„Defilada Zwycięzców” – film Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka

Kto rozpętał drugą wojnę światową?

Autorzy filmu prezentują tezy Wiktora Suworowa i poddają je weryfikacji. Szukając odpowiedzi na stawiane przez niego proste pytania, docierają do prawdy o roli stalinowskiej Rosji w rozpętaniu konfliktu, którego pierwszą ofiarą była Polska.

Kto rozpętał drugą wojnę światową? Odpowiedź: Hitler i nazistowskie Niemcy jest, w świetle najnowszych ustaleń, co najmniej niewystarczająca. Zdaniem Wiktora Suworowa, którego publikacje zyskują coraz szersze uznanie wśród historyków, prawidłowa odpowiedź brzmi: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Autorzy filmu prezentują w filmie tezy Suworowa i poddają je weryfikacji. Szukając odpowiedzi na stawiane przez niego proste pytania, docierają do prawdy o roli stalinowskiej Rosji w rozpętaniu najkrwawszego konfliktu w dziejach. Konfliktu, którego pierwszą ofiarą była Polska.

22 września 1939 roku, Brześć nad Bugiem. Na ulicy Unii Lubelskiej trwa wspólna parada pancernych oddziałów Wehrmachtu i Armii Czerwonej, a na trybunie honorowej ramię w ramię stoją legendarni dowódcy obu wojsk: generał Heinz Guderian i kombryg Siemion Kriwoszejn. Jaka droga wiodła do tego spotkania? Jakie były szanse Polski w starciu z dwoma zbrodniczymi reżimami? „Zadziwiające jest, że Niemcy napadły na Polskę, więc uznano, że rozpętały wojnę, podczas gdy Związek Radziecki uczynił to samo i w tym samym miesiącu, a mimo to nie uchodzi za najeźdźcę. Co więcej, uważa się, że w latach 1939-1941 nie brał udziału w tej wojnie” – mówi Wiktor Suworow. Wraz z nim wydarzenia pamiętnego września komentują polscy historycy – wybitni znawcy przedmiotu, a wspominają je naoczni świadkowie owej „defilady zwycięstwa”. Urodzony w 1947 r. Wiktor Suworow, narrator filmu, naprawdę nazywa się Władimir Rezun. Był szpiegiem radzieckiego wywiadu wojskowego GRU. W latach siedemdziesiątych pracował jako „dyplomata” w Szwajcarii, w roku 1978 uciekł do Wielkiej Brytanii. Poświęcił się pracy pisarskiej (najbardziej znana jego książka – m.in. dzięki serialowej ekranizacji Antoniego Krauzego – to „Akwarium”). Pasja historyczna Suworowa zaowocowała cyklem książek o roli Związku Radzieckiego w II wojnie światowej – a ściślej: o planach Józefa Stalina dotyczących podboju Europy i prowadzonych konsekwentnie od początku lat 30. przygotowaniach do inwazji kontynentu. Zostały one pokrzyżowane przez niemieckie uderzenie prewencyjne 22 czerwca 1941 r. Nie można bowiem być równocześnie przygotowanym do ataku i do obrony. Wehrmacht rozbił Armię Czerwoną niemal w przeddzień jej planowanego uderzenia na Zachód – w przeddzień „Dnia M”. Swoje tezy wyprowadza Suworow bynajmniej nie ze źródeł tajnych i nieznanych światowej historiografii, przeciwnie – opiera się przede wszystkim na źródłach „oficjalnych”, dostępnych także w Związku Radzieckim i Rosji, które w konsekwentny, drobiazgowy i niezwykle frapujący sposób reinterpretuje. W języku polskim ukazują się od początku lat 90. kolejne prace Suworowa poświęcone „kłamstwu XX wieku”: „Lodołamacz”, „Dzień M”, „Ostatnia republika”, „Samobójstwo”, „Oczyszczenie” (o tzw. czystkach w Armii Czerwonej w przededniu II wojny światowej), oraz poświęcone marszałkowi Żukowowi „Cień zwycięstwa” i „Cofam wypowiedziane słowa”. [TVP]

Defilada Zwycięzców

Brześć 22 września 1939. Film dokumentalny TVP

Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek.

Lektor: Andrzej Dąbrowski, Grzegorz Braun. Zdjęcia: Andrzej Adamczak, Marek Barzecki. Opracowanie muzyczne: Aleksandra Gruziel, dźwięk: Wojciech Pluciński, Sławomir Pietrzyk, Łukasz Banach. Montaż: Aleksandra Gruziel. Kierownictwo produkcji: Zdzisław Sajuk. Producent: Robert Kaczmarek. Postprodukcja: Kiwi Film. Produkcja wykonawcza: Film Open Group (dla Programu 1 TVP), 2007, 49 min.

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Antypropaganda, Historia, II wojna światowa, Teatr TV, film i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „„Defilada Zwycięzców” – film Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka

 1. Jerzy pisze:

  Ta prawda jest potrzebna. Odkłamanie poczynań Sowietów i ich złamanie układu o nieagresji, to przemyślana zbrodnicza zemsta Stalina. Układ Stalin – Hitler poświadczony umową ministerialną w sierpniu 1939 roku był zmową zbrodniarzy. Zachód milczał i nie pomagał. Polska dla swoich własnych celów została poświęcona przez Anglię i Francję. Pamiętać trzeba , że potem popierali nawet poczynania Stalina i nazywali go wujkiem Jo. Wmawianie Zachodowi, że broni własnych ziem. Szkoda, że historia nie jest do tej pory jednoznaczna i obu zbrodniarzy nie traktuje jednakowo.

 2. Wk.bardzo pisze:

  Gdyby nie polityka ukazania II wojny światowej przez pryzmat głównie cierpień narodu żydowskiego świat dzisiaj byłby inny. Hitler zbrodniarz i ludobójca powiedział też kilka życiowych prawd. Jedna z nich brzmiała ,,zwycięzców się nie osądza”. Kto na zachodzie wie o 17 IX 1939 roku o Rosji nie wspominając.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.