Krew

J.M.RymkiewiczKrew rozlepiona na afiszach/ Krew na chodnikach i na ścianach/ Krew – jak poranna wtedy cisza/ Krew – czarne plamy na ekranach/ Krew na kamiennych szarych płytach…
– pisze poeta Jarosław Marek Rymkiewicz w wierszu „Krew”, który po raz pierwszy został opublikowany na łamach najnowszego numeru „Gazety Polskiej”.

 

Jarosław Marek Rymkiewicz

Krew

Krew rozlepiona na afiszach
Krew na chodnikach i na ścianach
Krew – jak poranna wtedy cisza
Krew – czarne plamy na ekranach

Krew na kamiennych szarych płytach
Na białych rękawiczkach Tuska
Krew która o nic was nie pyta
Krew jak złamana w sadzie brzózka

I jak na polach polne maki
I nad polami białe chmury
Jak narodowi dane znaki
Oni wznosili się do góry

Krew na fotelach tupolewa
Zmywana szlauchem o świtaniu
Jeszcze wam ona pieśń zaśpiewa
To będzie pieśń o zmartwychwstaniu

18 października 2013

http://niezalezna.pl/

Jarosław M. Rymkiewicz. Twórczość i historia

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Wiersze i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Krew

 1. Majka S. pisze:

  Wiersz Pana Rymkiewicza to jeden z piękniejszych, a zarazem najbardziej wstrząsających utworów związanych ze smoleńską tragedią. To wspaniale, że są jeszcze poeci, którzy mimo upływu czasu i licznych szykan trwają wiernie przy Ofiarach jako strażnicy pamięci narodowej.

 2. Jerzy pisze:

  Atak pismaków z Czerskiej na ten wiersz i na poetę, jest czymś podłym i chamskim. Skąd jednak mają szukac wrażliwości na piękno wiersza, opisującego tragedię narodową,ludzie michnikowskiej gazety. Przecież dla nich wszystko co polskie i narodowe jest pojęciem ciemnogrodzian Po co jednak jak wszy oblazły Polskę i żywią się jej krwią. Szeroki świat stoi otworem dla tej „elity” myśli i estetów swoistej kultury,rodem zza Buga. Kultury najpodlejszej warstwy ludzi tzw. litwaków (Żydów z b. Wielkiego Księstwa Litewskiego). Sen o Bizonii lub Judeo-Polonii, jest nie do zrealizowania. Dlatego ta banda tak ostro atakuje polskośc.

 3. Majka S. pisze:

  Michnik to największy siewca nienawiści w naszym kraju…

 4. markowa pisze:

  Piękny wiersz, pokrzepiający serce.
  Polecam film „Poeta pozwany” – to o kłopotach Jarosława Marka Rymkiewicza; pokazuje Poetę od strony prywatnej. Uroczy człowiek.

 5. emka pisze:

  Dlaczego Tusk ma w wierszu białe rękawiczki? Taki elegancki? Żeby się nie pobrudzić? Żeby śladów nie zostawiać?
  Nie ucichły nienawistne, zakłopotane albo entuzjastyczne egzegezy „Reytana”, gdy Jarosław Marek Rymkiewicz wierszem „Krew” opublikowanym w „Gazecie Polskiej” znowu stanął w centrum ideowej batalii o narodową duszę – pisze w tygodniku „wSieci” Maciej Pawlicki.
  Oto fragment artykułu:
  W wierszu „Krew” [Rymkiewicz] nie bawi się już w niuanse, jakby chciał powiedzieć – minęła pora na aluzje i alegorie, nastała pora nazywania rzeczy po imieniu. Zbyt mało zostało czasu, zbyt wiele razy ostatnio widzieliśmy, jak tak zwana odpowiedzialność polityczna okazywała się nie drogą ku sprawiedliwości, lecz wręcz przeciwnie – skutecznym sposobem na uniknięcie należnej odpowiedzialności karnej. Jak w przypadku sowieckiego generała w ciemnych okularach i polskim mundurze.
  Dlaczego Tusk ma w wierszu „Krew” białe rękawiczki? Taki elegancki? Żeby się nie pobrudzić? Żeby śladów nie zostawiać? A może – jak napisał już ktoś – to rękawiczki lokaja? W każdym razie krew na bieli widać lepiej. Rękawiczki poplamione krwią już nie spełniają swej roli, a wręcz przeciwnie – stają się świadectwem, dowodem, pytaniem. Tak samo jak pytaniem jest upiorne zdjęcie z niedawnej okładki „wSieci”, którego kontekst i sens – prędzej czy później – poznamy. Dziś pozostają spekulacje. Może obaj rozradowani panowie kibicują tej samej drużynie futbolowej i rozmawiali wtedy o jakimś jej sukcesie? Może jeszcze coś innego – zupełnie niewinnego – ich tak cieszy? Oby.
  Cały artykuł – w najnowszym wydaniu „wSieci” – polecamy.
  http://wpolityce.pl/artykuly/68158-wsieci-poleca-dlaczego-tusk-ma-w-wierszu-krew-biale-rekawiczki-taki-elegancki-zeby-sie-nie-pobrudzic-zeby-sladow-nie-zostawiac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.