Wołyń – zapis zbrodni

pobrane (2)Film dokumentalny o ludobójstwie na Wołyniu. Bohaterami są ludzie, którym udało się przeżyć. Dramat wołyńskich rodzin pozostawał przez lata objęty politycznym milczeniem. Dopiero od niedawna zajęto się zbieraniem dowodów i opracowywaniem dokumentów.
Film realizowano w Polsce i na Ukrainie.

Wołyń od 1919 roku należał do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie traktatu ryskiego. Polacy stanowili tu liczną grupę bo ponad 300 tysięcy osób. Stosunki z Ukraińcami układały się dobrze. Dlatego zaskoczeniem i szokiem stały się narastające w 1941 roku napady na Polaków. Ich organizatorami byli nacjonaliści ukraińscy skupieni w OUN i UPA kierowani przez Melnyka, Bulbę i Banderę. Ich akcje cechowało niesłychane okrucieństwo połączone z rabunkiem i paleniem gospodarstw.

Scenariusz i reżyseria: Jadwiga Nowakowska
Zdjęcia: Dariusz Jadach
Produkcja 2003 rok TVP Historia

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Teatr TV, film i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Wołyń – zapis zbrodni

 1. ŁUBNIEWSKI pisze:

  Każda zbrodnia ma być osądzona a kara dokonana , trzeba też mieć wzgląd to iż znaczna część UKRAIŃCÓW to nasi bracia, tylko w głupocie historii słuchając obcych poróżniliśmy się NAWZAJEM odzyskamy upragnioną wolność.

 2. emka pisze:

  W piątek 11 lipca we Wrocławiu Obchody 71. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.
  >SZCZEGÓŁY

 3. Wk.bardzo pisze:

  Rozmawiałem ostatnio z Ukrainką. Ona dziękowała za pomoc Polaków ja jej mówiłem o ich szansach o prawdzie historycznej i jej znaczeniu. Wyjeżdżając powiedziałem, że bez pojednania i przyznania się do Wołynia pojednania nie będzie ona krótko stwierdziła to nie będzie. Tak na marginesie była sprzedawczynią w sklepie na Krecie i jej podziękowania to nic innego jak przyciąganie klientów. Taki chwyt marketingowy. Dla mnie osobiście taka jest ich mentalność i domyślam się, że ten wpis mało kogo zainteresuje ale ja ich znam i wiem co oni są warci.

 4. Wk.bardzo pisze:

  Rozumiem, że w życiu jednostek narodów są rzeczy ważne i mniej ważne. Jedno wiem na 100% jeżeli wiedza historyczna i wyciągnięcie z niej wniosków byłoby normą to w Rosji nie byłoby Putina w Polsce Tuska. Dla mnie jedno jest pewne Ukraina na dłuższą metę nie będzie naszym sojusznikiem. Fundament państwa ukraińskiego to UPA i kościoły grekokatolicki i prawosławny czyli mieszanka szowinistyczno-komunistyczna to pole wpływów rosyjsko-niemieckich.

 5. Wk.bardzo pisze:

  Co ja mam dodać do tego co napisałem. Ust mi nie zamkniecie ani polski polityk ani ukraiński obywatel. Wiem jedno ja pragnę zgody na fundamencie prawdy. Mówiłem Ukraińcom a oni mi mówią , że Bandera zamachem na przedstawiciela rządu chciał zwrócić uwagę na głód na wsch, Ukrainie. Sam pogrom był inspirowany przez Rosję . No może był ale dzieci nabijane na sztachety, ludzie przeżynani piłą na pół. Wysłannik z BCH rozerwany końmi. Oni muszą z tymi faktami się zmierzyć . Nikt nigdy ust mi nie zamknie. Idealistyczne podejście Wildsteina i jego syna nie pomoże. Oni się obudzą a ja powiem szczerze nie szukam poklasku i nigdy nie będę . Amen.

 6. Wk.bardzo pisze:

  Do wielbicieli Ukrainy. Zmieniło się coś od mojego wpisu z 2014. Czy Ukraina pisze o wielkim głodzie w wyniku, którego zmarło ich kilka milionów. Nie piszą bo dokumenty posiadane przez Rosję wymiotły by całą klasę polityczną Ukrainy. Polska nie neguje szmalcowników i nie zamyka granic dla piszących o tym Żydach. Temat tabu to udział oficerów UB pochodzenia żydowskiego w mordach i torturach żołnierzy AK i NSZ. Rosja nas rozgrywa.Przestanie gdy Ukraina ustąpi i przyzna się do rzezi albo zostaniemy narodem bez szacunku u winnych zbrodni. To wymaga odwagi a nie liczenia na poklask w UE, USA. Bo nie ważne jest tu i teraz jak powiedział Tusk. Ważna jest pamięć i tożsamość jak napisał JP II. Znam wyznawców jednych i drugich wartości dla niektórych księży bliskie są słowa Tuska. Dla innych tak jak dla ks. Isakowicza Zalewskiego słowa JP II. Mam nadzieję, że PAD ma tą świadomość tak jak rząd na samorządach lokalnych kończąc.
  Na zakończenie słowo do pana Targalskiego czy Werwolf to też bohaterowie walczący z komunistami jak UPA ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.