Miliony zawdzięczają im życie

fot. naszdziennik.plTrzej polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski pracując w krajowym Biurze Szyfrów złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Uważa się, że złamanie szyfru było jednym z najważniejszych wydarzeń wywiadowczych, które znacznie skróciło czas II wojny światowej.

fot. naszdziennik.plMatematycy  pracowali w krajowym Biurze Szyfrów. Zadaniem Biura była obserwacja i podsłuch niemieckich stacji radiowych. Opracowywano także szyfry wojska polskiego. Niestety zdobywane w Niemczech materiały były bezwartościowe, gdyż ich wywiad szyfrował depesze wojskowe za pomocą maszyn szyfrujących Enigma już od lat dwudziestych. Postanowiono więc utworzyć specjalną komórkę wywiadowczą, której celem będzie złamanie kodu najlepszej maszyny szyfrującej.

Rejewski, Różycki i Zygalski zostali wytypowani do tego zadania przez profesora Zdzisława Krygowskiego, twórcę Wydziału Matematyki Uniwersytetu Poznańskiego, który zorganizował dla najzdolniejszych studentów kurs kryptologii. Młodzi matematycy początkowo pracowali w Poznaniu. Jednakże w wyniku wzmożonej aktywności wywiadu niemieckiego w październiku 1932 roku ich siedzibę przeniesiono do Warszawy, a następnie do podwarszawskiej miejscowości Pyry.

Złamanie szyfru nie było łatwe. Udało się to 31 grudnia 1932 roku. Dużą pomocą okazały się informacje zdobyte drogą wywiadowczą, a także te dzięki współpracy z wywiadem francuskim. Wielkie znaczenie miało także odkupienie od Niemca, pracującego w niemieckim biurze szyfrów, danych dotyczących działania Enigmy. Pierwsza polska kopia Enigmy powstała w warszawskiej fabryce „Ava” w 1933 roku. Natomiast sam proces składania elementów w całość odbywał się w Pyrach. Od tej pory rozszyfrowanie niemieckich depesz nie stanowiło już problemu.

Do ostatnich tygodni poprzedzających wybuch II wojny światowej Polacy przekazywali Francuzom i Anglikom niemieckie depesze wojskowe, tając źródło ich zdobycia. Na ujawnienie sojusznikom wiedzy o Enigmie zdecydowano się dopiero w 1939 roku. Zorganizowano w Pyrach spotkanie polskich, angielskich i francuskich służb kryptologicznych. Gościom przekazano Enigmę zbudowaną przez polskich uczonych wraz z matematycznymi założeniami dotyczącymi metod obsługi maszyny.

Podczas wojny Brytyjczycy prowadzili swój własny ośrodek deszyfracyjny. Ich działania oparte były na pracy trzech młodych matematyków z Polski. Przez długi czas ukrywali fakt, że to Rejewski, Różycki i Zygalski stworzyli podstawy deszyfracji niemieckich depesz podczas II wojny światowej. Oficjalne przyznanie nadrzędnej roli polskiego wywiadu w rozpracowaniu „niezawodnej” niemieckiej maszyny szyfrującej nastąpiło dopiero z chwilą wejścia Polski w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc w 1999 roku.

Jak szacują historycy, złamanie szyfru Enigmy i rozpracowane dzięki niej informacje pozwoliły na skrócenie wojny o około 3 lata. Podczas jednego roku II wojny światowej życie straciło ok. 10 mln osób. Tak więc życie Rejewskiemu, Różyckiemu i Zygalskiemu zawdzięcza 30 mln osób.  W sierpniu tego roku Międzynarodowy Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników przyznał pośmiertnie polskim kryptologom prestiżową nagrodę Milestone. Nagroda ta wręczana jest wyłącznie za epokowe odkrycia przyczyniające się do rozwoju ludzkości.

Rafał Stefaniuk

za: naszdziennik.pl

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, II wojna światowa, Teatr TV, film i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.