Jak władze Warszawy doceniły „sanitariuszkę Małgorzatkę”

Tak było rok temu…

Pani Danuta należała do Grupy Bojowej „Krybar”. Pełniła funkcje sanitariuszki i łączniczki Poczty Polowej. Obecnie jest schorowana, nie może i nie chce sama mówić ani o swojej dawnej działalności, ani o tym, co ją boli dzisiaj. Wizyta u pani Danuty Orłowskiej.

W listopadzie 2009 roku odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Niedawno, z racji 67. rocznicy Powstania Warszawskiego pani Danuta otrzymała piękny list od Prezydent Miasta Warszawy – pani Hanny Gronkiewicz-Waltz.  Padają w nim wielkie slowa: „Niekwestionowany heroizm tego czynu pamiętamy do dziś. I czcimy”.

W szufladzie pani Danuty od listopada 2008 roku leży też inny list – o wypowiedzeniu umowy najmu mieszkania, w którym nasza Bohaterka mieszka od 1932 roku. Obecnie mieszkanie pozbawione jest wszelkich wygód – brak gazu, ogrzewania, ciepłej wody. Każdy kolejny dzień to niepewność jutra. W jej imieniu wypowiada się młodsza siostra – Halina. Towarzyszy nam znajoma obu pań – Barbara Butler-Błasińska.

http://solidarni2010.pl/

Epilog dopisało życie Z żalem zawiadamiamy, że zmarła  Danuta Orłowska –  członek Szarych Szeregów – porucznik Armii Krajowej. Pani Danuta brała udział w kolportażu prasy podziemnej i w akcjach „małego sabotażu”. Podczas Powstania była łączniczką harcerskiej Poczty Polowej w III Zgrupowaniu „Konrad”, Grupa Bojowa „Krybar” – Powiśle. Pogrzeb odbędzie się 28 sierpnia 2012 o godzinie 12-tej na Cmentarzu Bródnowskim.

27.08.2012 http://solidarni2010.pl/10769

Na bazie roboczego materiału Grzegorz Kutermankiewicz zrealizował film dokumentalny wyróżniony na I Ogólnopolskim Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” w Ełku 14/16 września 2012.

 

„Łączniczka Danusia”, reż. Grzegorz Kutermankiewicz – za bezpretensjonalne i lapidarne ukazanie dramatu bohaterki, reprezentującej pokolenie ludzi walczących o Polskę w II wojnie światowej i Powstaniu, a których dzisiejsze państwo polskie doprowadziło do nędzy i upodlenia.

Film „Łączniczka Danusia”

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, II wojna światowa, Piosenki, Wywiady i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Jak władze Warszawy doceniły „sanitariuszkę Małgorzatkę”

 1. demonica pisze:

  „Najlepszy” fragment listu :”Łączy nas przechodząca z pokolenie na pokolenie wiedza o tym, co w trudnej, bolesnej historii było ważne.”
  Dla jednych ważna była walka o wolna Polskę, dla drugich geszefty.
  Nic nie łączy bohaterską Danutę Orłowską z hipokrytką Hajką. I ja głęboko „gdzieś” miałabym jej list i cześć.
  „Wprost” ujawnia kulisy sprzedaży kamienicy, dzięki której rodzina prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz zarobiła kilka milionów złotych. Problem w tym, że prawowitym właścicielem budynku był zupełnie ktoś inny.
  http://www.wprost.pl/ar/117847/Jak-rodzina-Hanny-Gronkiewicz-Waltz-sprzedawala-pozydowska-kamienice-w-centrum-Warszawy/

  • emka pisze:

   To jest tylko jeden przykład. Ilu bohaterów tamtych dni podobnie żyje? Strach pomyśleć.
   Przez 50 lat musieli ukrywać swoje związki z AK a w ‚wolnej’ Polsce są w nędzy.
   Dziękuję Grzegorzowi za ten materiał.

 2. PiSi pisze:

  Jest to bardzo przykre, że władze zapominają o obowiązku opieki nad tymi, którzy walczyli o naszą wolność oraz odbudowywali zrujnowany kraj ze zgliszczy wojennych. Za fasadą „MARIOTÓW” tkwią zaułki zaniedbanych kamienic wybudowanych z dużymi wyrzeczeniami i bez rekompensaty finansowej. Ludzie, którzy tam mieszkają niejednokrotnie gołymi rękami podnosili Warszawę i inne miasta ze zgliszczy wojennych. Teraz w imię pseudo-ekonomii pozbawia się ich oraz ich potomków środków do życia i dachu nad głową. I bardzo te fakty bolą. Jestem z powojennego pokolenia. Potomkiem tych co walczyli o Polskę oraz ją odbudowywali. Niestety nie jestem u władzy. Kapitału też nie mam. Jako twórca mogłem złożyć im hołd swoim utworem. Co niniejszym czynię: https://youtu.be/mdBgPbGdr7s . Chwała bohaterom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.