Film Robotnicy ’80

pobrane (1)Film „Robotnicy 80” to 94. minutowa uczciwa relacja z przebiegu akcji strajkowej i sierpniowych negocjacji Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z przedstawicielami Komisji Rządowej w Stoczni Gdańskiej. Mikrofon i kamera na sali obrad pozwoliły zarejestrować najbardziej dramatyczne chwile wydarzeń oraz pokazać nową jakość, którą reprezentuje w negocjacjach strona robotnicza.

foto; alegro,pl

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Lata PRL, Teatr TV, film i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Film Robotnicy ’80

 1. emka pisze:

  Prezes IPN: Solidarność przywróciła pamięć i tożsamość

  Solidarność przywróciła pamięć i tożsamość oraz uratowała Polskę, przed wynarodowieniem – ocenił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, w piątek w Gdańsku, w trakcie obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

  Przywołując historię Solidarności, Jarosław Szarek zauważył, że „wczoraj pracownicy IPN przewiązali krzyże na grobach obrońców Westerplatte biało-czerwonymi wstążkami. Dzisiaj tych wstążek nie było, powiesiliśmy je na nowo” – powiedział. „Komu w Gdańsku w 2018 roku przeszkadzają biało-czerwone barwy?” – zapytał.

  Przypomniał, że komuniści walczyli przez lata, aby na Westerplatte nie stanął krzyż, i ze dopiero dzięki Solidarności udało się go postawić. „Dzisiaj przeszkadzają biało-czerwone barwy. Czy to nie jest podcinanie korzeni? Tu w Gdańsku, mieście wolności” – powiedział.

  Mówiąc o historii walki Polaków z komunizmem, Szarek podkreślił rolę Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Przywołał słowa papieża z 10 czerwca 1979 r., wypowiedziane na krakowskich Błoniach, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: „Ja was bardzo proszę zanim stąd odjadę, żebyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, przenieśli z wiarą, nadzieją, miłością. Nie podcinajmy sami korzeni, z których wyrastamy” – zacytował Jana Pawła II prezes IPN.

  Zdaniem Szarka to Solidarność przywróciła pamięć i tożsamość oraz uratowała Polskę, „przed tym, abyśmy przestali być narodem”. „Doświadczenie 16 miesięcy wystarczyło, „żeby dać nam siłę, sprawiło, że jeśli ktoś przyjdzie i podpali nasz dom to lepiej żebyśmy stojąc umierali, a nie żyli klęcząc” – powiedział.

  „Gdy Jan Paweł II mówił o duchowym dziedzictwie, to nie wiedział jeszcze, że za kilkanaście miesięcy do tego duchowego dziedzictwa dołączy Solidarność. Doświadczenie Solidarności leży w głównym nurcie polskiego dziedzictwa narodowego, kulturowego. Wyrasta z tego co Polskę stanowi i co Polskę tworzy” – podsumował Szarek.(PAP)

  autor: Olga Łozińska

  za: https://dzieje.pl/aktualnosci/prezes-ipn-solidarnosc-przywrocila-pamiec-i-tozsamosc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.