Bohdan Urbankowski: Głosy

Głosy-UrbankowskiBohdan Urbankowski kreśląc w „Głosach” polifoniczny obraz obozu koncentracyjnego (oddając głos i ofiarom, i katom), sięga po wszystkie znane gatunki poetyckie, ale też do rangi sztuki podnosi formy tak „prozaiczne”, jak: nagrobny napis, donos czy dokument przewozowy. Głosy to najważniejszy obok Czerwonej mszy literacki utwór Urbankowskiego.

Nie tylko z powodów biograficznych (ojciec poety zginął w obozie w Buchenwaldzie), ale przede wszystkim dlatego, że jest to zbiór, nad którym pracował (poprawiał, redagował, dopisywał kolejne wiersze etc.) ostatnie 50 lat. Książce towarzyszy płyta CD z audiobookiem, do nagrania którego głosów użyczyli: Michał Żebrowski, Wojciech Malajkat, Sylwia Gliwa, Piotr Machalica, Rafał Królikowski, Anna Bursztynowicz, Maria Pakulnis, Jerzy Zelnik i śp. Janusz Zakrzeński.

opis za: merlin.pl

Głosy-UrbankowskiJakiekolwiek próby streszczenia, interpretacji czy opracowania tej książki są skazane na niepowodzenie. Nie ma tu pustosłowia ani przegadania. W monumentalnym poetyckim tomie Głosy Bohdan Urbankowski kreśli wstrząsający obraz obozu koncentracyjnego KL Buchenwald. Dzięki temu, że oddaje głos nie tylko ofiarom, ale także i ich katom, jest to obraz jest obraz prawdziwy, ukazujący obozową rzeczywistość w wielu wymiarach, włącznie z ekonomicznymi zasadami funkcjonowania „przemysłu śmierci”. W tym celu Urbankowski sięga po cały arsenał gatunków literackich, ale że do opisania obozu, konwencja nie wystarcza, do rangi poezji podnosi również po formy tak „prozaiczne”, jak: nagrobny napis, donos czy dokument przewozowy. A wszystko to składa się na jeden z najbardziej wstrząsających dokumentów zbrodni w literaturze XX wieku.
Głosy to najważniejszy obok Czerwonej mszy literacki utwór Urbankowskiego. Nie tylko z powodów biograficznych (ojciec był więźniem Buchenwaldu), ale przede wszystkim dlatego, że jest to zbiór, nad którym pracował (poprawiał, redagował, dopisywał kolejne wiersze etc.) ostatnie 50 lat.
Książce towarzyszy płyta CD. Znajduje się na niej audiobook, do nagrania którego głosów użyczyli, m.in.: Michał Żebrowski, Wojciech Malajkat, Sylwia Gliwa, Piotr Machalica, Rafał Królikowski, Anna Bursztynowicz, Maria Pakulnis, Jerzy Zelnik i ś.p. Janusz Zakrzeński.

za: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,120155,Glosy

 

Recenzja
Głosy z Piekła Ten tom wierszy jest w jakimś sensie równocześnie powieścią – poszczególne teksty zazębiają się, tworząc fabularne wątki i ciągi. Książka zawiera także historyczny „bryk” i rozpisany na metafory dyskurs filozoficzny. Bo nie jest to zwykły zbiór – powstawał, bagatela, 37 lat. „Głosy” Bohdan Urbankowski zaczął pisać w 1968 roku, pierwsze teksty z tego cyklu zatytułowane „Umarli z Weimar-Buchenwald” ukazały się w almanachu „Łódzka Wiosna Poetów 1969”, zaś w 1972 roku opublikowany został tomik „Głosy” uhonorowany lubelską nagrodą im. Czechowicza za najlepszy debiut.. Jego kolejne, rozszerzone wydanie z 1992 otrzymało nagrodę im. Georga Trakla za najlepszy tom roku (w jury uczestniczył m.in. prof. Jan Błoński). W międzyczasie z „Głosów” wykiełkował pełnospektaklowy dramat zatytułowany „Chłopiec, który odchodzi”. Pełna edycja „Głosów” z roku 2005 liczy 408 stron, zawiera kilkaset wierszy, a także autorskie komentarze, wyjaśniające genezę powstania oraz historyczne tło tego zbioru, czy też raczej: polifonicznego, epickiego poematu. „Głosy” konstrukcyjnie nawiązują do „Umarłych ze Spoon River” Mastersa. Nazwiska bohaterów wierszy nie zostały jednak bynajmniej spisane z nagrobków – bo takich po prostu nie ma; autor wygrzebał je raczej z popiołów – tyleż w sensie metaforycznym co dosłownym („Odczytywanie popiołów” Dołęgi-Szczepańskiego można uznać więc za pójście tym samym tropem literackim). Bohaterami poematu Urbankowskiego są więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych – liczba mnoga jest tu ważna, bo choć sama akcja została osadzona w realiach Buchenwaldu, to pojawiają się tutaj też osoby, które w rzeczywistości trafiły do Oświęcimia, czy Leitmeritz.[…]

DALSZY CIĄG RECENZJIwww.granice.pl

29 sierpnia 2018 roku w dolnym kościele Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie odbył się spektakl oparty na książce Bohdana Urbankowskiego pt.: „Głosy”. Książka ta, a właściwie jej drugie po 14 latach wydanie, poprawione i rozszerzone, ukazała się w Państwowym Instytucie Wydawniczym pod redakcją Huberta Musiała. Do książki wydawca dołączył płytę z zapisem spektaklu. Spotkanie, poprowadzone przez Marylę Ścibor-Marchocką, zapoczątkowało cykl promocji książki, które odbywać się będą w różnych miastach. ZOBACZ RELACJĘhttp://blogpress.pl/node/25235

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzje, Wiersze i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.