług mniej, niżeli kiedy jest niższa, albo ujemna. Niemniej zjawisko ujemnej inflacji określane jest nieco inaczej, a więc jako deflacja. Należy ją utożsamiać ze spadkiem cen oraz dobór i usług, ale w długim okresie czasu.

Inflacja w Polsce w 2022 roku – jaki ma poziom?

Od początku roku coraz więcej osób zaczyna się interesować zagadnieniami ekonomicznymi, które bezpośrednio związane są z inflacją. Dzieje się tak, ponieważ wartość produktów i usług drastycznie wzrasta. W styczniu 2022 roku wysokość inflacji konsumenckiej wynosiła ponad 8 proc. Z kolei opracowany trend przez Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że w pierwszym kwartale 2022 roku inflacja wyniesie ponad 9,5 proc. Pokazuje to, że poziom inflacji zbliża się do bardzo niebezpiecznej granicy, gdzie zasadniczo coraz więcej osób będzie obawiało się o własny poziom życia oraz zdolności konsumpcyjne.

Rodzaje inflacji

Współcześnie można wyróżnić naprawdę wiele rodzajów inflacji. Niemniej z uwagi na odpowiednie przyczyny jej powstawania najczęściej mówi się o dwóch podstawowych typach takich jak:

  • Inflacja popytowa, która jest efektem wzrostu popytu na odpowiednie dobra i usługi wskutek prowadzenia przez np. Bank Centralny bardzo szeroko zakrojonej polityki monetarnej,
  • Inflacja podażowa, która przede wszystkim jest efektem wzrostu kosztów w ramach wytwarzania produktów, gdzie jednocześnie nie zależy ona od prowadzonej aktualnie polityki monetarnej Banku Centralnego.

Jak działa inflacja?

Inflacja rośnie, kiedy znacznie podnoszą się ceny najważniejszych produktów z punktu widzenia większości obywateli. Dlatego nie mówi się o inflacji, kiedy np. wzrostowi cen podlega wyłącznie jedna lub dwie kategorie produktów. Warto pamiętać, że inflacja najczęściej wynika ze wzrostu cen surowców, m.in. energii, paliw oraz gazu. Jednak czy dodruk pieniądza może mieć wpływ na inflację? Oczywiście, że tak! Jednak w przypadku wysokiej inflacji za taką samą sumę pieniędzy można zakupić zdecydowanie mniej produktów, co w długim okresie czasu prowadzi do zubożenia społeczeństwa.

W jaki sposób mierzyć inflację?

Podstawową miarę cen usług i towarów jest właśnie wspomniany wskaźnik inflacji konsumenckiej. Jest on szacowany na kanwie zmian cen konkretnego koszyka dóbr podstawowych, które spełniają najważniejsze potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieje jedna fundamentalna lista takich dóbr, dlatego jest ona nieustannie modyfikowana oraz weryfikowana, aby możliwe było właściwe dostosowanie jej do potrzeb konsumentów. Niemniej wzrost inflacji nie jest zjawiskiem pożądanym. Szczególnie kiedy jest on bardzo dynamiczny, ponieważ wpływa na całą gospodarkę, a tym samym na zubożenie społeczeństwa, co prowadzi kraj do recesji.