Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak nabyć pozytywne nastawienie w pracy?

Dla zdecydowanej większości ludzi praca jest obszarem kluczowym i tak samo ważnym jak każdy inny. Bez wątpienia, tak jak wszystkie inne obszary naszego życia, tak i ten nie może być zaniedbany i od niego zależy również nasze emocjonalne, a nawet fizyczne samopoczucie. Kiedy mamy problemy w pracy i sam fakt chodzenia do pracy stawia nas pod zbyt dużą presją i stresem, albo z powodu wielu obowiązków, które pociąga za sobą nasza praca, albo dlatego, że nie mamy dobrych relacji z naszym szefem i/lub kolegami, albo z jakiegokolwiek innego powodu, zaczynamy przyjmować raczej negatywne i szkodliwe nastawienie do siebie.


Konsekwencje negatywnego nastawienia w pracy.


Problemy ze współpracownikami i przełożonymi.

Chodzenie do pracy ze złym nastawieniem, albo dlatego, że zawsze narzekasz, jesteś w złym nastroju, czujesz się bardzo niezmotywowany, itp. z tego czy innego powodu może skończyć się uruchomieniem jakiegoś problemu albo z kolegami, z szefami lub z obydwoma.

Możliwa utrata pracy. 

Jeśli chodzisz do pracy codziennie, zwłaszcza jeśli jesteś taki od dłuższego czasu, z negatywnym nastawieniem, w najpoważniejszych przypadkach może to rzeczywiście skończyć się zwolnieniem z powodu różnych sytuacji, które są uruchamiane przez bycie cały czas z takim nastawieniem.

Stres i niepokój. 

Kiedy idziesz do pracy z negatywnym nastawieniem, a czas, w którym jesteś w pracy, masz naprawdę zły, jest bardziej prawdopodobne, że poziom stresu i niepokoju w pracy znacznie wzrośnie.

Trudności z awansem zawodowym.

Jeśli Twoim celem jest osiągnięcie wyższego stanowiska w firmie, a masz negatywne nastawienie, będziesz coraz dalej od jego osiągnięcia, ponieważ nie będziesz postrzegany przez współpracowników i przełożonych jako osoba zmotywowana, dobrze czująca się w firmie, mająca wystarczająco dużo zainteresowania, aby się doskonalić itp.

Jak mieć pozytywne nastawienie w pracy? Praktyczne wskazówki.


Bądź proaktywny.

Szukaj sposobów na poprawę swojej pracy, proponuj plany poprawy, nie zadowalaj się tylko robieniem tego, o co cię poproszono, staraj się znaleźć nowe sposoby robienia rzeczy inaczej. Możesz również szukać metod bardziej efektywnego wykonywania swoich zadań.

Staraj się mieć dobre relacje.

Staraj się być empatyczny wobec ludzi, z którymi na co dzień wchodzisz w interakcje, naucz się pracować z nimi w zespole, bądź serdeczny i przyjazny. Możesz również zaoferować pomoc, kiedy tylko możesz.

Wyznaczaj nowe cele i zadania.

Stawiaj sobie wyzwania i dąż do coraz lepszego wykonywania swojej pracy, możesz nawet dążyć do zdobycia lepszej pracy, więc skup się na tym.

Unikaj konfliktów.

Jeśli zauważysz, że ktoś chce się z Tobą pokłócić, staraj się zachować spokój i spróbuj rozwiązać konflikt w asertywny sposób. W przypadku, gdy problemu nie da się rozwiązać, nie działaj pod wpływem impulsu i zachowaj spokój, ale oddal się od sytuacji konfliktowej.

Pracuj nad motywacją.

Bardzo ważne jest, aby idąc do pracy, być odpowiednio zmotywowanym, nawet jeśli nie jest to praca Twoich marzeń, to i tak dasz radę. Ale jak utrzymać motywację w pracy, której prawdopodobnie nie lubisz?

Niezależnie od tego, czy lubisz swoją pracę, czy nie, prawie zawsze jest możliwe, aby dać sobie motywację, której potrzebujemy. Może być też tak, że lubisz swoją pracę, ale nie zgadzasz się z polityką firmy, nie masz dobrych relacji z szefem lub współpracownikami itp. Jednak to, na czym musimy się skupić, to nasze osobiste cele i zadania oraz uświadomienie sobie istotnego znaczenia bycia w tej obecnej pracy.

Dlaczego motywacja w pracy jest ważna?

Na przykład osoba, która ma pracę, której nie lubi, ale zostaje w niej, bo zarabia tyle, że może oszczędzać, zamiast skupiać się na tym, jak bardzo nie lubi tam pracować, musi skupić się na pieniądzach, które oszczędza. Na tym nie koniec, bo ta osoba może oszczędzać, ale nie wiedzieć dokładnie po co i co chce z tymi pieniędzmi zrobić, więc straci sens witalny i nawet jeśli będzie oszczędzać, to będzie się czuła niezmotywowana, dlatego musi mieć jasno określone “po co”, czyli: “na co oszczędzam?”. Może oszczędzać na zakup domu, na założenie własnej firmy itp. Tak więc na tym wszyscy powinniśmy się skupić, na naszym ostatecznym celu, czyli na tym, co zamierzamy osiągnąć będąc w miejscu, w którym teraz jesteśmy, by w końcu to zrealizować i ruszyć do przodu.