Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Raspberry Pi Pico: samouczki, pinout, co musisz wiedzieć?

Raspberry Pi Pico to radykalna zmiana w stosunku do poprzedniego Pi, ponieważ nie jest to komputer z systemem Linux, ale płytka z mikrokontrolerem, taka jak Arduino. Największymi zaletami Raspberry Pi Pico są cena, 4 USD i układ RP2040, który zapewnia wystarczającą moc dla wbudowanych projektów i umożliwia użytkownikom w każdym wieku i umiejętnościami uczenia się kodowania i elektroniki. Jeśli masz komputer z systemem Windows, Apple, Linux lub nawet inny Raspberry Pi, jesteś już na dobrej drodze do wykorzystania Raspberry Pi Pico w następnym projekcie.

Pierwsze kroki z Raspberry Pi Pico.

Raspberry Pi Pico znacznie różni się od poprzednich modeli. Jest to pierwsze urządzenie wykorzystujące RP2040 „Pi Silicon”, który jest niestandardowym systemem System on Chip (SoC) opracowanym przez zespół Raspberry Pi, który zawiera dwurdzeniowy Arm Cortex M0+ działający z częstotliwością 133 MHz, 264 KB pamięci SRAM i 2 MB pamięci flash do przechowywania plików.
Jedynym minusem Raspberry Pi Pico jest brak łączności bezprzewodowej. RP2040 jest pierwszym mikrokontrolerem z serii Pi, a to niesie ze sobą nowy sposób pracy. Pico nie jest komputerem, raczej musimy napisać kod w zewnętrznej aplikacji na innym komputerze i „flashować” kod do mikrokontrolera przez USB. W naszym samouczku dotyczącym rozpoczęcia pracy z Raspberry Pi Pico wyjaśniamy, jak podłączyć komputer do Pico i użyć go do wgrania kodu MicroPython.

Kodowanie za pomocą Raspberry Pi Pico.

Płyty Pico i innych producentów RP2040 mogą korzystać z różnych języków programowania, w tym MicroPython, CircuitPython, C/C++ i języka Arduino. Jest nawet Piper Play, oparta na blokach wersja Pythona dla Pico.
MicroPython i C/C++ są oficjalnie obsługiwanymi językami przez Pi Foundation, ale CircuitPython, który jest podobny, ma pewne zalety, takie jak wbudowana obsługa USB HID, co oznacza, że możesz zmienić Pico w klawiaturę, mysz lub joystick rozpoznawany przez komputer.

MicroPython na Raspberry Pi Pico.

MicroPython to wersja Pythona 3 dla mikrokontrolerów. Został stworzony przez Damiena George’a i po raz pierwszy użyty z płytą rozwojową PyBoard w 2014 roku. Od tego czasu więcej urządzeń przyjęło ten łatwy w użyciu język i istnieje kolejny MicroPython, CircuitPython stworzony przez Adafruit, który dodaje dalsze ulepszenia do ich asortymentu. Pisanie kodu MicroPython dla Raspberry Pi Pico jest możliwe przy użyciu IDE Thonny Python, które jest dostępne dla wszystkich głównych systemów operacyjnych i jest to najbardziej przystępny sposób na rozpoczęcie pracy z Pico.
MicroPythona, CircuitPython, został wydany dla płyt RP2040. Stworzony przez Adafruit, CircuitPython posiada imponującą bibliotekę gotowych modułów dla czujników, ekranów LCD / OLED / LED i urządzeń wyjściowych, takich jak drukarki termiczne. Flashowanie CircuitPythona do Raspberry Pi Pico jest tak proste, jak flashowanie MicroPythona i jest odwracalne, jeśli chcesz wrócić do MicroPythona lub C/C++.

Pisanie kodu w C/C++ jest możliwe na dwa sposoby. Po pierwsze, możemy napisać kod bezpośrednio w wybranym przez nas edytorze tekstu, a następnie postępować zgodnie z przepływem pracy, aby zbudować pliki, które są następnie flashowane do Pico. Możemy też użyć graficznego przepływu pracy i zlecić Visual Studio Code firmy Microsoft obsługę procesu tworzenia, budowania i flashowania w jednej aplikacji.
Możesz teraz używać Arduino IDE do pisania kodu dla swojego Pico. Kod Arduino jest wersją C/C++, więc może to być prostszy sposób na napisanie i przesłanie kodu.

Pinout Raspberry Pi Pico GPIO.

26 × wielofunkcyjne piny GPIO 3.3 V
2 × SPI, 2 × I2C, 2 × UART, 3 × 12-bit ADC, 16 × sterowane kanały PWM
8 × programowalne maszyny stanów I/O (PIO) do obsługi niestandardowych urządzeń peryferyjnych.
Moduł ażurowy umożliwia lutowanie bezpośrednio do płytek nośnych.
Działając z napięciem 3,3 V, Raspberry Pi Pico ma 40-pinowe GPIO, ale nie ma tego samego współczynnika kształtu, co wcześniej Raspberry Pi. Posiadamy piny GPIO do wejść/wyjść cyfrowych, modulacji szerokości impulsu (PWM) oraz do specjalistycznych protokołów komunikacyjnych takich jak I2C, SPI, UART/Serial. GPIO ma również trzy wejścia analogowe, których brakuje innym Raspberry Pis, które wykorzystują zmienne napięcia do podłączenia np. potencjometrów, joysticka lub rezystora zależnego od światła. Same piny GPIO są wyposażone w kastelacje, małe wycięcia, które umożliwiają przylutowanie Raspberry Pi Pico do płyty projektowej lub nośnej. Co ważniejsze, możemy również przylutować piny nagłówka do Pico i użyć go w płytce stykowej.

Co robisz z Raspberry Pi Pico.

W sprzedaży detalicznej za 4 USD Raspberry Pi Pico to opłacalny sposób na majstrowanie przy projektach elektronicznych i badanie fizycznych komputerów.
Możemy wykorzystać moc Pico w sercu robotyki i projektów zmotoryzowanych, zbierać dane za pomocą czujników temperatury, wilgotności, światła i zanieczyszczeń oraz możemy nauczyć się podstaw programowania i elektroniki.
RP2040: Raspberry Pi Silicon.
Raspberry Pi Pico jest pierwszą, ale nie jedyną płytą, która korzysta z RP2040. Jest około tuzina płyt innych firm.