Antypolonizm – nowy kod kulturowy?

Jacek Malczewski PrawoLech Galicki

Jak reagować skutecznie i zachowywać się racjonalnie – pedagogicznie ( sic!), gdy ludzie zainfekowani (z rozmaitych powodów) etnicznymi i innymi abstrakcyjnymi i nie do przyjęcia uprzedzeniami kreują nienawiść do Polaków oraz ich Ojczyzny?

Co zrobić, kiedy antypolonizm staje się kodem kulturowym? Normą z nadania demiurgów UE (sic!) Co zrobić z polonofobią?

W roku 1241 Polska dała pod Legnicą odpór wojskom mongolskim. W 1683 r. – polska odsiecz Wiednia, pokonanie wojsk tureckich – ratunek Europie, 1920 r. – zatrzymanie idących na Europę bolszewików pod Warszawą, Wielki Sierpień 1980 r. – polski impuls dla wolności całej Europy…

Wielu Europejczyków nie lubi Polski. Nie wiedzą co to za kraj. Mówią: Polska – Azja. Mówią: Polska leży w Rosji. Inni nie wiedzą nic. Niewielu coś wie. Chyba, że katastrofa. Breaknews. Na tydzień. Week. Polaków wielu Europejczyków też nie lubi. Brudni. Złodzieje. Żli. Na czarno. Wszystko za pieniądze. Niemcy – faszyści i propagandy ofiara niemiecki lud mówił: podludzie. – Polaken.- Ciemni, szabla – czołg. Bolszewicy – Rosjanie: „Kurica nie ptica, Polsza nie zagranica”. Tak zawsze. Rozbiory. O Konstytucji 3 Maja z 1791 roku u nich cisza. Druga po amerykańskiej z 1787. Konstytucja nowoczesnego państwa. W europejskich podręcznikach – nic – tyle co nic. 1 września 1939 roku – Europa: wybuch wojny lokalnej. 17 września 1939 r.: wybuch wojny lokalnej. Katyń. 10.04.2010. Katastrofa lotnicza. Chwilowo. Komercja. Film. Polska. Biała plama. Białe niedzwiedzie. Gdzieś tam.

Wielu nie lubi Polski. Mówią: Idiota, Polak – patriota. Tylko przeszłość. Ordery. Bajery. Wiele polskich elit salonowych lubi takich ludzi. Europejską młodzieżówkę. Nie chcą tradycji. Państw narodowych. Jedności. Zapomnieć o ofiarach! Internauci ( także rodzimi – obcy ) piszą: Polacy sami winni zaborom. Powstania – nieudania. Car był wyrozumiały. Polaków tylko na Sybir. Oszołomów wieszał. Bismarck – żelazny kanclerz. A patrioci, ci wasi z kosami na sztorc. A każde powstanie – przegranie. Tak piszą. Tak myślą? Strach! Mówią: Polska – przeszłość – ciemnogród. Przyszłość dajcie. Europa – „Nie dla idiotów”.

Polskie wydanie komiksu „Maus”. Opowieść o Holocauście. Po angielsku – całopaleniu. Zagłada Żydów Europejskich w czasie II wojny światowej. Hitlerowcy, no Niemcy – to oni byli pomysłodawcami i wykonawcami skoncentrowanej w sposób wyrafinowany zagłady Żydów w niemieckich obozach zagłady. Niemieckich. Tylko niemieckich! Autor komiksu: Art Spiegelman. Laureat Pulitzera 1992 r. Za ten komiks. U niego Żydzi przedstawieni są jako myszy. Niemcy jako koty. Amerykanie jako psy. Polacy… jako świnie. Świnie jako Polacy! Polskie świnie! Polnische Schweine. Nikt nie przeprasza. Polska szynka była najlepsza. Teraz Polska., to …Głucho wszędzie, ciemno wszędzie…patrioci, chrześcijanie, katolicy, średniowiecze”.

Mówią: Polak – patriota! A tylko przyszłość się liczy, jak pieniądz, czas to euro. Tylko Europa.

Póki my żyjemy – reagować trzeba na przejawy antypolonizmu skutecznie, pedagogicznie, z wiarą, jak wojska polskie m.in. pod Grunwaldem, Wiedniem, czy podczas Cudu nad Wisłą etc. Nie inaczej.

Polska to wielka sprawa.

foto: Jacek Malczewski, Prawo

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Eseje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Antypolonizm – nowy kod kulturowy?

 1. AgataFoltyn pisze:

  Póki my żyjemy – reagować trzeba na przejawy antypolonizmu skutecznie, pedagogicznie, z wiarą, jak wojska polskie m.in. pod Grunwaldem, Wiedniem, czy podczas Cudu nad Wisłą etc. Nie inaczej. Polska to wielka sprawa. I nie tylko mówić o przejawach antypolonizmu poza Polską i, niestety, tak jest, w naszym niepodległym Kraju. Karać trzeba, karać za zniesławianie Polski, bo antypolonizm, to krok po kroku droga do Jej podległości !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.