Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak zagospodarować poddasze?

Poddasza to bardzo szczególne zakątki wewnątrz domu, jednak mają one nieco skomplikowane warunki, w zimie jest to miejsce bardzo zimne, natomiast w lecie bardzo gorące. Ponadto niektóre strychy prawie nie mają światła, co sprawia, że wyglądają bardziej jak duży magazyn niż część mieszkalna domu. 

Przede wszystkim zastanów się, do czego zamierzasz go używać.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś jasno określić, jest to, do czego zamierzasz wykorzystać przestrzeń. Możesz potrzebować dodatkowego obszaru dla pokoju gościnnego lub dla jednego z Twoich dzieci, lub możesz po prostu chcieć ustawić drugi salon, abyś mógł mieć spokój z dala od tego, co robią inni ludzie. Niezależnie od tego, co zdecydujesz się na wykorzystanie tego pokoju, zaleca się, aby na poddaszu nie dzielić przestrzeni na kilka obszarów, to dlatego, że nachylenie dachu sprawia, że te pokoje wydają się mniejsze niż są, więc lepiej zostawić przestrzeń na otwartym planie, aby mieć więcej światła i cieszyć się dużą przestrzenią.


Typ mieszkania — największy problem.

Jeśli Twoje poddasze znajduje się w mieszkaniu należącym do bloku, jest niemal pewne, że jest nieocieplone i ciemne. Prace budowlane na dachu od strony zewnętrznej lub otwarcie nowych otworów okiennych wymagają planów zatwierdzonych przez lokalne stowarzyszenie architektów, bezpieczeństwa pracy i środków pomocniczych. Jeśli natomiast mieszkasz w domu bliźniaczym, a kwestie związane z zamieszkaniem zostały rozwiązane, łatwiej jest pracować na dachu, jednak aby otworzyć okna, będziesz musiał skonsultować się ze wspólnotą sąsiadów i potrzebny będzie zatwierdzony projekt. Najłatwiejszym typem domu do modyfikacji jest dom wolnostojący, w którym nie będziesz miał problemu, jeśli chodzi o przeprowadzenie jakichkolwiek prac.

Upewnij się, że poddasze jest wygodne.

Jeśli zamierzasz spędzać w nim dużo czasu sam lub ktoś z rodziny, powinieneś zadbać o to, by było to miejsce wygodne. W tym celu trzeba będzie zaizolować i klimatyzować poddasze. Pamiętajmy, że jest to najwyższa część domu, a więc ta, która latem jest najbardziej narażona na upały, a zimą najchłodniejsza. Dlatego też ocieplenie ścian odpowiednim materiałem, takim jak wełna mineralna, jest najbardziej wskazanym rozwiązaniem. Można to zrobić samodzielnie, a następnie położyć panele z płyt gipsowo-kartonowych, które mogą ukryć instalację elektryczną lub kanały grzewcze.

Okna.

Wybór okien na poddasze to jedno z najważniejszych zadań podczas wyposażania tej przestrzeni. Jest wiele rodzajów i cen, ale najlepiej zainwestować w dobre okna dachowe, aby to pomieszczenie było jak najbardziej jasne, ciepłe i przytulne. W pierwszej kolejności należy poprosić o szyby z komorą powietrzną (bo bardziej izolują), przeciwsłoneczne (by regulować temperaturę latem) i niskoemisyjne (by poddasze nie traciło ciepła zimą). Wszystko to oznacza, że okna te nie są do końca tanie, ale w dłuższej perspektywie będziesz wdzięczny za inwestycję.

Ściany i dachy.

Gdy już wszystko jest zrobione, czas na pomalowanie ścian i wybór podłogi. Najbardziej polecaną podłogą do tych pomieszczeń jest drewno, ponieważ jest to bardzo wygodny i ciepły materiał, natomiast w przypadku ścian możliwości są znacznie większe, można je pomalować, tapetować, a nawet pokryć drewnem. Granice wyznacza Twoja wyobraźnia, ale jeśli chcesz zainstalować mebel, będziesz musiał to zrobić przed tym wszystkim.

Dekoracja.

Jeśli masz już wszystko gotowe, możesz powiedzieć, że Twoje poddasze jest w stu procentach gotowe, jednak czeka Cię jeszcze najfajniejsza część ze wszystkich, czyli dekoracja. Ogólnie rzecz biorąc, elementy dekoracyjne są w stanie “wypełnić” wiele luk, które poddasze pozostawia w przestrzeni ze względu na swój kształt. To tutaj można umieścić szuflady, ławki, podstawy pod materace itp. Jako ostatnią radę, wybierz sufity, które wizualnie nie odciągają od przestrzeni Twojego poddasza, czyli nie maluj ich w ciemnych kolorach, nie używaj dużych lamp (lepsze są te, które wchodzą w ścianę, lub bezpośrednio umieść lampy podłogowe), a jeśli możesz, ukryj strukturę z ciągłym pokryciem tynku laminowanego, sprawi to, że ta przestrzeń będzie wyglądać bardziej przestronnie i świetliście, ponieważ pokrycie działa jako świetny reflektor światła.