KGB w Niemczech

O szpiegowskich praktykach w czasie zimnej wojny opowiada dokument Matthiasa Unterburga „KGB w Niemczech”. KGB, komórka wywiadowcza ściśle kontrolowana przez radziecki rząd, istniała od marca 1954 do października 1991 roku. Do jej standardowych działań należały szantaże, zabójstwa, zamachy i porwania.

 

Sowieckie władze utworzyły w krajach bloku wschodniego podobne do niej instytucje, np. Stasi w NRD. O szpiegowskich praktykach w czasie zimnej wojny opowiada dokument Matthiasa Unterburga „KGB w Niemczech”.

Film dokumentalny, Niemcy, 2009, 44/45 min, reż.: Matthias Unterburg

Najpierw było NKWD, czyli Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych, który początkowo zajmował się sprawami organizacyjno-porządkowymi. Narzędziem represji stał się dopiero później. Jego następcą był powstały w marcu 1954 roku Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). W porównaniu do stylu działań poprzednika położono tym razem większy nacisk na brutalną i bezwzględną walkę z wrogami ZSRR. Była to największa machina służb specjalnych w dziejach świata. W finalnej fazie istnienia KGB służyło 500 tysięcy funkcjonariuszy. Trudno oszacować, ilu tajnych współpracowników żyło w Związku Radzieckim oraz poza jego granicami, ale liczbę tę określa się na co najmniej kilka milionów osób.

W dokumencie Matthiasa Unterburga przedstawiona została działalność radzieckich służb specjalnych w NRD i RFN po II wojnie światowej. Pokazuje on życie mieszkańców NRD w ciągłym strachu: KGB podejrzewało o współpracę z nieprzyjacielem wszystkich bez wyjątku – nawet dzieci. Skazani za zdradę wysyłani byli do obozów specjalnych, gdzie panowały terror i głód. Do momentu ich likwidacji w roku 1950 spośród ponad 150 tysięcy więźniów zmarła jedna trzecia. W berlińskiej dzielnicy Karlshorst istniała największa baza sowieckiej bezpieki poza granicami ZSRR. Na 64 hektarach pilnie strzeżonego terenu przebywało około 600 kadrowych oficerów. Oprócz sal szkoleniowych i budynków administracji KGB posiadało tam ośrodki kultury, szpital, osiedle mieszkaniowe oraz restaurację. Od samego początku agencja koncentrowała swoje działania wokół emigrantów z ZSRR oraz zachodnioniemieckiej administracji. W tym celu utworzono oddział specjalny (nazywany przez nich „mokrą robotą”) do likwidowania wrogów ustroju i gdzie szkolono oficerów mających werbować podwójnych agentów. Wysyłano także zakonspirowanych szpiegów udających zwykłych obywateli, by inwigilowali niewygodne środowiska i meldowali o wszystkim, co mogłoby zagrozić ZSRR. Wkrótce powstała również Stasi, podobna do KGB, agencja złożona z niemieckich oficerów.

http://satkurier.pl/

części 3/9, kolejne na >YOUTUBE

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Lata PRL, Po 1980, Teatr TV, film i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.