Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Absencja w pracy. Rodzaje, przyczyny i konsekwencje?

Istota stosunku pracy polega na tym, że ludzie świadczą usługę lub wykonują zadanie, do którego mają kwalifikacje, w zamian za pensję lub wynagrodzenie ekonomiczne. Generalnie polega on na wypełnianiu dnia roboczego, z wcześniej ustalonym i uzgodnionym czasem pracy. Czasami jednak dochodzi do pewnych naruszeń ze strony obu stron.

Czym jest absencja w pracy?

Absencja jest zjawiskiem wieloczynnikowym, które wiąże jednostkę z organizacją pracy i czynnikami zależnymi od pracy, ze środowiskiem osobistym poza pracą oraz z aspektami politycznymi i społeczno-ekonomicznymi. Konkretnie odnosi się do porzucenia pracy i niewykonywania obowiązków bez uprzedzenia. Zjawisko to negatywnie wpływa na dynamikę pracy współpracowników.


Rodzaje absencji.

Istnieją różne rodzaje absencji charakteryzujące się różnymi czynnikami.

Usprawiedliwiona absencja.

Pracownik wcześniej informuje o przyczynie niestawienia się w pracy, na przykład o wizycie u lekarza lub zwolnieniu lekarskim.

Nieobecność nieusprawiedliwiona.

Osoba nie wykonuje zadań odpowiadających jej stanowisku pracy i traci czas na inne czynności.

Nieobecność umysłem.

Pracownik fizycznie jest w miejscu pracy, ale jego umysł jest gdzie indziej i wykonuje powierzone mu zadania. Może być spowodowana utratą motywacji.


Przyczyny absencji.

Istnieją kierunki badań, które wiążą wydajność pracy z samopoczuciem pracownika. Kiedy ludzie przychodzą do pracy, ale nie wykonują swoich obowiązków zawodowych lub wykonują je ze spadkiem wydajności, może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Poniżej przyjrzymy się związanym z pracą przyczynom absencji oraz możliwym przyczynom na poziomie indywidualnym.


Przyczyny związane z pracą.

Przyczyny absencji związane z pracą wpływają na satysfakcję z pracy i motywację.

1. Mobbing w miejscu pracy. W tym artykule opowiadamy o konsekwencjach mobbingu w pracy.

2. Psychologiczny terror życia zawodowego: w kontekście nadużywania władzy przez firmę lub nieetycznej komunikacji.

3. Zagrożenia zawodowe: prowadzi do utraty jakości życia w zakresie godzin pracy, wynagrodzenia, środowiska pracy, świadczeń i usług itp.

4. Kultura organizacyjna: zapewnia perspektywę i sens sytuacji doświadczanych w miejscu pracy. Daje pracownikom orientację i wizję tożsamości firmy.

Przyczyny indywidualne.

Z drugiej strony, przyczyny absencji mogą również wynikać z określonych kontekstów w życiu danej osoby.

1. Urlop macierzyński lub ojcowski.

2. Choroba.

3. Wypadek przy pracy.

4. Urlop na żądanie.

5. Przestój produkcyjny.

6. Nieprzewidziane zdarzenie.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dobrowolną absencją z nieobecnością w pracy, czy ze słabymi wynikami w pracy, psychologiczne wyjaśnienia tych zachowań skłaniają się ku sferze indywidualnej motywacji, uwarunkowanej różnymi elementami wewnętrznymi i zewnętrznymi.


Konsekwencje absencji w pracy.

Konsekwencje absencji oceniane są z różnych punktów widzenia: społecznego, biznesowego i indywidualnego. Nie jest tajemnicą, że nieobecności w pracy, uzasadnione lub nie, wpływają na produktywność pracy, wydajność pracownika na jego stanowisku i mają reperkusje dla samego pracownika. Dla tego ostatniego najbardziej oczywistą i natychmiastową reperkusją jest utrata wynagrodzenia, ale nie tylko w tym aspekcie.


Wpływ na proces powodujący niską samoocenę.

Bezczynność wzmacnia uczucia depresyjne lub lękowe oraz obniża samoocenę i pozytywne postrzeganie siebie.

Wpływ na zdrowie.

Zwolnieniom lekarskim statystycznie towarzyszy wyższa śmiertelność, w tym samobójstwa, w zależności od rokowania, charakteru i naturalnego rozwoju procesów.

Wpływ na życie zawodowe.

Wśród pracowników z częstymi zwolnieniami lekarskimi występuje mniejszy awans zawodowy. To także stałe pogarszanie się stosunków pracy między współpracownikami i z przełożonymi.

Wpływ na życie społeczne.

Częste nieobecności w pracy wymuszają zmiany w rolach rodzinnych. Profil pracownika absencyjnego w stosunku do pracownika nieabsencyjnego jest bardziej związany z alkoholizmem, nadużywaniem hazardu i separacjami małżeńskimi.