Filmy Anity Gargas „Anatomia upadku” I i II

27175-52091357685302-150x150Cztery lata po katastrofie pokazany będzie nowy dokument filmowy „Anatomia upadku 2”. W filmie są nowi świadkowie i kolejne wątki tragicznego wydarzenia, m.in. – proces przygotowania wizyt premiera i prezydenta w Katyniu i remont samolotów w Samarze – wywiady z Anitą Gargas.  Jest to kontynuacja filmu sprzed roku, który przypominamy.

strona [2] Recenzje „Anatomia upadku 1”, 2013

***

Anatomia upadku 2

Alternatywny link  >„Anatomia upadku 2”

Premiera filmu odbyła się w kinie Wisła 31 marca 2014 roku.

19.03.2014 Przedpremierowo Anita Gargas i Antoni Macierewicz we Wnet

– Akcja zaczyna się gdzieś na początku 2009 roku gdy podejmowano decyzje o remoncie Tupolewów. My przede wszystkim dążymy do wyjaśnienia tego co doprowadziło do zderzenia tupolewa z ziemia. Wiadomo, że na pokładzie wystąpiły wybuchy jak i wiadomo gdzie mniej więcej one nastąpiły. Nie wiadomo jednak kto je spowodował i w jaki sposób.

Poruszając temat śledztwa w sprawie katastrofy powiedziała:

Zajmowaliśmy się także postawa władz państwa Polskiego. Oddanie steru działań Rosjanom mimo tego, że byliśmy przestrzegani przed tym nie tylko przez Polaków, ale i dysydentów Rosyjskich. Oni apelowali do nas, abyśmy nie oddawali tej sprawy Rosjanom. Niestety tak się nie stało.

Zapytana o konfrontację swoich ustaleń z wiedzą rządzących powiedziała:

Próbowałam skontaktować się z wieloma osobami z rządu, ale niestety nie udało się.

za: Wnet

zobacz: 10.04.2010 Warszawa-Smoleńsk. Naoczni świadkowie

 

W styczniu 2013 roku odbyła się premiera pierwszej części filmu „Anatomia upadku”, który stanowił podsumowanie dwóch lat działań dziennikarzy, ekspertów, naukowców oraz władz ukierunkowanych zarówno na poszukiwanie prawdy jak i na bagatelizowanie oraz uciszanie sprawy. Życie zawodowe autorki dokumentu to pasmo spraw sądowych oraz ciekawych spraw śledczych i jak stwierdziła: swój czas dzieli pomiędzy sale sądowe oraz prowadzenie śledztwa.

Poza bezspornymi faktami, relacjami świadków oraz ustaleniami naukowców w filmie pokazana jest reakcja polskich władz.  Całkowita bierność i uległość wobec strony rosyjskiej i ignorowanie faktów, że przyczyną katastrofy nie było uderzenie skrzydłem samolotu w brzozę, ale że na pokładzie mogło dojść do wybuchu. Film jest efektem śledztwa dziennikarskiego dotyczącego katastrofy smoleńskiej prowadzonego w Rosji, a także na terenie Polski. Zebrany materiał dowodzi, że fakty wyglądają inaczej niż przedstawiają to raporty MAK i komisji Millera.

„Anatomia upadku”, film dokumentalny, scenariusz i reżyseria Anita Gargas, współpraca Rafał Dzięciołowski, zdjęcia Andrzej Hrechorowicz, współpraca redakcyjna Konrad Falęcki, tłumaczenie Anna Sarzyńska, montaż Krzysztof Kudelski, udźwiękowienie Kamil Sajewicz i Grzegorz Gutkowski, producent Niezależne Wydawnictwo Polskie – wydawca „Gazety Polskiej”.Produkcja 2013 rok.

W filmie wypowiadają się m.in. Lucyna Gągor – wdowa po szefie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszku Gągorze, Dymitr Książek – lekarz z lotniczego pogotowia ratunkowego, który był w Moskwie, aby pomóc rodzinom przy identyfikacjach. Ponadto w filmie wypowiadają się naukowcy i członek komisji Millera prof. Marek Żylicz.

Anatomia upadku 1

 

Premierowy pokaz filmu odbył się 15 stycznia br w Warszawie, w kinie Wisła

Anita Gargas powiedziała:

„Chciałam pokazać, że w Polsce są jeszcze dziennikarze, którzy serio wykonują zawód zaufania publicznego. Tu na sali jest bardzo wielu takich dziennikarzy, tym niemniej w mediach głównego nurtu takich dziennikarzy raczej nie widać.”

„My tutaj, wspólnymi siłami wydrzemy im prawdę o Smoleńsku. Wygrzebiemy ją spod tego smoleńskiego błota, choćby nie wiem ile warstw kłamstwa na wierzch położyli. To państwu obiecuję, nie kończę na tym filmie, będą kolejne. Będą robione tak długo, dopóki prawda nie wyjdzie na jaw.” – zapowiedziała autorka.. >RELACJA Z PREMIERY

14.01.2013 Michał Karnowski, Paweł Lisicki, Tadeusz Płużański, Bronisław Wildstein komentują na gorąco po projekcji prasowej filmu.

Poprzedni film Anity Gargas „10.04.10” obejrzało już kilka milionów ludzi (na płytach DVD, pokazach i w internecie) – choć na wyemitowanie go nie odważyła się żadna duża stacja telewizyjna.

zobacz film>„10.04.2012″

Autorka filmu Anita Gargas za program „Misja Specjalna” poświęcony katastrofie smoleńskiej otrzymała prestiżową Nagrodę Wolności Słowa SDP za rok 2011 nazywaną Polskim Pulitzerem. Na podstawie: http://niezalezna.pl/36836

Anita Gargas: Są nowi naoczni świadkowie

 

Akcji ratunkowej nie było

„Anatomia upadku” koncentruje się na kwestii postawy polskich władz wobec śledztwa i badania okoliczności katastrofy, postawy prokuratury i komisji Millera. Dodatkowo prezentuje ekspertyzy niezależnych naukowców, którzy – często za własne pieniądze – przeprowadzali badania specjalistyczne ws. katastrofy – mówi Anita Gargas, laureatka polskiego Pulitzera, czyli Głównej Nagrody Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, autorka nowego filmu o katastrofie smoleńskiej pt. „Anatomia upadku”, w rozmowie z Robertem Tekielim.

Dlaczego zrobiłaś film o Smoleńsku teraz?

Już w trakcie realizacji poprzedniego filmu „10.04.10” wiedziałam, że nie wyczerpałam wszystkich wątków, jakie pojawiają się w związku z katastrofą smoleńską. Tamta produkcja koncentrowała się na materiałach zdobytych w Rosji, na tym, co widzieli świadkowie w okolicach lotniska Siewiernyj, i na działaniach Rosjan na miejscu tragedii.

Akcji ratunkowej nie było - niezalezna.pl

Opisywaliśmy niszczycielskie traktowanie szczątków wraku przez rosyjskich funkcjonariuszy. W ogóle nie poruszyliśmy – głównie z braku miejsca – kwestii postawy polskich władz wobec śledztwa i badania okoliczności katastrofy, postawy prokuratury i komisji Millera. „Anatomia upadku” koncentruje się właśnie na tych wątkach. Dodatkowo prezentuje ekspertyzy niezależnych naukowców, którzy – często za własne pieniądze – przeprowadzali badania specjalistyczne.

W filmie występują nowi świadkowie. Co wnoszą do naszej wiedzy o katastrofie smoleńskiej?

Do nowych świadków dotarliśmy – mówię „my”, bo oprócz mnie i autora zdjęć Andrzeja Hrechorowicza w realizacji części rosyjskiej brał udział także Rafał Dzięciołowski – podczas kolejnej wyprawy do Smoleńska. Jak się okazało, choć upłynęły ponad dwa lata, wciąż tam na miejscu można zdobyć nowe informacje.
Ludzie, z którymi rozmawialiśmy, opisywali fakty całkowicie odbiegające od wersji przedstawianej nam przez rosyjski MAK i komisję Millera. Nasi rozmówcy mówią, że samolot leciał kołami w dół tam, gdzie zdaniem obu tych komisji leciał już kołami w górę, a także opisują proces fragmentacji samolotu, który następował kilkaset metrów  przed miejscem zderzenia maszyny z ziemią. Ponadto opowiadają, że tak naprawdę nie była prowadzona żadna akcja ratunkowa, bo karetki jadące na miejsce tragedii błyskawicznie zawracano do bazy.

Czy dobrze zrozumiałem, że zatrzymanie karetek pogotowia ratunkowego jest dla Ciebie pośrednim dowodem na związany ze Smoleńskiem spisek?

Nie chciałabym stawiać tak daleko idących wniosków. Ale ogłoszenie po dziesięciu, piętnastu minutach, że nie ma kogo ratować, bez drobiazgowego sprawdzenia, czy choć jedna osoba nie przeżyła katastrofy – np. przywalona fragmentem skrzydła – musi wywołać wątpliwości.

Czy małe, rozrzucone części – jak mówią Twoi świadkowie – mogły odpaść od samolotu w wyniku kontaktu z drzewami, o wiele wcześniej, niż rosła osławiona brzoza?
Nie, one odpadły już po minięciu brzozy przez tupolewa, na wysokości miejsca, w którym odezwał się alarm TAWS 38, ostatni alarm, jaki był zarejestrowany przez rejestratory pokładowe.

Sądząc ze zwiastuna, teza filmu brzmi: samolot zniszczono w wyniku dobrze przygotowanej wielopunktowej eksplozji.

Na pewno film przedstawia fakty, które wskazują na to, że do wybuchu mogło dojść, a które są ignorowane przez polską prokuraturę.

http://niezalezna.pl/36941

DALEJ

strona [2] Recenzje „Anatomia upadku”, 2013

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Antypropaganda, Eseje, Recenzje, Teatr TV, film, Wywiady i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

25 odpowiedzi na „Filmy Anity Gargas „Anatomia upadku” I i II

 1. zbyszek pisze:

  jestem za

 2. Majka S. pisze:

  Oczywiście, że trzeba włączyć się do tej akcji.

 3. Ptasznik pisze:

  Tak bez powodu…
  Zapomnieć potrafimy…
  tak bez powodu…
  Udajemy przed sobą
  i światem,
  że nic się nie stało…
  Dlatego… Ty Panie…
  Nie pozwól nam zasnąć!!!
  I spraw Panie…
  by serce… spokoju…
  I ciszy… Nigdy
  nie zaznało…

  10.04.2012
  Jan Studnik

  Jeśli Jesteś….
  Jeśli Jesteś, to…
  słów moich użyj
  by Ci, co umarli…
  więcej…
  nie milczeli…!!!
  A na zawsze…
  zamilkli…ci…
  co miłości
  nie mają…
  Nie chciej bym
  głupio się uśmiechał
  i udawał, że wszystko
  w porządku…
  Jak tych, co Twego
  honoru bronili…
  Dzisiaj zabijają…

  16.04.2012
  Jan Studnik

 4. Anna pisze:

  ” Radość i ból ”
  Adam Szeluga

  Dzisiaj opowiem Wam o sobie.
  Dzisiaj opowiem czym Patriotyzm mój.
  Jak ja Go widzę i jak Go czuję…..:
  On jest jak radość…..I jest jak ból.
  On jest radością żem Polakiem !
  Że w żyłach moich Polska Krew.
  Że Orzeł Biały moim Znakiem.
  Że Język Wieszczów we mnie jest……
  Patriotyzm mój – jest moim bólem.
  Patriotyzm mój – wyciska łzy.
  Gdy myśl dotyka faktów ponurych,
  Gdzie Łez Ocean i Morze Krwi…..
  Polska Historia we mnie jest.
  TEN Tysiąc Lat Jest Taki Żywy.
  Czas nie zaciera żadnych dat.
  I DZIŚ – jest ważne Mej Ojczyzny.
  Bo dzień dzisiejszy to nie radość.
  Ten dzień to jest okrutny ból.
  Ten dzień to na bandytów złość !
  Za ich zbrodnicze granie ról.
  zbrodniarz udaje demokratę !
  kłamca marszałkiem w Sejmie jest !
  bezprawie trzyma na wszystkim łapę !
  PRAWDA w pogardzie jest…….
  Patriotyzm mój dziś we mnie płacze,
  Gdy piszę wiersza słowa te.
  Patriotyzm pyta, czy zobaczę,
  PRAWDĘ – gdzie dzisiaj kłamstwo jest.
  PRAWO – tam, gdzie bezprawie rządzi !
  Czy SPRAWIEDLIWOŚĆ będzie w POLSCE ?
  KIEDY zbrodniarzy się osądzi ?!
  Jak długo jeszcze P O manowce ? !!!
  Teraz i tutaj mój Patriotyzm.
  I gdzie ja jestem ?…..pytam się.
  Piszę ten wiersz za oceanem.
  Duch W KRAJU Nad Wisłą Jest…..
  TAM jest mój duch :
  Gdzie Mazowieckie Zielone Równiny….
  Gdzie Śpiący W Tatrach Rycerz Giewontu….
  Gdzie Bałtyku Przestwór Piękny, Siny.
  TAM moje serce ! Gdzie Skarb mój.
  KRAJ PRZODKÓW…..
  Nie dla mnie ważne tu wybory.
  Czy Romney będzie. Czy Obama.
  Ja wciąż Na POLSKĘ jestem chory.
  Mnie wciąż Smoleńska boli Rana…
  Dla mnie Jest Ważny Kraj Nad Wisłą.
  Kraj mój dzieciństwa. Moja POLSKA !
  Serce me z TOBĄ MOJA OJCZYZNO…..
  Wytrwaj ! Bądź Mocna ! Bądź Mocna !!!
  BĄDŹ Pełna Patriotyzmu……..
  poeta noc 25/26, godz. 3 – 4. 50
  P. S.
  Jeszcze w Post Scriptum muszę Wam Powiedzieć,
  Że POLSKA dla mnie Najdroższa Na Świecie !
  Pierwsza Po BOGU Swoje Miejsce Dzierży :
  MOJA OJCZYZNA !
  A Honor Jest Trzeci…….

 5. Majka S. pisze:

  Niezwykły film.Kupiłam 2 gazety.

 6. Majka S. pisze:

  Czyżby celowe działanie sił nieczystych?

 7. emka pisze:

  Dla tych, co nie mogli kupić GP i nie mogli być na premierze:
  Film „Anatomia upadku”
  1/5 http://youtu.be/HQRWr5pnZyI
  2/5 http://youtu.be/fIR47WBlcKk
  3/5 http://youtu.be/r6DWrS8LIaE
  4/5 http://youtu.be/mi3vqTIouMU
  5/5 http://youtu.be/j7foIXczx9E

 8. zbyszek pisze:

  co tu dużo mówić . po obejrzeniu tego dokumentu i korelując go ze śledztwami prowadzonymi w rosji i Polsce , nasuwa się realna hipoteza , a właściwie pewność ,że jedni i drudzy działając w porozumieniu wykonali wyrok na prezydencie L.Kaczyńskim .zamieszani są ludzie na szczeblu państwowym opanowanym przez agentów i skorumpowaną i korumpującą w dalszym ciągu byłą WSI . nigdy nie spotkają się z zespołem parlamentarnym bo nie mają nic na poparcie swych pomysłów . tym bardziej na wizji gdzie przy zderzeniu z nauką nie jest możliwe zafałszowanie domysłami .

 9. emka pisze:

  Wniosek do Prokuratury Wojskowej – „Anatomia upadku” (Gargas)

  Wojskowa Prokuratura Okręgowa
  w Warszawie
  ul. Nowowiejska 26B
  00-911 Warszawa
  Polen

  Berlin, 22.01.2013 r.

  2924/10
  Sygn. akt: Po. Śl. 54/10
  Katastrofa w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010 r.

  W N I O S E K D O W O D O W Y
  Na podstawie art. 167 k.p.k. w związku z art. 169 k.p.k. wnoszę o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z filmu „Anatomia upadku” – scenariusz i reżyseria Anita Gargas – na okoliczność ustalenia przyczyn katastrofy w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010 r.

  U Z A S A D N I E N I E
  Ukazał się film „Anatomia upadku” – scenariusz i reżyseria Anita Gargas -, który wskazuje na nowe fakty i źródła dowodowe związane z przedmiotem postępowania. W załączeniu składam 1 egzemplarz tego filmu.

  Stefan Hambura
  Rechtsanwalt
  http://hambura.salon24.pl/

 10. emka pisze:

  Zarząd Główny SDP zwrócił się do prezesa TVP Juliusza Brauna z apelem o wyemitowanie filmu Anity Gargas pt. „Anatomia upadku”.

  Pan
  Juliusz Braun
  Prezes TVP S.A.
  Szanowny Panie Prezesie,
  Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwraca się do Pana z apelem o wyemitowanie filmu Anity Gargas wyprodukowanego przez Niezależne Wydawnictwo Polskie „Anatomia upadku”. Producent i autorzy zadeklarowali, że gotowi są udostępnić film bezpłatnie.
  Pozwalamy sobie przypomnieć, że obowiązkiem telewizji publicznej jest wszechstronne informowanie o najważniejszych wydarzeniach współczesnej historii Polski. Katastrofa w Smoleńsku do takich należy. Mamy nadzieję, że TVP z tego obowiązku się wywiąże.
  Z wyrazami szacunku,
  Krzysztof Skowroński
  Prezes SDP

 11. emka pisze:

  Anita Gargas: Pokażemy „Anatomię upadku” w Parlamencie Europejskim, pokażemy też zagranicznym korespondentom.
  Ile osób może obejrzeć pani najnowszą produkcję – poruszający, dynamiczny dokument o tragedii smoleńskiej „Anatomia upadku”?
  Sądzę, że dużo więcej. Jest już dostępny na płytach DVD dołączonych do najnowszego wydania „Gazety Polskiej”. Jeśli zabraknie, dodrukujemy. Mam już dziesiątki zaproszeń na pokazy, także za granicą. Szykujemy także wersję niemiecką, angielską, rosyjską, węgierską i wiele innych. Na to nie będziemy żałować środków, bo trzeba powiedzieć prawdę także za granicą. Planowany jest pokaz w Parlamencie Europejskim, będzie też pokaz prasowy dla zagranicznych korespondentów.
  CAŁY WYWIAD >http://wpolityce.pl/artykuly/45245

 12. emka pisze:

  Emisja filmu na ogólnodostępnej stacji TV Puls jutro, 30 stycznia, o godz. 20:00 i niedzielę 3 lutego, o godz. 21:55.

 13. Marzena pisze:

  Jestem pełna podziwu dla determinacji i poświecenia jakie wkłada w tą sprawę pani Anita Gargas. Każdy porządny POLAK powinien obejrzeć ten film. Obecnie czytam książkę ,,Oburzeni”. Pani Anito dzięki pani filmom, artykułom i całemu zaangażowaniu w swoją pracę, sprawia Pani, że my prawdziwi POLACY jesteśmy już dziś ,,Obudzeni”.

 14. emka pisze:

  Jutro, 8 kwietnia, „Anatomia upadku” w TVP 1 o godz. 21.20!

 15. marat pisze:

  Film „Anatomia upadku” pani Anity Gargas przybliża nam zdarzenia,jakie miały miejsce
  w pewnym przedziale czasowym.Jednak pomija cały szereg szczegółów ważnych,
  ale trudnych do zidentyfikowania.Opinie są czasem bardzo sprzeczne.Jedni twierdzą,że
  widzieli ciała,inni że nie widzieli.Jedni twierdzą,że fotele były,inni że nie było.Na jednym
  zdjęciu widać kokpit,na innym nie.Można tak bardzo długo.Najistotniejsze zdarzenia
  pomijane są milczeniem.Może się mylę i być może wkrótce się wyjaśnią.

 16. emka pisze:

  Wkrótce część 2. Zobacz przedpremierowy >ZWIASTUN

  Już 2 kwietnia do kupienia z tygodnikiem „Gazeta Polska” będzie nowy film Anity Gargas „Anatomia upadku – część 2”.

  Działania służb specjalnych, naciski i manipulacje, odrzucona hipoteza, nowi świadkowie, nowe fakty, nowe dowody – to wszystko znajdzie się w najnowszym filmie Anity Gargas o kulisach wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku.

  – Nie zaprzestanę swojej pracy. Uważam , że dążenie do odkrycia prawdy o przyczynach katastrofy smoleńskiej to mój dziennikarski obowiązek i zachowywałabym się tak samo niezależnie od tego, który prezydent zginąłby w katastrofie i jaką opcję polityczną by reprezentował – mówi Anita Gargas, dziennikarka śledcza, autorka emitowanego w Telewizji Republika programu „Zadanie Specjalne”. W rozmowie z Magdaleną Michalską dziennikarka opowiada o swoim najnowszym filmie.

  Wywiad z Anitą Gargas ukaże się w najnowszym wydaniu tygodnika „Gazetą Polską” z 19 marca, a już 2 kwietnia wraz z tygodnikiem będzie można kupić film „Anatomia upadku – część 2”.

 17. Jerzy pisze:

  Przerażająca prawda o upadku polskich elit rządowych. Kłamstwo i ucieczka przed prawdą rzuca się w oczy. Co się dzieje z polskim społeczeństwem, które mimo dowodów, nadal ufa manipulatorom. Pan Pietrzak ma rację nazywając rządzących Polską POlszewików ZOŁZ-ami. ( Złodzieje, Oszuści, Łobuzy, Zdrajcy).

 18. Stanisław pisze:

  Pani Anito wspaniała jest Pani ,obnaża Pani kłamstwa o Smoleńsku ekipy rządzącej na czele z prokuraturą wojskową ,którzy po zmianie rządzących powinni razem z Milerem szykować sobie miejsce na montelupich w Krakowie.

 19. emka pisze:

  „ANATOMIA UPADKU 2” w TVP1 – środa, 6 kwietnia, godz. 21:20

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.