Baśń niepodległa, czyli literatura okresu zaborów

cywinski okladka.inddWykłady profesora Bohdana Cywińskiego o literaturze polskiej czasu zaborów (1795-1914) ukazują ogromne znaczenie, jakie ma literatura, właśnie „niepodległa baśń”, w życiu narodu pozbawionego swobody i własnego, suwerennego państwa. Subiektywnie wybrana przez autora lista lektur z literatury tego okresu, …

zestawiona z wybranymi zjawiskami z historii politycznej ma tu pełnić przede wszystkim rolę przykładu dla analizy ogólniejszego zagadnienia funkcji politycznej.

Szczególnej uwadze czytelników polecamy ilustracje, którymi została opatrzona książka. Są to reprodukcje pierwszych wydań najważniejszych książek, które autor przywołuje w swych wykładach.

Złośliwie zapytam, które roczniki Polaków z ostatnich dwustu lat miały szansę przejść przez mądrą, uczciwą i patriotycznie odpowiedzialną szkołę średnią? Sam robiłem maturę w latach stalinowskich, wcześniej – mój Ojciec, Dziadek i Pradziadek uczyli się w gimnazjach carskich, na niepodległą maturę polską udało się trafić tylko Mamie. Wracając do czasów powojennych – po roku 1956 programy szkolne poprawiły się radykalnie, ale do obiektywnej prezentacji ideowego sensu polskiej literatury czasów dawnej niewoli wciąż było im daleko. Kto na przestrzeni wielu pokoleń chciał z jej wartościami naprawdę obcować, czytał sam, poza szkołą, a nierzadko – przeciwko szkole. Oczywiście taką drogę wybierali tylko nieliczni. Było ich wszakże dostatecznie wielu, by wnieść w polską mentalność inteligencką pogląd, że taka ważna ideowo literatura gdzieś istnieje i że Polakowi należałoby kiedyś po nią sięgnąć.

Bohdan Cywiński

Opis za: http://multibook.pl/pl/p/Bohdan-Cywinski-Basn-Niepodlegla%2C-czyli-literatura-okresu-zaborow-/8316

Spotkanie autorskie

W Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie odbyła się promocja książki Bohdana Cywińskiego. Jak podkreślił autor „Baśni niepodległej” zainteresowało go pytanie, czym jest literatura dla kraju, dla narodu, dla społeczeństwa, które jest pozbawione własnego państwa. Spotkanie prowadził Piotr Jegliński, szef wydawnictwa Editions Spotkania.

Prof. Bohdan Cywiński to opozycjonista w czasach PRL, był współtwórcą m.in. Uniwersytetu Latającego (1977) i Towarzystwa Kursów Naukowych (1978) i działaczem społecznym. Jest historykiem idei.
Opublikował wiele książek. m.in.: „Rodowody niepokornych”- zbiór esejów historyczno-politycznych, w których przedstawił postacie polskich inteligentów okresu przełomu 19. i 20. wieku, którzy ukształtowali polską myśl polityczną następnych kilkudziesięciu lat. W 2015 otrzymał wyróżnienie jury Nagrody im. Jerzego Giedroycia za książkę Szańce Kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej.

>Pełna relacja z wieczoru autorskiego

 

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czasy zaborów, Historia, Recenzje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.