Wspomnienie o śp. Mariuszu Handzliku

pl.wikipediaGłodny wiedzy, utalentowany dyplomata i oazowicz – tak Mariusza Handzlika wspominają przyjaciele z rodzinnego Bielska-Białej. W Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pracował od 2006 roku do tragicznego dnia 10 kwietnia 2010 roku. Studiował na KUL-u najpierw teologię dla świeckich, a następnie nauki polityczne i socjologię.

Urodzony 11 czerwca 1965 roku w Bielsku Białej zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

zobacz: strona Mariusza Handzlika

W latach 90. pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych kierowanym wówczas przez Krzysztofa Skubiszewskiego. W 1994 roku został pierwszym sekretarzem i radcą ds. polityczno-wojskowych w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. W Kancelarii Prezydenta pracował od 2006 roku – najpierw jako dyrektor Biura Spraw Zagranicznych, a od października 2008 roku został podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za politykę zagraniczną.

Był też ambasadorem tytularnym i przewodniczącym Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych (MTCR), a w latach 2004-2005 radcą – ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych.

W 2000 roku został odznaczony przez Sekretarza Obrony USA „Medalem za Wybitną Służbę Publiczną”.

„W dużej mierze to, że jesteśmy w NATO, zawdzięczamy także Mariuszowi, który będąc pracownikiem polskiej ambasady w Waszyngtonie, zaprzyjaźnił się z młodymi urzędnikami z Departamentu Stanu i Pentagonu. Grał z nimi w piłkę nożną i w ten sposób lobbował za przyjęciem Polski do NATO. Tę jego rolę w przyszłości oceni historia” – podkreśla Łukaszuk.

Dr Marek Bernacki, wykładowca polonistyki w bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej, wspomina, że wielką pasją zmarłego był sport. „Mógł zrobić karierę piłkarską jako bramkarz w drużynie BKS Stal Bielsko-Biała, ale podczas treningu doznał bolesnego urazu kolana, co wyeliminowało go z wyczynowego uprawiania sportu” – wspomina.

Bernackiego i Handzlika połączyła inna pasja – zaangażowanie w ruch oazowy. „Chodziliśmy na słynne «wtorki modlitewne» do kościoła w Aleksandrowicach, organizowaliśmy rekolekcje w parafii św. Stanisława w Starym Bielsku, podczas zimowego wyjazdu do Murzasichla prowadziliśmy godzinami ożywione dyskusje na tematy religijne pod patronatem wikarego ks. Jana Górskiego, który został później profesorem misjologii” – dodaje naukowiec.

Mariusz Handzlik osierocił trójkę dzieci: córki – Julię i Iwonę oraz syna – Jana.

na podstawie: deon.pl
 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Wspomnienie o śp. Mariuszu Handzliku

 1. emka pisze:

  W grobie śp. Piotra Nurowskiego spoczywało ciało śp. Mariusza Handzlika!

  Pomyłek mogło być dużo więcej. Wedle naszych informacji prokuratura postanowiła o podjęciu czynności zmierzających do sprawdzenia, kto spoczywa w grobie śp. Mariusza Handzlika.
  Wcześniej śledczy nie planowali dokonywać ekshumacji współpracownika śp. Lecha Kaczyńskiego w tym roku.
  Ten fakt jasno wskazuje, że decyzja o ekshumacjach była jak najbardziej zasadna. Zrozpaczone rodziny smoleńskie nie miały nawet świadomości, że w grobach, które odwiedzają, spoczywają obcy ludzie! […]
  http://wpolityce.pl/smolensk/318716-ujawniamy-wszystko-wskazuje-na-to-ze-w-grobie-sp-piotra-nurowskiego-spoczywalo-cialo-sp-mariusza-handzlika

 2. emka pisze:

  Rodzina śp. ministra Mariusza Handzlika potwierdza: „Tak, to prawda, nasz bliski nie spoczywał w swoim grobie”

  Tak, to prawda, nasz bliski nie spoczywał w swoim grobie, doszło do podmiany ciał. Został on już ekshumowany z grobu śp. Piotra Nurowskiego i pochowany po raz drugi. Spoczywa już tam, gdzie powinien spoczywać od początku — powiedziała portalowi wPolityce.pl rodzina śp. ministra Mariusza Handzlika.
  Bliscy zmarłego nie chcieli komentować bolesnej dla nich sprawy. Portal wPolityce.pl pisał już wcześniej, że w grobie śp. Piotra Nurowskiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, nie spoczywało jego ciało.
  CZYTAJ WIĘCEJ: UJAWNIAMY. Wszystko wskazuje na to, że w grobie śp. Piotra Nurowskiego spoczywało ciało śp. Mariusza Handzlika!
  Fakt ten potwierdziła prokuratura. Ujawniliśmy wówczas, że wszystko na to wskazuje, iż w jego grobie spoczywa ciało śp. Mariusza Handzlika, w latach 2008-2010 podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego. Dziś fakt ten potwierdziła nam rodzina zmarłego. […]
  WIĘCEJ:
  http://wpolityce.pl/smolensk/322026-nasz-news-rodzina-sp-ministra-mariusza-handzlika-potwierdza-tak-to-prawda-nasz-bliski-nie-spoczywal-w-swoim-grobie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.