Intelektualna Historia III RP (fragmenty)

okładkaNajnowsza książka prof. Andrzeja Nowaka „Intelektualna Historia III RP. Rozmowy z lat 1990-2012” – to 46 przeprowadzonych rozmów. Skąd wzięła się III RP? Skąd myśmy się w niej wzięli? Czy można ją zmienić, zbudować inną, lepszą? Czy to jest już koniec naszej cywilizacji? I co można zrobić, żeby nie nastąpił i ten koniec, i koniec polskości?

strona [2] Fragmenty książki: Rozmowy ze Śp. Anną Walentynowicz, abp Michalikiem, Jarosławem M. Rymkiewiczem, Leszkiem Długoszem
strona [3] Recenzje

zobacz: Recenzja Tomasza Łysiaka, Myśleć i mówić prawdę

Rozmowa prof. Marka Dyżewskiego z Autorem podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek

 

Od Brodskiego do Rymkiewicza, poprzez m.in. Pipesa, Podhoretza, Łubieńskiego, abp. Michalika, Kaczyńskich, Staniszkis, Rokitę, Walentynowicz czy Chrzanowskiego.

Przeczytaj spis treści

Autor napisał we wstępie:

„Od Brodskiego do Rymkiewicza prowadzi ta opowieść z rozmów ułożona. Między nimi 44 rozmowy, od roku 1990 do końca 2012.
Co je łączy? Zgoda na rozmowę. Pewnie także rodzaj i temat pytań, jakie przychodziły do głowy temu, który je stawiał. Z tej jedności i zarazem z różnorodności głosów 34 rozmówców, ułożyła się książka – wywiad rzeka z czasem, który umownie nazywamy tutaj czasem III RP. Inaczej niż inne wywiady-rzeki z politykami czy celebrytami, ten nie tylko jest wielogłosem, ale sam jest także rozciągnięty w czasie. Toczy się i rozwija przez ponad 22 lata. Szczególnie interesujące rezultaty daje to, kiedy możemy z punktu widzenia naszej chwili obecnej przeczytać, jak wyglądały pytania, obawy, nadzieje i przewidywania formułowane w roku 1990, 1992 czy 2005.
Niekiedy mogą wydawać się nam nawet naiwne, innym razem uderzać mogą swą trafną przenikliwością. Możemy jednak zobaczyć dzięki temu – bez upiększeń, na jakie możemy pozwolić sobie, kiedy spisujemy rozmowy-wspomnienia – jak nasze myśli, naszą wyobraźnię niesie rzeka nie wywiadu, tylko czasu.
Najlepiej dostrzec to można w przypadku połączenia w tym tomie aż dziesięciu rozmów prowadzonych od 1996 do 2012 roku z Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi. Tu jednak układam je także, a może przede wszystkim jako świadectwa do „biografii” pewnego etapu polskiej historii: III RP. Ile się zmieniło od czasu Jaruzelskiego, czy on w ogóle przeminął? Może przemija w ogóle polskość w tym ostatnim 25-leciu?
Podobne pytania pojawiają się w sporach o dzisiejszą kondycję Europy. Czy Unia jest szczytem w rozwoju naszego kontynentu? Czy to jest już raczej koniec naszej cywilizacji? I co można zrobić, żeby nie nastąpił i ten koniec, i koniec polskości? Zapis rozmów, które oddaję do rąk Czytelników, przybliża może choć trochę temperaturę tych pytań – bo one pytanych tutaj obchodzą.”

okładkaWydawnictwo Sic!

Rok wydania: 2013

Ilość stron: 680 s.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Książkę można zamówić drogą internetową: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ lub http://www.poczytaj.pl/270826

 

Relacja ze spotkania autorskiego w Krakowie (24.10.2013)

DALEJ

strona [2] Fragmenty książki: Rozmowy ze Śp. Anną Walentynowicz, abp Michalikiem, Jarosławem M. Rymkiewiczem, Leszkiem Długoszem
strona [3] Recenzje

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Historia, III RP, Lata PRL, Po 1980, Recenzje, Wywiady i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.