„Pierścień Gygesa” (fragmenty). Benefis Autora

gyges1Bohdan Urbankowski

Jedną z najbardziej zbrodniczych struktur komunistycznej władzy była instytucja nieznanych sprawców. W pewnym sensie rozwijała ona tradycję skrytobójców znaną zarówno w świecie islamu, jak w rosyjskich organizacjach terrorystycznych XIX wieku.

strona [2] Fragmenty książki „Pierścień Gygesa”

***

Benefis Bohdana Urbankowskiego. Pełna relacja >blogpress.pl

Bohdan Urbankowski, doktor nauk humanistycznych, wybitny pisarz, dramaturg, filozof, działacz nurtu niepodległościowego, piłsudczyk, osoba niezłomna, która nigdy nie poszła na kompromis z władzami komunistycznymi. Jest autorem wielu książek jak >„Czerwona msza” i publikacji o Marszałku ale także monografii poświęconych Karolowi Wojtyle i Zbigniewowi Herbertowi.

W najnowszej książce „Pierścień Gygesa” – do nabycia w cenie 46 zł – TUTAJ – pojawiają się nowe wątki po analizie dokumentów IPN, to ważne i sensacyjnie napisane dopełnienie „Czerwonej mszy”. Tamta książka mówiła o jawnym niszczeniu polskości: o masakrze Antysowieckiego Powstania, o niszczeniu gospodarki i kultury a także o roli polskich literatów w tworzeniu sowieckiej kultury PRL. Pierścień mówi o działaniach tajnych. Na wzór sowiecki zorganizowano struktury przeznaczone do fizycznego i psychicznego likwidowania opozycji, w teren wysłano „oddziały pozorowane” udające AK a mordujące partyzantów i opozycjonistów. Sieci donosicieli oplotły zakłady pracy, stowarzyszenia twórcze i uczelnie.

Autor wykorzystuje materiały IPN, by pokazać przypadki skrytobójców, zaszczuwania pisarzy, otaczania ich agentami werbowanymi wśród najbliższych. Obowiązek donosicielstwa spoczywał na kierownikach wszystkich większych instytucji i sekretarzach partii, próbowano mu poddać dziennikarzy. Lektura akt IPN ujawnia dwie porażające prawdy: ogromny stopień nasycenia życia polskiego agenturą i dobrowolność z SB. Większość agentów nie była zmuszana do współpracy – garnęła się do niej, by polepszyć swoją sytuację materialną i zawodową, załatwić prywatne porachunki itp. Rzeczywiste życie w PRL wyglądało zupełnie inaczej, niż nam się wydawało.

DALEJ

strona [2] Fragmenty książki „Pierścień Gygesa”

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Eseje, Historia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „„Pierścień Gygesa” (fragmenty). Benefis Autora

 1. Majka S. pisze:

  Książka ta powinna stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich osób, które deklarują znajomość najnowszej historii Polski.

 2. emka pisze:

  Dodałam część 6 o Tajnej Grupie „D”
  W ramach MSW kilkakrotnie i w różnych okresach organizowana była utajniona nawet przed władzami grupa do zadań specjalnych. Na jej ślady natrafiono podczas śledztwa w sprawie morderstwa ks. Popiełuszki.

  Niestety filmu ze spotkania autorskiego już nie ma.

 3. Jerzy pisze:

  Pozostałości upodlenia narodu, są do dzisiaj. Wybite elity polskie przez okupantów, przestały istniec. Naród bez głowy co raz bardziej się upadlał. Widac to wyraznie dzisiaj. Chamstwo, buta i brak poczucia godności narodowej, widoczne na każdym kroku. Patriotyzm to dla dzisiejsze „elity”ksenofobia i oszołomstwo. Brak poszanowania Hymnu, Flagi i świąt państwowych. Nijaki narodek nie potrafi bronic swojej przeszłości historyczne i pozwala na zwijanie państwa, łącznie z armią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.