Złamana szpada

Szczuka_Stanislaw_wreczenie fot. prawica.netFilm Krzysztofa Wojciechowskiego „Złamana szpada” jest opowieścią o mecenasie Stanisławie Szczuce i jego córce Kazimierze, czyli o dwóch światach.
Pochodzący ze starej szlacheckiej i zasłużonej dla Rzeczypospolitej rodziny Stanisław Szczuka był adwokatem – ale nie zwyczajnym adwokatem, tylko adwokatem bardzo odważnym…

– jednym z grona nielicznych odważnych adwokatów, do których m.in. należał również Andrzej Grabiński, Jan Olszewski i Władysław Siła-Nowicki. Za pierwszej komuny bez wahania stawali w obronie osób prześladowanych politycznie, a niekiedy również sami ponosili konsekwencje swego zaangażowania. To właśnie, w postaci zawieszenia w prawach wykonywania zawodu, przytrafiło się Stanisławowi Szczuce, ponieważ ówczesne władze uznały, że broniąc Wojciecha Ziembińskiego, nie zachował wobec nich oczekiwanego respektu. W roku 1976 Stanisław Szczuka wraz z Janem Olszewskim, Wojciechem Ziembińskim i Antonim Pajdakiem wystosowali otwarty List 14, protestujący przeciwko umieszczeniu w konstytucji PRL zapisu o wiecznym sojuszu ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. […] – napisał Stanisław Michalkiewicz w tekście Żegnam Pana Brata

Stanisław Szczuka od 1956 roku bronił w procesach politycznych między innymi: członków kierownictwa Polski Podziemnej skazanych w procesach stalinowskich; aresztowanych w 1968 roku studentów UW i ASP; Jakuba Karpińskiego w procesie tzw. taterników; osób oskarżonych o „zakłócanie spokoju społecznego” w 1970 roku; Jana Kapuścińskiego i Stefana Niesiołowskiego w procesie organizacji Ruch (za zbyt śmiałą obronę zawieszony na 3 mies. w prawie wykonywania zawodu); Wojciecha Ziembińskiego sądzonego za akcje niepodległościowe; Władysława Siły-Nowickiego nieprawdziwie oskarżonego o fałszerstwo; w 1976 obrońca w procesach radomskich oraz licznych sprawach o nadużycie władzy przez funkcjonariuszy MO i prokuratury.

Współpracownik Biura Interwencyjnego KOR.

W 1981 wystąpił do sądu o rejestrację »Solidarności Wiejskiej«. Po 13 grudnia 1981roku obrońca m.in. dziennikarzy biuletynów „S” w Puławach, animatorów radia „S” w Warszawie, robotników oskarżonych o kontynuowanie działalności związkowej, kolporterów niezależnych wydawnictw. W 1983 obrońca w procesie MRKS, w 1987 członków Ruchu WiP.

Po 1989 był, niespodziewanie dla opinii publicznej, obrońcą jednego z milicjantów oskarżonych o śmiertelne pobicie Grzegorza Przemyka.

W wyborach parlamentarnych w 1993 bez powodzenia kandydował do Sejmu z ostrołęckiej listy Porozumienia Centrum.

W 2006 roku odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. [fot. prawica.net]

Szczuka_Stanislaw_wreczenie fot. prawica.net

Stanisław Szczuka urodzony 25.11.1928 w Warszawie zmarł 20.04.2011 roku. >Więcej

Stanisław Szczuka o obronie w procesach politycznych w rozmowie z Antonim Zambrowskim

 

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Lata PRL, Po 1980, Sylwetki, Teatr TV, film i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.