Oświadczenie Instytutu Pamięci Narodowej

ipn-2-600x321Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że Holokaust był przede wszystkim przedsięwzięciem państwowym – ludobójstwem zaplanowanym i zrealizowanym przez Rzeszę Niemiecką. Państwo to do realizacji programu wyniszczenia ludności żydowskiej wykorzystało swoje siły zbrojne oraz aparat administracyjny, formacje policyjne oraz służby,

tworzone w czasie wojny pod władzą niemiecką także z ludności państw podbitych.

W ostatnich dniach media zwracają się do Instytutu Pamięci Narodowej z zapytaniami dotyczącymi postaw Polaków wobec Zagłady Żydów. W związku z tym IPN zaprasza 24 kwietnia (wtorek) 2018 r., o godz. 16.00, do Centrum Edukacyjnego IPN w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, na panel dyskusyjny zatytułowany „Postawy ludności II RP pod okupacją”. Wezmą w nim udział: dr hab. prof. UG Grzegorz Berendt (wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej), dr hab. Sławomir Kalbarczyk (Biuro Badań Historycznych IPN), dr Maciej Korkuć (Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie), dr Marcin Przegiętka (Biuro Badań Historycznych IPN), dr Mateusz Szpytma (zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej). Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Domański (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych – Delegatura IPN w Kielcach).

Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że Holokaust był przede wszystkim przedsięwzięciem państwowym – ludobójstwem zaplanowanym i zrealizowanym przez Rzeszę Niemiecką. Państwo to do realizacji programu wyniszczenia ludności żydowskiej wykorzystało swoje siły zbrojne oraz aparat administracyjny, formacje policyjne oraz służby, tworzone w czasie wojny pod władzą niemiecką także z ludności państw podbitych. Punktem wyjścia do Holokaustu były drakońskie przepisy niemieckiego prawa, narzucanego przez Rzeszę także okupowanym społecznościom.

Rzeczpospolita Polska od pierwszego do ostatniego dnia wojny walczyła przeciw Rzeszy Niemieckiej jako integralna część obozu alianckiego. W odróżnieniu od wielu innych państw europejskich nie wzięła udziału w żadnej z form współpracy z ludobójczym reżimem Adolfa Hitlera.

Rzesza Niemiecka nagradzała i chroniła tych obywateli państw podbitych, którzy, korzystając ze stworzonych przez Niemców okoliczności, nie tylko podporządkowali się okupacyjnym zarządzeniom, lecz także wzięli udział w zbrodniach. W warunkach stworzonych przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich znalazły się jednostki, grupy i środowiska gotowe do wykorzystania patologicznych zasad funkcjonowania władz okupacyjnych dla własnych korzyści. Negatywne zjawiska tego rodzaju znalazły swoje odbicie wśród postaw części mieszkańców, nie była od nich wolna też żadna grupa narodowa. Silna chęć przetrwania wojny i strach o najbliższych sąsiadowały zarówno z postawami bohaterstwa i poświęcenia, jak też z postawami haniebnej kolaboracji, a także zabiegania o dobra materialne kosztem życia innych.

Instytut Pamięci Narodowej od początku swojej działalności bada historię Zagłady, wzajemne relacje różnych grup ludności oraz różnorodność postaw – także w obrębie społeczności polskich i żydowskich w latach niemieckiego terroru. Instytut konsekwentnie podkreśla obowiązek przestrzegania przez naukowców reguł stanowiących podstawę warsztatu historyka, potrzebę rzetelnego wykorzystania źródeł i ich weryfikacji, solidnej podbudowy faktograficznej dla publikowanych tez i wniosków.

Instytut Pamięci Narodowej wskazuje, iż podobnie jak dotychczas, uczestniczy w dyskusjach naukowych poświęconych historii Polski w XX stuleciu. W wolność badań naukowych wpisuje się także swoboda debaty publicznej nad publikowanymi opracowaniami. Każda publikacja naukowa jest przedmiotem krytycznych analiz wskazujących mocne i słabe strony udostępnionych na rynku czytelniczym opracowań.

za: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/51244,Oswiadczenie-Instytutu-Pamieci-Narodowej.html

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Historia, II wojna światowa i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Oświadczenie Instytutu Pamięci Narodowej

 1. RML pisze:

  Są chwile, że ogarnia mnie ,,wesołość” spowodowana bezczelnością żydów. To jest taka sytuacja kiedy skazaniec idzie na rozstrzelanie a sam całe życie walczył o dobre imię Polski. Teraz władza mówi no dobra walczyłeś ale za dużo prawdy powiedziałeś. O kim o żydach i ich morderstwach na żołnierzach AK, NSZ i BCh. Teraz ważne są słowa Spielberga, likwidacja pomnika ofiar katyńskich. Nasz portal HKP ma inne przesłanie i to przesłanie brzmi ,,deszcz pada od żydów z USA i Izraela”. Niech żaden redaktor nie ośmieli się napisać ,,to żydowskie plucie”. Jeżeli tak napisze to antysemita. Spielberg Ty marionetko żydowska nie wiesz co to honor, duma i determinacja, Pani E proszę o szybkie kom. na inne tematy tak aby moje słowa przeszły bez echa. Tego oczekuję.

 2. RML pisze:

  To jest właśnie symboliczne znaczenie polskiego Marszałka Karczewskiego dla miasta liczącego trochę więcej mieszkańców niż np. Kielce. Burmistrz Jersey City ma ochronę ogona, który macha psem czyli USA. W Kielcach jest pomnik ofiar z 11 09 2001. Wokulski opamiętał się z miłością do panny Izabeli i robił dużo aby jej zaimponować. Najważniejsze, że się opamiętał a Polska ? Czy jest dla niej ratunek ? To jak nas traktują w USA to policzek dla polskiej klasy politycznej i jej przedstawicieli. Niech w końcu PAD
  zareaguje a jeżeli nie on to kto ? Apeluje o dodatkowe pytanie w referendum. Jaka jest reakcja obywateli polskich na ustawę 447 i czy mamy interes w tym aby atakować Iran.

 3. RML pisze:

  Panie Marszałku niech pan nie rozważa kroków prawnych. To podchodzi pod fundację narodową. Pan nie ma czasu na sprawy sądowe dla burmistrza pan(i) sz mu la.Dobra kancelaria prawnicza i ten ś….ć . Ma płacić nawet jak kasa popłynie od miasta tak jak z wielce szanowną panią HGW. Nie wiem co znaczy to słowo ale moja babcia śp tak mówiła o politykach, których nie lubiła. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.