Zmarł Kazimierz Świtoń

Kazimierz Świtoń fot. monitoripolski.wordpressKrzysztof Wyszkowski

Dzisiaj rano zmarł w Katowicach bohater, któremu Polska i Polacy zawdzięczają założenie 23 lutego 1978 r. Wolnych Związków Zawodowych. To jego odwaga uruchomiła proces, który w 1980 r. doprowadził do powstania Solidarności.

Śp. Kazimierz walczył z komunizmem jako antycywilizacją posługującą się totalnym kłamstwem.
Ta niezgoda na kłamstwo spowodowała, że po 1989 r. uznał, że jego obowiązkiem jest nadal walka z po-okrągłostołowym postkomunizmem.

Dlatego w chwili obalania rządu Jana Olszewskiego, jako pierwszy ujawnił, że Lech Wałęsa był agentem komunistycznej policji politycznej.

Dlatego nie zgadzał się na kłamstwo usunięcia krzyża z Auschwitz. Dlatego został wyklęty z polskiego życia publicznego.

Cześć Jego pamięci!

za: wyszkowski.eu

Kazimierz Świtoń w działalność opozycyjną zaangażował się w 1977 roku. Był współtwórcą Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela na Śląsku. 23 lutego 1978 wziął udział w powołaniu pierwszego w Polsce komitetu Wolnych Związków Zawodowych.

Działał w podziemnych strukturach WZZ, następnie w „Solidarności” był sekretarzem zarządu Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „S” i członkiem zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. W czasie stanu wojennego internowany na okres około trzech miesięcy, zwolniony z uwagi na stan zdrowia. W 1983 został na krótko aresztowany po podjęciu próby wstawienia tablicy upamiętniającej poległych w trakcie pacyfikacji kopalni Wujek. Pod koniec lat 80. ponownie włączył się w działalność związkową, wchodząc w skład władz śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

W 1989 został przewodniczącym rady naczelnej Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy. W 1990 r. – przewodniczącym Górnośląskiej Chrześcijańskiej Demokracji. W wyborach w 1991, jako jej kandydat, uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji z ramienia Ruchu Autonomii Śląska.

W wyborach samorządowych w 2010 ubiegał się o mandat radnego sejmiku śląskiego z listy Narodowego Odrodzenia Polski. W 2014 z rekomendacji KWW Oburzeni. W wyborach parlamentarnych w 2011 był kandydatem do Senatu z ramienia Konfederacji Godność i Praworządność.

za: solidarnosc.org.pl

W 1990 został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Apele Kazimierza Świtonia do Rodaków

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Zmarł Kazimierz Świtoń

 1. emka pisze:

  Pogrzeb śp. Kazimierza Świtonia odbędzie się 8 grudnia, w poniedziałek w Katowicach. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach. Trumna z ciałem zmarłego zostanie wystawiona o godz. 10.00. Po nabożeństwie kondukt żałobny przejdzie na pobliski cmentarz parafialny.

 2. emka pisze:

  Pożegnanie, które napisał Kazimierz Świton, przeczuwając nadchodzącą śmierć, zostało wygłoszone 8 grudnia 2014 roku przez księdza celebransa po ceremonii pogrzebowej w Kościele pod wezwaniem św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach. […]
  Pełny tekst: http://gazetaobywatelska.info/news/show/2421

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.