Teatr Nie Teraz

Zaprezentowana przez TNT „Ballada o Wołyniu” jest pierwszym w Polsce spektaklem podejmującym tematykę ludobójstwa na Kresach Wschodnich w czasie II wojny światowej. Ten niezwykle trudny temat, przez cale dziesięciolecia przemilczany, a obecnie niestety wciąż zakłamywany, dotyczy i interesuje jednak setki tysięcy Polaków.

 

Żyjących świadków tamtych wydarzeń, ich rodziny i ludzi poszukujących prawdy historycznej. Teatr Nie Teraz od lat próbuje swymi spektaklami opowiadać o Wierze, Honorze i Ojczyźnie, zawsze jednak tworząc widowiska przepełnione energią teatru alternatywnego, poszukującego i charakteryzujące się własną, przez lata wypracowaną poetyką. „Ballada o Wołyniu” w swej warstwie fabularnej opiera się na legendarnej powieści Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”. Oś dramatyczna spektaklu to równolegle poprowadzone losy trzech młodych kobiet, szykujących się na własne gody, które okażą się jednak nie czasem wesela, ale czasem śmierci. Aktorkami tego wyjątkowego przedsięwzięcia artystycznego są: Ewa Tomasik i Magdalena Zbylut z Teatru Nie Teraz oraz Agne Muralyte, Litwinka, studentka Akademii Teatralnej z Wilna, która z Teatrem związała się w ub. roku w efekcie udziału w międzynarodowych warsztatach prowadzonych w Krakowie przez tarnowian. Autor scenariusza i reżyser spektaklu – Tomasz A. Żak, wykorzystuje w tej pracy teatralnej także wspomnienia członków swojej rodziny wywodzącej się z Wołynia. Sięga również do materiałów z sesji naukowej „Zagłada. Ludobójstwo na Polskich Kresach 1939-47″, która odbyła się w roku 2008 w Tarnowie. Jej współorganizatorem był Teatr Nie Teraz, a wzięli w niej udział m.in.: Ewa Siemaszko, Romuald Niedzielko z Instytutu Pamięci Narodowej i ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski, który zdecydował się objąć swym patronatem tę premierę. Widowisko miało swoją prapremierę w Warszawie, 23 maja 2011 roku. – Było to wielkie przeżycie ze względu na widza, gdyż w większości byli to ludzie, którzy przeżyli tą tragedię. Łzy w ich oczach to największa dla nas nagroda, niczego więcej nie mogłem chcieć – wyznaje reżyser spektaklu. Realizatorzy przedsięwzięcia nie chcieli, aby nabrało ono cech akademii ku czci ofiar, ale aby było wzruszającą opowieścią o tamtych wydarzeniach.

za: http://tarnowskikurierkulturalny.blox.pl/

Ballada o Wołyniu

Wystąpiły: Agnieszka Rodzik, Ewa Tomasik, Magdalena Zbylut, listę zamordowanych dzieci, czytał: Tomasz Lewandowski, przesłuchiwał: Jerzy Pal

reżyseria: Tomasz Antoni Żak

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, II wojna światowa, Teatr TV, film i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Teatr Nie Teraz

 1. Jerzy pisze:

  Dzięki za pamięć o tych dniach zbrodni i męczeństwa. My Polacy nie możemy zapomnieć tego ludobójstwa. Rezuni ukraińscy spod znaku OUN -UPA nie powinni zakłamywać historii. Występ w TV Historia p. Piotra Tyma szefa Ukraińców w Polsce to zwykła bezczelność potomka rezunów. Buta i pewność siebie nacjonalisty wzburzyła umysły Polaków. Cześć i Sława ks.Isakowicz-Zalewskiemu , który potrafił bardzo ładnie przymknąć butę p. Tyma. Czytajmy wszyscy, propagujmy opracowanie p.Siemaszko o tamtych dniach mordów na niewinnych tysiącach Polakach.

 2. Jerzy pisze:

  Dzięki za pamięć o tych dniach zbrodni i męczeństwa. My Polacy nie możemy zapomnieć tego ludobójstwa. Rezuni ukraińscy spod znaku OUN -UPA nie powinni zakłamywać historii. Występ w TV Historia p. Piotra Tyma szefa Ukraińców w Polsce to zwykła bezczelność potomka rezunów. Buta i pewność siebie nacjonalisty wzburzyła umysły Polaków. Cześć i Sława ks.Isakowicz-Zalewskiemu , który potrafił bardzo ładnie przymknąć butę p. Tyma. Czytajmy wszyscy, propagujmy opracowanie p.Siemaszko o tamtych dniach mordów na niewinnych tysiącach Polakach.Ta sama polka z duplikatem. Może zbyt ostro i nie na czasie? Normalni Ukraińcy jeżeli są zrozumieją. I niech biją się w piersi za to co uczynili niewinnym istotom. A niech piekło pochłonie popów ukraińskich zza ich pomoc w mordach !!!

 3. Tłumacz pisze:

  Oby więcej takich inicjatyw. Ważny temat, a tak pomijany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.