Kochani, Niezapomniani… ŚP. PREZYDENT LECH KACZYŃSKI

[18.06.1949 – 10.04.2010]

Zebrane dokumenty, w większości filmowe, obejmują kilka ostatnich miesięcy prezydentury.

Od 1 września 2009 roku do tragicznego dnia 10 kwietnia 2010.

strona [2] Refleksje Smoleńskie, dokument o Lechu Kaczyńskim TV Trwam

***

zobacz:

***

1 września 2009 Westerplatte, 70. rocznica wybuchu II Wojny Światowej


więcej > Ostatnie Westerplatte śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

11/12 września 2009, Sopot. Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej

17 września 2009  Przemówienie w 70. rocznicę agresji Rosji na Polskę 

więcej > Katyń to zemsta i akt wielkoruskiego szowinizmu  śp. Prezydent Lech Kaczyński, 17.09.2009

22/24 września 2009  Wizyta w Nowym Jorku

27 września 2009. Uroczystości przekazania „Testamentu żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego reprezentantom młodego pokolenia Polaków na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

7/6 października 2009  Wizyta w Rumuni, Bukareszt

9 października 2009 Wizyta w Nowym Sączu

Prezydent odwiedził Nowy Sącz, gdzie na sesji rady miasta odebrał tytuł honorowego obywatelstwa Nowego Sącza oraz wygłosił wykład w Wyższej Szkole Biznesu.

10 października 2009 Podpisanie Traktatu Lizbońskiego

W Pałacu Prezydenckim w obecności najwyższych przedstawicieli UE, prezydent Lech Kaczyński dokonał ratyfikacji Traktatu z Lizbony.

11 października 2009  Uroczystości w Watykanie, kanonizacja błogosławionego abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.


19 października 2009  25. Rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Prezydent RP nadał pośmiertnie Order Orła Białego Księdzu Jerzemu Popiełuszce. Order z rąk Lecha Kaczyńskiego podczas uroczystej Mszy Św. celebrowanej w 25. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana odebrała Mama Księdza Jerzego.

więcej >http://hej-kto-polak.pl/wp/?p=25666

20 października 2009,  Wywiad w TVP

21 października 2001 Wizyta w Pałacu Wiceprezydenta USA Joe Bidena

11 listopada 2009  Święto Niepodległości

23 grudnia 2009  Życzenia Pary Prezydenckiej na Boże Narodzenie i Nowy Rok 2010

31 grudnia 2009 Orędzie Noworoczne >TEKST

16 stycznia 2010 Para Prezydencka na Balu Dziennikarzy

Charytatywny Bal Dziennikarzy w Auli Politechniki Warszawskiej

25 stycznia 2010 Pałac Prezydencki – spotkanie z Małymi Bohaterami

Prezydent z Małżonką spotkali się z dziećmi – małymi bohaterami, które w niebezpiecznych sytuacjach wykazały się odwagą i uratowały życie m.in. swoim bliskim.

21/22 stycznia 2010 Wizyta w Czechach 

W dniach 21/22 stycznia 2010 roku na zaproszenie Prezydenta RCz Václava Klausa przebywał w Republice Czeskiej z wizytą państwową Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką. Wizyta, podczas której Prezydent RP Lech Kaczyński odebrał najwyższe czeskie odznaczenie państwowe Order Białego Lwa, potwierdziła wysoki poziom wzajemnych stosunków obu krajów oraz intensywną współpracę w przyszłości.

6 lutego 2010  Pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Uroczystość otwarcia VIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

12 lutego 2010  Odznaczenie Króla nart

Prezydent RP nadał za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia sportowe oraz działalność na rzecz sportów zimowych Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie „polskiemu królowi nart z Zakopanego” Stanisławowi Marusarzowi.

18 lutego 2010, Zagrzeb. Zaprzysiężenie Prezydenta Chorwacji Ivo Josipovicia


1 marca 2010, Warszawa. Uroczystość otwarcia Muzeum Fryderyka Chopina


11 marca 2010  Wilno. Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystej sesji litewskiego Sejmu z okazji obchodów 20. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Republikę Litewską.

10 marca 2010 Uroczystość odznaczenia kobiet represjonowanych w PRL >tekst przemówienia

15 marca 2010  Książęca Para w Pałacu Prezydenckim


więcej >Królewska wizyta w Warszawie, tekst przemówienia, zdjęcia

19 marca 2010 Odznaczenia działaczy Niezależnego Związku Studentów


Ostatni tydzień prezydentury 

2 kwietnia 2010 OSTATNI WYWIAD PRASOWY


Upłynął już prawie rok, a wciąż symbolika tej tragedii wydaje się jednym wielkim znakiem. Prezydent, który jak żaden dbał o pamięć narodową, zginął w najświętszym miejscu pamięci narodowej. Zginęła Anna Walentynowicz, Anna „Solidarność”, jak to przepięknie ujął Sławomir Cenckiewicz.

Po 70 latach niemal w tym samym miejscu co ich ojcowie i dziadowie zginęli przedstawiciele Rodzin Katyńskich. A później chmura, która zakryła świat – co przecież nie zdarzyło się ani wcześniej, ani później.

Tych symbolicznych znaków jest więcej. Okazuje się bowiem, że ostatni prasowy wywiad śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego – udzielony dziennikowi „Fakt” 2 kwietnia 2010 r. – dotyczył papieża-Polaka i nadziei na szybką beatyfikację. Beatyfikację, która – dziś już wiemy – dokona się 1 maja.

Pięć lat temu Polska i cały świat straciły wielkiego człowieka. Umarł wielki papież-Polak. Co pan prezydent czuje dziś myśląc o Janie Pawle II?

Lech Kaczyński: Pamiętam znakomicie dzień Jego wyboru na Stolicę Piotrową, pamiętam ostatnie dni Jego życia i smutny moment odejścia. Niezwykle ważna jest dla mnie Jego działalność nie tylko w wymiarze religijnym – a wpłynął On na pewną zmianę również moich przekonań, tak jak nas wszystkich – ale także w wymiarze społecznym, w okresie Solidarności i stanu wojennego, działalność, która w ogromnym stopniu przyczyniła się do upadku komunizmu.

Co najmocniej utkwiło Panu Prezydentowi w pamięci ze smutnego dnia śmierci Ojca Świętego?

Lech Kaczyński: W tym okresie, jako prezydent Warszawy, organizowałem msze za zdrowie Papieża. Niestety ostatnia okazała się być mszą za Jego duszę. Gdy dowiedziałem się o Jego śmierci, zarządziłem włączenie w całym mieście syren. Pamiętam spontaniczną reakcję warszawiaków, olbrzymi rząd świec w Al. Jana Pawła II, na pl. Piłsudskiego i wielu, wielu innych miejscach związanych z pielgrzymkami Ojca Świętego.

Do głębi poruszyło mnie zdjęcie w jednej z gazet przedstawiające pusty jeszcze pl. Piłsudskiego przed mszą za Duszę Papieża, na którym modlił się samotnie młody człowiek. Przyszedł się pomodlić, ponieważ nie mógł uczestniczyć we mszy. Poleciłem moim współpracownikom odnaleźć go i zaprosiłem do udziału w delegacji Warszawiaków, która udawała się na uroczystości pogrzebowe do Rzymu.

Nigdy nie zapomnę dnia pogrzebu Ojca Świętego w którym uczestniczyłem i widoku zamykającego się przez wiatr ewangeliarza na trumnie Papieża.

Miał Pan zaszczyt osobiście zetknąć się z Janem Pawłem II. Jakich słów, gestów, wskazówek Ojca Świętego nigdy Pan nie zapomni?

Lech Kaczyński: Najlepiej zapamiętałem Ojca Świętego z Jego pierwszej wizyty w Ojczyźnie po 1989 roku i spotkania na Zamku Królewskim. Moją uwagę zwróciło coś niezwykłego, duchowego, co biło z Jego twarzy.

Karol Wojtyła dał Polakom siłę wiary. Natchnął nas do upominania się o wolność, demokrację i solidarność. Jaki miał wpływ na Pana osobiste życie?

Lech Kaczyński: Wierzyłem, że poza darem dla świata, jakim był wybór na Stolicę Piotrową tak niezwykłej osoby a był On po 455 latach pierwszym biskupem Rzymu niebędącym Włochem – był to jakiś dar Boga dla Polski.

Jan Paweł II miał ogromny wpływ na cały ruch Solidarności, ukształtował nas. Świetnie pamiętam pierwszą mszę i słynne słowa: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! Wiedziałem, że ta pielgrzymka wpłynie na losy naszego kraju.

Co na zawsze powinno w nas zostać z nauki Jana Pawła II?

Lech Kaczyński: Europa musi pamiętać o wielkim przesłaniu Ojca Świętego – przesłaniu, które głosi, że świat stale się zmienia, poglądy na różne rzeczy się zmieniają, ale fundamentem naszej cywilizacji niezmienne pozostaje Chrystus i oparcie w dekalogu. To są nasze korzenie i nie wolno się od nich odcinać.

Czy Pana zdaniem rzeczywiście istnieje tzw. pokolenie JP II, czy może przejawy głębokiej duchowości młodych Polaków były tylko chwilowe?

Lech Kaczyński: Okres po śmierci Jana Pawła II był czasem ogromnego uniesienia, czasem w którym wszyscy czuliśmy się spadkobiercami Jego myśli. Czas pokaże, co z Jego przesłania pozostało w młodym pokoleniu, ale także w nas wszystkich.

Pana wnuczki żyją w czasach bez Jana Pawła II. Co przekazuje im Pan o papieżu Polaku?

Lech Kaczyński: Z starszą z nich wspólnie odmawiamy pacierz, staram się również uczyć modlitw młodszą wnuczkę. Obie są jeszcze zbyt małe, aby zrozumieć wielkość dzieła Jana Pawła II. Na szczęście żyją w kraju, w którym nie ma żadnych kłopotów z nauką religii i będą mogły swobodnie poznawać Jego dzieło.

Rocznica śmierci Ojca Świętego przypada w Wielki Piątek. Jaki widzi Pan związek między życiem Jana Pawła II i Chrystusa?

Lech Kaczyński: Bóg jest jeden, stanowi jedność w trzech boskich osobach. Natomiast Karol Wojtyła, człowiek, który całkowicie zawierzył Bogu, swoim życiem zasłużył na wyniesienie na ołtarze. Mam nadzieję że w przypadku Jana Pawła II niebawem będziemy się z tego radować.

wPolityce.pl

Wielki Piątek, 2 kwietnia 2010

Wieczorem kilka tysięcy osób przeszło w drodze krzyżowej ulicami Warszawy. Dołączył do nich Prezydent Lech Kaczyński z małżonką, a także szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. W tym roku Wielki Piątek przypadł w piątą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II.

W piątek, Lech Kaczyński, realizując konstytucyjną procedurę, zwrócił się do Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o wyrażenie opinii w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego o zmianie ustawy o partiach politycznych.  Po zasięgnięciu opinii Marszałka Sejmu, Prezydent Rzeczypospolitej podpisze ustawę z pominięciem przepisu uznanego za niezgodny z Konstytucją albo zwróci ustawę Sejmowi w celu usunięcia niezgodności.

Sobota, 3 kwietnia 2010

Życzenia Wielkanocne od Pary Prezydenckiej:

„Niech w tym wyjątkowym czasie w polskich domach zagości radość i pokój. Niech Rzeczpospolita i jej obywatele doświadczą wszelkiego dobra i pomyślności. Niech ten szczególny moment w roku, kiedy symbolicznie odradza się życie, a przyroda budzi się z zimowego uśpienia, przyniesie także nowy początek wszystkim naszym zamierzeniom, doda otuchy i nadziei.

Życzymy Państwu pięknych, szczęśliwych, rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką”

Środa, 7 kwietnia 2010

7 kwietnia 2010 roku na zaproszenie Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza Małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska uczestniczyła w uroczystym koncercie wykonanym przez orkiestrę Sinfonietta Cracovia z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Lech Kaczyński nadał, za wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej gen. Davidowi Petraeusowi – dowódcy United States Central Command, głównodowodzącemu Wielonarodowych Sił w Iraku w 2007 r. Generał odebrał również z rąk Prezydenta Gwiazdę Iraku nadaną za współdziałanie z Polskim Kontyngentem Wojskowym.

Prezydent powiedział: gen. Petraeus pokazał, że wiedza, mądrze stworzona doktryna mogą być skuteczne nie tylko jako błyskotliwe konstrukcje intelektualne, ale także w rzeczywistości”. – Polska brała udział w wojnie irackiej dość długo, choć nie tak długo jak bym chciał, Polska bierze udział w operacji w Afganistanie i chciałbym, żeby był to udział jak najbardziej skuteczny” I dodał, że popiera zwiększenie polskiego kontyngentu i podjął stosowną decyzję na wniosek rządu. Zapewnił, że na Polskę można liczyć jako sojusznika NATO i Stanów Zjednoczonych.

Lech Kaczyński powiedział też, że chciałby świata, w którym niepodzielnie panuje pokój. – Ale wątpię, żeby było to doświadczenie mojego pokolenia – zastrzegł.

***

8 kwietnia 2010, Wilno. Ostatnia zagraniczna wizyta

Gdy przybył do Wilna z kilkugodzinną roboczą wizytą nikt nie mógł przypuszczać, że będzie to ostatnia wizyta zagraniczna Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Lech Kaczyński w latach 2006-2010 szesnaście razy odwiedził Litwę.

WILNO  „TESTAMENT”

Podczas swego ostatniego przemówienia w Sejmie Litwy na obchodach XX-lecia odzyskania przez Litwę niepodległości  Lech Kaczyński pozostawił swój polityczny „testament” dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Ostatnie zdjęcie zrobione przez Wojciecha Seweryna na pokładzie Tu154M 10 kwietnia 2010 roku

 

Wolność i Prawda

Przemówienie przygotowywane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na uroczystości 10 kwietnia 2010 roku. >TEKST

Przemówienie na grobach Ofiar Zbrodni Katyńskiej było dla Prezydenta Lecha Kaczyńskiego niezwykle ważne. 3 kwietnia 2010, na bazie kolejnej wersji założeń i tez, przygotowano list do Rodzin Katyńskich (omyłkowo uznany przez część prasy za ostateczną wersję przemówienia). List ten – po wydrukowaniu w kilkuset egzemplarzach – został przekazany 6 kwietnia organizatorom wyjazdu Rodzin Katyńskich na uroczystości rocznicowe.
Ostatni tydzień przed wylotem do Smoleńska to czas intensywnego namysłu Prezydenta nad końcową wersją przemówienia. Tekst ostatniej wersji rozwiniętych tez Prezydent zabrał w piątek, 9 kwietnia, do Belwederu, gdzie przygotowywał się do wygłoszenia swego przesłania.

Jak wiadomo, Prezydent Lech Kaczyński nie czytał swoich najważniejszych wystąpień. Wolał „mówić z głowy”. Pozwalało Mu to do końca doprecyzowywać, doskonalić swe przesłanie. Czasami – oznaczało to zmianę stylu, pominięcie jakiegoś wątku, słowa czy metafory. Tak było 1 września 2009 roku na Westerplatte, tak byłoby 10 kwietnia 2010 roku. Tragiczna katastrofa spowodowała, że tam, w Katyńskim Lesie, Jego słowa nie zabrzmiały.

Prezydent, którego nigdy nie złamano. Nasz Prezydent

Fragmenty filmu „Niosła go Polska”. Cały film do obejrzenia na portalu >ahaaa.pl/pl

Lech Kaczyński o zagrożeniach ze wschodu

Jak niszczono Prezydenta

zobacz też: 

 

DALEJ

strona [2] Refleksje smoleńskie, dokument o Lechu Kaczyńskim, TV Trwam

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, III RP, Teatr TV, film, Wywiady i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

25 odpowiedzi na „Kochani, Niezapomniani… ŚP. PREZYDENT LECH KACZYŃSKI

 1. 8.04.2010 WILNO ? OSTATNI WYWIAD

  To nie jest prawda, proszę to poprawić. Fim został nakręcony jak napisano podczas odlotu z uroczystości Milenium Litwy. To nie było 8.04.2010 lecz poprzedniego roku. W ostatniej podróży Ś.p małzzżonka Prezydenta pozostała w Warszawie. Nie są mi znane zdjęcia ani relacje z powrotu Ś.p. Prezydenta z Litwy 8 kwietnia. W Warszawie 9.04.2010r na spotkaniu z polonią Ś.p. Prezydenta zastępowała małżonka. .

 2. emka pisze:

  10 kwietnia 2013 r. odbędzie się premiera filmu poświęconego prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Jego twórcami są Joanna Lichocka i Jarosław Rybicki.
  Film ma się ukazać z tygodnikiem „Gazeta Polska” w środę 10 kwietnia br.
  http://niezalezna.pl/39769

 3. emka pisze:

  W Izbie Reprezentantów USA uczczono pamięć Lecha Kaczyńskiego więcej >http://niezalezna.pl/40313

 4. emka pisze:

  18 czerwca br., w 64 rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego, w
  Radomiu zostanie uroczyście odsłonięty pomnik Prezydenta
  Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

  Na uroczystość zaprasza Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu Marek Suski.

  Program uroczystości:

  13:30 – otwarcie wystawy „Warto być Polakiem” (ul. Żeromskiego, obok fontann)
  14:00 – msza św. koncelebrowana w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej (klasztor oo. Bernardynów, ul. Żeromskiego 6/8)
  15:10 – powitanie gości, wystąpienia: Przewodniczącego Komitetu
  Budowy Pomnika, przedstawiciela Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP
  Lecha Kaczyńskiego, dra Jarosława Kaczyńskiego
  15:45 – odsłonięcie pomnika
  16:00 – koncert Jana Pietrzaka (skwer przy ul. Żeromskiego 10)
  18:00 – koncert „De Press” i Patrycji Markowskiej (scena przed Urzędem Miejskim, ul. Żeromskiego 53)

  http://nowykierunek.org/pl/aktualnosci/a,36,odsloniecie-pomnika-lecha-ka

 5. emka pisze:

  IV Warta Honorowa w hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej – zaproszenie na 15 sierpnia
  Szanowni Państwo,
  w dniu Święta Wojska Polskiego, w czwartek 15 sierpnia 2013 roku, już po raz czwarty grono osób uhonorowanych orderami i odznaczeniami za zasługi dla Rzeczpospolitej wystawi przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie półgodzinną Wartę Honorową w hołdzie delegatom narodu którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Katynia: Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych, Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, jego Małżonce, Generalicji oraz wszystkim uczestnikom tragicznego lotu.
  Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza (prosimy nie mylić z partią, która zawłaszczyła nazwę) objęło tę spontaniczną inicjatywę patronatem organizacyjnym w przeświadczeniu, że milcząca manifestacja pamięci o elitach państwowych, które utraciliśmy pod Smoleńskiem, będzie godnym społecznym dopełnieniem oficjalnych obchodów sierpniowego święta.
  Zbiórka została wyznaczona na godzinę 8:00 przed pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego, skąd nastąpi przemarsz pod Pałac Prezydencki. Wartę (8:30-9:00) poprzedzi kolportaż ulotek informujących o jej przesłaniu oraz odczytanie oświadczenia. Pragniemy w tym szczególnym miejscu ponowić apel o uczczenie Ofiar tragedii narodowej pomnikiem na Krakowskim Przedmieściu.
  Byłoby wielkim zaszczytem powitać Państwa wśród uczestników uroczystości, bądź wśród osób jej asystujących. Bardzo prosimy o zabranie ze sobą orderów i odznaczeń.
  Inicjatorami wystawienia Warty Honorowej jest grupa osób represjonowanych w okresie PRL i internowanych podczas stanu wojennego. Rolę koordynatora spełnia mieszkający w Bytomiu Odrzańskim pan Andrzej Perlak, odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pierwsza Warta, złożona z działaczy dolnośląskiej, lubuskiej, opolskiej i podkarpackiej Solidarności, stanęła w roku 2010 przed kordegardą Ministerstwa Kultury (z powodu oparkanienia Pałacu Prezydenckiego blaszanymi zaporami). W roku ubiegłym wzięło w niej udział ponad 100 osób przybyłych do Warszawy z całej Polski. Byli wśród nich także żołnierze Powstania Warszawskiego, kombatanci II wojny światowej, działacze antykomunistycznej konspiracji i NSZZ Solidarność, ludzie polskiej nauki i kultury.
  Liczymy na to, że tegoroczny hołd elicie narodu poległej pod Smoleńskiem złoży jeszcze liczniejsza i bardziej zróżnicowana środowiskowo reprezentacja ludzi zasłużonych dla Rzeczpospolitej.
  Jesteśmy Jej to winni!

  W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza
  prof. Jan Żaryn – przewodniczący

 6. emka pisze:

  Sylwetki Wartowników IV Warty Honorowej Odznaczonych przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie w Dniu Wojska Polskiego w hołdzie Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych Prezydentowi RP śp. Lechowi Kaczyńskiemu, Generalicji, Oficerom i wszystkim Ofiarom Tragedii Smoleńskiej zgromadziła wiele osób zasłużonych dla Polski – przedstawicieli różnych pokoleń. Na Warcie Honorowej stanęli min.: Wanda Zalewska-Zdun, Kornel Morawiecki, Tomasz Olko, Tomasz Paweł Kołkiewicz i Ewa Tomaszewska.
  DALEJ > http://wielka-solidarnosc.pl/?p=5682

 7. emka pisze:

  Prof. Anna Pawełczyńska:

  Miał wyczucie powinności wobec ojczyzny, porządku moralnego, który służy wspólnotom, i miał wyczucie sytuacji międzynarodowej. Rozumiał, że dorobek kultury europejskiej w wariancie polskim ma specyficzne wartości i może być cenny nie tylko dla Polaków. Rozumie to także Jarosław Kaczyński, zresztą wyjątkowo wybitny polityk i strateg.

  Bo Polska ma swoją misję?
  Tak. Polska ma swoją misję, choć i to słowo próbuje się ośmieszyć. Polska ma i wspaniałe, i tragiczne położenie geograficzno-historyczne, co dało nam takie doświadczenia, w jakich wykrystalizowała się kultura, która umie przyswajać to, co i piękne, i dobre. W myśleniu Lecha Kaczyńskiego było więc nawiązanie do Rzeczypospolitej wielu narodów, do pamięci współżycia narodów i klas społecznych, przy zachowaniu porządku. To jest tak cenny kapitał, że możemy go eksportować. Uważam więc, że Unia Europejska powinna zostać przekształcona w tym kierunku. Różnice nie mogą być zacierane, szanowane musi być odmienne doświadczenie każdego narodu. Każdy naród powinien pozostać sobą.

  Czy śp. Lech Kaczyński mógł zostać zamordowany w Smoleńsku?
  Od początku miałam przekonanie, że to była zbrodnia. Sądzę, że istnieje konieczność dochodzenia do prawdy, ponieważ ona w jakimś stopniu warunkuje odrodzenie Polski. Na kłamstwie nie da się budować. A gdyby okazało się, przy uczciwym śledztwie, że to nie była zbrodnia, to na pewno było to wydarzenie, do którego przyczyniły się różne działania sprzed wylotu, uzgadniane przez stronę polską i rosyjską, dopuszczające do krańcowego zagrożenia życia prezydenta i najbardziej doświadczonej części elity polskiej. Oczywiście do prawdy dojść nie będzie łatwo, wielu z Polski i zagranicy będzie przeszkadzało.

  Współdziałanie sugeruje zdjęcie Tuska i Putina z 10 kwietnia, ujawnione przez tygodnik „wSieci”.
  To zdjęcie mówi nam o sojuszu, o którym nie wiemy, i o uzgodnieniach, których nie znamy. Mówi też o kulisach, które muszą być ukrywane, ponieważ ujawnione nie miałyby charakteru politycznego, ale wchodziłyby w zakres rozmowy o zdradzie stanu.[…]

  fragment rozmowy z „wSieci”

 8. emka pisze:

  Pamięć nadal groźna. ZOBACZ spot, którego emisji odmówiły telewizje TVN i TVP:

  https://www.youtube.com/watch?v=O0sc0__ncRE

  • wirek pisze:

   @emka.
   Bardzo dziękuję za wszystko, co robisz.
   Jesteś, jak Kronikarz portalu.:)
   Wiesz, kiedy sięgnąć do „kuferka skarbów” i co z niego wyjąć, aby nam podarować.
   Kiedy już „odkurzony skarb” nam pokazujesz – dokładasz do niego kolejną niespodziankę.
   Dzięki temu artykuły są BARDZO BOGATE , bo filmy w nich zamieszczone sprawiają, że można nimi doskonale uzupełnić wiedzę podaną w słowie pisanym.

   Poza tym – filmy potrzebne są do oświaty zagubionych lemingów.
   (Lemingi czytać nie lubią. Niestety.)
   Ja np. w rozmowie z lemingami stosuję je, jako przynętę.
   Zapewniam Cię, „emko”, że jest bardzo skuteczna.
   Zaczynam od pokazywania najkrótszych , żeby leminga nie zniechęcić.

   Jeszcze raz bardzo dziękuję.
   Pozdrawiam serdecznie.

 9. babcia pisze:

  Emeczko kochana!
  Ja też bardzo dziękuję Ci za Twą pracę na tym portalu, jest ogromna a Ty jesteś wspaniała! Nie potrafię tak pięknie pisać jak „wirek”, ale podzielam Jego pogląd w tej sprawie i powiem tak zwyczajnie, ( zgodnie z modą – kolokwialnie): nadajemy na tych samych falach. Pozdrawiam Cię serdecznie, „wirka” też.

 10. emka pisze:

  Tobie i Wirkowi ogromnie dziękuję za tak wiele ciepłych słów.
  Najmocniej pozdrawiam.

 11. emka pisze:

  Każdy dzień potwierdza słuszność jego diagnozy – dyskusja o filmie „Prezydent”
  >RELACJA

 12. emka pisze:

  Prezydent Lech Kaczyński wobec likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych – wykład prof. Sławomira Cenckiewicza

  W Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego odbył się wykład prof. Sławomira Cenckiewicza poświęcony roli prezydenta Lecha Kaczyńskiego w likwidacji WSI. Przedstawiamy relację z wykładu. Wkrótce zamieścimy wersję pełną z wypowiedziami pozostałych uczestników spotkania. Wykład zawierał szereg cytatów z wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego, zarówno tych powszechnie znanych, jak i tych skrzętnie pomijanych przez media. Cenckiewicz przedstawił historię WSI, rolę tych służb, fatalne wpadki, proces likwidacji, powstanie raportu z likwidacji i aneksu do niego, udział prezydenta Lecha Kaczyńskiego w tym procesie. >Relacja

 13. emka pisze:

  Śp. Lech Kaczyński przywrócił Warszawie w latach 2002-2005 należne jej miejsce w Europie

  23 października minęła 10 rocznica wyboru urzędującego wówczas prezydenta m.st. Warszawy śp. prof. Lecha Kaczyńskiego na najwyższy urząd w Rzeczpospolitej – urząd Prezydenta RP.
  W ten sposób powoli dobiegał końca 1130-dniowy warszawski etap w pięknym życiorysie śp. prof. Lecha Kaczyńskiego – w przeszłości jednego z liderów antykomunistycznej opozycji w PRL, wiceprzewodniczącego NSZZ „Solidarność”, posła, senatora, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego i szanowanego profesora prawa pracy wykładającego ten przedmiot na kilku polskich uczelniach wyższych. Prawie dokładnie 13 lat temu 27 października 2002 r. Lech Kaczyński otrzymał w I turze wyborów na prezydenta m.st. Warszawy 49,58 proc. głosów. O mały włos nie został już w I turze wybrany przez mieszkańców Warszawy pierwszym w jej historii prezydentem wybranym w wyborach bezpośrednich przez wszystkich warszawiaków. 2 tygodnie później – uzyskując 70,54 proc. poparcia czyli 335 tys. głosów – Lech Kaczyński w pięknym stylu został prezydentem stolicy. Po 1130 dniach niepełnej kadencji samorządowej 22 grudnia 2005 r. na uroczystej sesji Rady Warszawy śp. Lech Kaczyński podpisał akt swojej rezygnacji w przeddzień objęcia najwyższego urzędu w państwie, żegnając się z mieszkańcami Warszawy słowami:
  „Nie ukrywam wzruszenia. Zostawiam Warszawę po trzech latach bardzo ciężkiej pracy w poczuciu znacznego sukcesu (…). Dużo się zmieniło. Te wyniki to efekt bardzo ciężkiej pracy wielu ludzi (…). Warszawa nie jest już takim miastem jak trzy lata temu. Zostawiam ją w lepszym stanie” [..]

  DALEJ

  http://wpolityce.pl/polityka/269604-sp-lech-kaczynski-przywrocil-warszawie-w-latach-2002-2005-nalezne-jej-miejsce-w-europie

 14. emka pisze:

  Piękna uroczystość w Pałacu: zobacz, jak Andrzej Duda upamiętnia Lecha Kaczyńskiego! [ZDJĘCIA I WIDEO]

  Prezydent Andrzej Duda wraz z m.in. prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem oraz byłymi prezydentami: Litwy – Valdasem Adamkusem, Czech – Vaclavem Klausem, Gruzji – Micheilem Saakaszwilim oraz Rumunii – Traianem Basescu brał udział w konferencji „Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia”. W dyskusji uczestniczył też brat Lecha Kaczyńskiego, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
  Jak podkreślił prezydent – otwierając dyskusję – ma poczucie, że „został wychowany w jakimś sensie do polityki przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego”.
  Zaznaczył, że polityka, którą prowadził prezydent Kaczyński była ważna dla Europy i Unii Europejskiej, ponieważ zawierały się w niej „najlepsze europejskie wartości”.
  To jest droga, z której absolutnie nie można schodzić
  — ocenił.
  Duda dodał, że w kwestiach bezpieczeństwa i bezpieczeństwa energetycznego, które poruszał Lech Kaczyński, „niestety czasy potwierdziły te nawet najgorsze przewidywania”.
  WIĘCEJ:
  http://wpolityce.pl/polityka/275795-nie-mowia-o-tym-w-telewizjach-sprawdz-u-nas-piekna-uroczystosc-w-palacu-zobacz-jak-andrzej-duda-upamietnia-lecha-kaczynskiego-zdjecia-i-wideo

 15. emka pisze:

  Lech Kaczyński: Mniej obaw, więcej nadziei

  Myślę, że priorytetem polskiej polityki zagranicznej powinno być przede wszystkim zaistnienie Polski w świadomości obywateli krajów azjatyckich – przeczytaj rozmowę z 2009 roku
  Panie Prezydencie, jeszcze osiemdziesiąt lat temu w kulturze powszechnie obecny był mit, jak to wówczas ujmowano, „żółtego niebezpieczeństwa” – pisał o nim Witkacy w Nienasy – ceniu . Dziś czasy są inne: właśnie wydajemy numer „Znaku” pod tytułem Azja – nowa zie – mia obiecana . Co, Pana zdaniem, zmieniło się od tego czasu w mentalności ludzi Zachodu, w ich sposobie patrzenia na owego „nieznanego olbrzyma” – Azję?
  Azja staje się teraz krainą bardziej osiągalną. Każdy z nas przy pewnym wysiłku może ją odwiedzić. Wcześniej istniała tylko w naszych wyobrażeniach i opowieściach tych, którzy mieli okazję zobaczyć ten kontynent. Jego oddalenie i odmienność kulturowa stanowiły świat tajemniczy i nieznany, a przez to odbierany jako niebezpieczny. Witkacy, pisząc w Nienasyceniu o „żółtym niebezpieczeństwie”, miał na myśli przede wszyst – kim naród chiński, już wówczas będący demograficzną potęgą. Dziś nie możemy mówić o niebezpieczeństwie związanym z Azją w takim znaczeniu, w jakim czyniono to w ubiegłym stuleciu. Współczesne Chiny to kraj gospodarczego cudu, rozkwitu i niesłychanych zamierzeń na przyszłość. Ich szybko rosnąca potęga wzbudza podziw i respekt, ale również swego rodzaju zaniepokojenie. Chiny XXI wieku to państwo kuszą – ce ogromnym rynkiem miliarda i trzystu milionów konsumentów oraz odbiorca niewy – obrażalnej liczby zleceń od światowych gigantów gospodarczych. […]
  DALEJ:
  http://www.teologiapolityczna.pl/mniej-obaw-wiecej-nadziei/

 16. emka pisze:

  Lech Kaczyński: Kontrola życia politycznego przez wąskie środowisko

  Zachowanie ciągłości, wpływy służb specjalnych, a także całkowita nierówność w grze o własność – to cechy naszej transformacji. Kto działał na rzecz systemu opartego o wyrzeczenie suwerenności, czołobitność wobec obcego, wrogiego Polsce imperializmu, o ubezwłasnowolnienie społeczeństwa, o zniewolenie jednostki – ten dostawał nagrodę w postaci łatwiejszego dostępu do majątku – mówił prezydent Lech Kaczyński w rozmowie z prof. Andrzejem Nowakiem w 2009 roku.

  Pełny tekst:
  http://www.prezydent.pl/archiwum-lecha-kaczynskiego/wypowiedzi-prezydenta/wywiady-krajowe/rok-2006/arcana-sierpien-2006-r-/

 17. Lech Galicki pisze:

  Dziękuję drogiej Autorce, za zebranie i upublicznienie tych niezwykłych dowodów wspanialej prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego, człowieka oddanego Polsce i narodowi polskiemu bezgranicznie, do ostatniego tchnienia. Te dowody Jego mądrości, najpiękniejszego patriotyzmu, całkowitego zatopienia w polskości niech mówią, wspominają, krzyczą…

 18. emka pisze:

  Lech Kaczyński został pośmiertnie uhonorowany nagrodą IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. To 16. edycja wyróżnienia przyznawanego za aktywne upamiętnianie historii narodu polskiego w latach 1939-89.

  Dziedzictwo Lecha Kaczyńskiego to m.in. idea odpowiedzialności państwa za badanie, ochronę i popularyzację naszej narodowej historii. To prawda historyczna pojmowana jako jeden z celów bieżącej polityki władz Rzeczpospolitej, a także budowa stołecznego Muzeum Powstania Warszawskiego, odznaczenia państwowe dla zapomnianych bohaterów zmagań z komunistycznym zniewoleniem, przywracanie pamięci o Polakach ratujących Żydów z rąk niemieckich okupantów
  — napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego, podczas uroczystości wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie.[…[
  DALEJ:
  http://wpolityce.pl/historia/341574-kustosz-pamieci-narodowej-dla-sp-prezydenta-lecha-kaczynskiego-przykladal-duza-wage-do-aktywnej-polityki-historycznej

 19. smyk pisze:

  Uznanie

  Nie twarz ni szata zdobi Człowieka
  I nie upięte w pierś medale, lecz TO
  Co w Duszy Jego Krwią nacieka, i
  TO co Naród wykuje MU w skale !

 20. emka pisze:

  Ważne świadectwo. Ś.P. Lech Kaczyński do byłej izraelskiej minister edukacji: „Przebaczyliście Niemcom, ponieważ mieli pieniądze, aby Wam zapłacić”

  Ś.P. prezydent Lech Kaczyński dbał o dobre i oparte na prawdzie relacje między Polską a Izraelem. Jeszcze jako prezydent Warszawy podjął decyzje o powstaniu w Warszawie Muzeum Żydów Polskich. Nigdy nie tracił też okazji aby przypomnieć o tym jak naprawdę wyglądała historia polskich Żydów przed wojną i w czasie II wojny światowej.
  Na Facebooku znaleźć można ważne świadectwo byłej byłej minister edukacji Juli Tamir dla Haaretz. Wspomina ona swoje spotkanie z Lechem Kaczyńskim. Fragment artykułu tłumaczy Rami Mahameed.
  Dwugodzinna rozmowa z prezydentem Polski spowodowała, że inaczej widzę ich udział czyli Polaków w Holokauście
  -podkreśla izraelska polityk.
  Lech Kaczyński zrobił jej dobrą i nieocenioną lekcję historii.
  Co pani wie o historii Żydów w Polsce – zapytał. Tysiąc lat wspólnej historii żydowsko – polskiej, co pani wie o tym? Prawdę mówiąc wiem dużo o końcu, a mało o początku – odpowiedziałam z wahaniem. Powiem pani… powiedział, i rozpoczął szczegółową i fascynującą lekcję historii. Wiesz, dlaczego przed wojną było tak wielu Żydów w Polsce- zapytał. Nie czekał na odpowiedź, Polacy zaakceptowali Żydów i przyznali im prawa, których nie mieli w innych krajach; W Polsce były miasta i miasteczka, w których Żydzi stanowili większość; Naród polski nie uważał Żydów za wrogów. Zamierzam stworzyć muzeum, które będzie badać te setki lat – setki lat wspólnego życia, które skończyły się obozami śmierci
  —opisuje była minister edukacji Izraela.
  CAŁOŚĆ:
  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/380140-wazne-swiadectwo-lech-kaczynski-do-bylej-izraelskiej-minister-edukacji-przebaczyliscie-niemcom-poniewaz-mieli-pieniadze-aby-wam-zaplacic

 21. emka pisze:

  Wrzesień 2006 roku. W Tel-Aviwie prezydent Izraela stawia Polaków i „nazistów” w jednym szeregu. Lech Kaczyński odpowiada natychmiast

  Śp. prezydent Lech Kaczyński rozpoczyna czterodniową wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Wizytę, którą relacjonuję jako reporter „Wiadomości” TVP1.
  Piękne słońce, upał, ceremonia powitania w Tel Aviwie. Ówczesny prezydent Izraela Mosze Kacaw – wówczas w ogniu skandalu seksualnego, później skazany, co jednak w tej sprawie nie ma znaczenia – wygłasza powitalne przemówienie. Przemówienie, które niestety nie mówi prawdy o latach wojny, stawiając faktycznie Polaków i „nazistów” w jednym szeregu:
  Pamiętamy z bólem, że na ziemi polskiej wydarzyła się najstraszniejsza tragedia narodu żydowskiego. Na ziemi polskiej działali naziści i ich kolaboranci, dążąc do zagłady narodu żydowskiego.
  Chwilę później głos zabiera Lech Kaczyński. Reaguje, choć przecież wielu by zmilczało, bo przecież temat „trudny”. Odkłada na bok przygotowane wystąpienie, mówi z głowy. Grzecznie, ale bardzo stanowczo przypomina: to niemiecki – tak, używa przymiotnika „niemiecki”, a nie „nazistowski” – najeźdźca zbudował obozy koncentracyjne i obozy zagłady, w których najpierw mordował Polaków, a później Żydów. Przypomina, że Polacy stawiali opór najdzielniej w Europie, płacąc za to ogromną cenę. Że kolaborowały jednostki, a ówczesne polskie państwo – podziemne i na wygnaniu – kolaborantów zwalczało.
  W trudnej sytuacji – bo jest przecież gościem, bo sprawa dotyczy arcydelikatnych kwestii – broni prawdy, nie patrząc na protokół.
  Po czym dodaje: mam nadzieję, iż wszelkie wątpliwości między obu krajami zostaną wyjaśnione z korzyścią dla obu stron.
  Możecie na nas liczyć. Polsce bardzo zależy na dobrych stosunkach z państwem Izrael i narodem żydowskim. […]
  CAŁOŚĆ:
  https://wpolityce.pl/polityka/380823-wrzesien-2006-roku-w-tel-aviwie-prezydent-izraela-stawia-polakow-i-nazistow-w-jednym-szeregu-lech-kaczynski-odklada-przygotowane-wczesniej-przemowienie

 22. emka pisze:

  Lech Kaczyński „Człowiekiem Dialogu 100-lecia”. Litwini odznaczyli byłego prezydenta
  W Wilnie rozpoczęło się dzisiaj polsko-litewskie Forum Ekonomiczne. Dwustronne rozmowy zainicjowano otwarciem wystawy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu. Były prezydent został także pośmiertnie odznaczony w kategorii „Człowiek Dialogu 100-lecia”.
  „Kurier Wileński” poinformował, że dzisiaj w Wilnie rozpoczęło się polsko-litewskie Forum Ekonomiczne. Międzynarodowe forum zostało zainicjowane otwarciem wystawy pt. „Prezydent Polski Lech Kaczyński i Litwa oczami Prezydenta Valdasa Adamkusa”. Byłemu prezydentowi przyznano także pośmiertnie nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Lech Kaczyński otrzymał statuetkę w kategorii „Człowiek Dialogu 100-lecia” za działania na rzecz dobrych relacji polsko-litewskich […]
  DALEJ:
  https://www.wprost.pl/10120373

 23. emka pisze:

  Gdyby żył skończyłby dziś 69 lat :((

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.