Odszedł Bogusław Nieznalski

Bogusław-Nieznalski-2010-fot-Leszek-Biernacki-300x277W sierpniu 1980, po wejściu na teren Stoczni Gdańskiej, fotografował strajk i porozumienia sierpniowe. Od tego momentu z pasją poświęcił się dokumentowaniu ruchu Solidarności, m. in. budowę pomnika Poległych Stoczniowców, I Zjazdu NSZZ „Solidarność”. Gdy wprowadzono stan wojenny był na ulicach Gdańska fotografując starcia milicji z protestującymi.

 Fot. Bogusław Nieznalski w sali BHP Stoczni Gdańskiej w 2010 r., fot Leszek Biernacki

Bogusław Nieznalski zmarł 30 grudnia 2014 r. Msza św. odprawiona zostanie w sobotę 3 stycznia 2015 r. o godz. 12.15 w kościele pw. błogosławionej Doroty z Mątów przy ul. Kartuskiej 349 w Gdańsku-Jasieniu, następnie ruszy kondukt pogrzebowy na cmentarz Łostowice.

Sławomir Cenckiewicz o Bogusławie Nieznalskim

Przez kolejne dni, miesiące i lata stanu wojennego uczestniczył z aparatem w zamieszkach ulicznych, często narażając własne zdrowie i życie.

Tak opisał te wydarzenia:

„W 1981 r. bardzo dużo pracowałem, dokumentowałem liczne wydarzenia w kraju, było ich bardzo dużo. Po ogłoszeniu Stanu Wojennego – 13 grudnia 1981 r. już około godziny 9 byłem w Stoczni Gdańskiej, robiłem zdjęcia. Chciałem zarejestrować spontaniczny opór społeczeństwa na decyzję hunty wojskowej – WRON. Archiwum zdjęciowe natychmiast wyniosłem z mojego mieszkania, podzieliłem na części i szybko ukryłem. W trakcie robienia zdjęć w stanie wojennym filmy po opracowaniu były natychmiast ukrywane. Gdy fotografowałem manifestacje patriotyczne i gdy czułem że jestem obserwowany, naświetlone filmy przekazywałem zaufanym osobom, aby po kilku dniach zgłosić się do nich po odbiór. Wszelkie ograniczenia i zakazy odbierałem bardzo osobiście, więc buntowałem się i robiłem wiele razy rzeczy wbrew zarządzeniom.
Postanowiłem wykonać album fotograficzny o sytuacji w Gdańsku. Z książki telefonicznej zdobyłem adresy placówek dyplomatycznych w Gdyni i Gdańsku, aby za ich pośrednictwem w lutym 1982 r. rozprowadzać moje zestawy zdjęć ze Stanu Wojennego. Jeden zestaw zaniosłem do prałata kościoła NMP (Mariackiego) księdza Stanisława Bogdanowicza. Starannie obejrzał je i zaproponował aby takie zestawy sprzedawać w kościelnym kiosku. Jego pomysł mnie przestraszył. Świadom byłem, że rozprowadziłem już takie zestawy po placówkach dyplomatycznych, zdjęcia mogły ukazać się w prasie zachodniej. Obawiałem się, że SB mogłoby mnie namierzyć. Zaproponowałem łagodniejszą formę „podnoszenia ludzi na duchu”, mianowicie wykonanie z moich zdjęć odbitek Jana Pawła II z Lechem Wałęsą z prywatnej audiencji, oraz z budowy pomnika Poległych Stoczniowców. Ksiądz Prałat Stanisław Bogdanowicz moją propozycję zaakceptował.
Od marca 1982 r. do 1988 r. własnoręcznie wyprodukowałem kilkanaście tysięcy odbitek formatu pocztówkowego i rozwoziłem je po kościołach w Gdańsku – NMP i św. Brygidy, w Warszawie – św. Anny i św. Andrzeja Boboli na ulicy Rakowieckiej blisko więzienia. Często zostawiałem zdjęcia po kosztach własnych a czasami bezpłatnie na prośbę sióstr zakonnych, które sprzedawały w kościołach. Informowały mnie one o potrzebach więźniów politycznych i biednych. „Patriotyczne zdjęcia” próbowałem rozwozić również po Śląsku. W Katowicach w jakimś dużym kościele nie za bardzo chciano przyjąć towar, więc zostawiłem za darmo dość dużą paczkę. W drodze powrotnej zostałem zatrzymany na kilka godzin przez patrol ZOMO. Byłem czysty, chyba mnie obserwowano. W czasie robienia zdjęć w Stanie Wojennym nie raz byłem celem do którego ZOMO mierzyło i strzelało. Często różnego rodzaju pociski przelatywały blisko mnie.

31 sierpnia 1982 r. w II Rocznicę „Sierpnia 80” w czasie fotografowania dużej manifestacji patriotycznej koło kościoła Mariackiego w Gdańsku, zostałem postrzelony przez ZOMO. 13 marca 1983 r. w czasie manifestacji patriotycznej zostałem złapany w pobliżu pomnika przez ZOMO i przetrzymywany przez kilkanaście godzin. W następstwie byłem kilka razy wzywany przez UB w Gdańsku na przesłuchania. Dokumentowałem różne manifestacje patriotyczne i inne wydarzenia w Gdańsku.
W maju i sierpniu 1988 r. dokumentowałem strajki w Stoczni Gdańskiej. W czasie manifestacji patriotycznej Pierwszego Maja 1989 r. !!! – zostałem pobity przez ZOMO. Sprawą zajął się mec. Jacek Taylor, po czasie prokuratura sprawę umorzyła. […] >WIĘCEJ

Zdjęcia Bogusława Nieznalskiego 

Bogusław Nieznalski urodził się w 1948 roku w Sopocie. Studiował na Politechnice Gdańskiej, następnie podjął tam pracę. Od 1976 roku zaczął wysyłać swoje zdjęcia na konkursy i wystawy fotograficzne w kraju i za granicą. Jego zdjęcia prezentowano na ponad 200 wystawach, współautor wielu albumów i wystaw poświęconych „S”. W 1987 otrzymał tytuł Artiste FIAP. Laureat nagrody Prezydenta Gdańska (2000). Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008). >Więcej Encyklopedia Solidarności

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Historia, Po 1980 i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.