Dariusz Karłowicz, Polska jako Jason Bourne

croppedimage300380-okadka-Dariusz-Karowicz-TPKsiążka Dariusza Karłowicza jest zbiorem tekstów poświęconych polskiej tożsamości, na którą Autor patrzy poprzez pryzmat starożytnej filozofii i współczesnej kultury. Na publikację składają się felietony pisane na przestrzeni ostatnich dwóch lat dla tygodnika „wSieci”, a także wybrane eseje z „Teologii Politycznej” oraz wywiady, …

jakich Dariusz Karłowicz udzielił redakcjom „Plusa Minusa” oraz „Pressji”.

Karłowicz jest mistrzem znajdowania w zwyczajach, mentalności Polaków śladów względnie całych struktur dziedziczonych z przeszłości. Ma bardzo silne poczucie odrębności narodowych habitusów, których, jak sądzi, nie sprasuje globalizacyjny walec. […] – z recenzji Macieja Mazurka.

O KSIĄŻCE POWIEDZIELI:

AGNIESZKA KOŁAKOWSKA: Dariusz Karłowicz przechadza się po Europie, jej geografii duchowej, jej kulturze i filozofii, i – na tle tragedii greckiej, Herodota, Sienkiewicza i Leo Straussa – zastanawia się nad polską i europejską tożsamością, nad nowoczesnością i sekularyzacją, nad kryzysem powojennego porządku politycznego w Europie, fundamentalizmem islamskim i problemem imigracji.
Pisze o politykach i pisarzach, o chrześcijaństwie i Kościele, o dziedzictwie rzymskim i pojęciu wspólnoty, o związku między podmiotowością kulturową a polityczną. Po drodze zahacza o malarstwo, religię doskonałego ciała, niepunktualność Putina, samochody bez kierowców i filozoficzne problemy z nimi związane. To wszystko z pasją, szczerością i humorem. Trzeźwe, odważne, uczone i często zabawne spojrzenie na nasze czasy.

ANTONI LIBERA: Autor podejmuje wciąż zaniedbywane, zapominane lub wręcz odrzucane pytania o polską tożsamość. Kim byliśmy niegdyś? Co stało się z nami wskutek kataklizmów dziejowych? Kim jesteśmy teraz i ku czemu zmierzamy?
Ogromną zaletą szkiców Dariusza Karłowicza jest ich sokratejska cecha, polegająca na umiejętnym wciąganiu czytelnika w istotę rzeczy dosłownie w kilku zdaniach. A potem na uzmysławianiu mu, że odpowiedzi wcale nie są gotowe, lecz że trzeba je od nowa wypracować. Tożsamość narodowa i kulturowa zawsze jest pewnym zadaniem. Nie należy jej ani bezmyślnie powielać, ani „rewolucyjnie” przekreślać, lecz rozumnie i pieczołowicie odświeżać, sięgając zawsze wstecz, do najgłębszych korzeni.
Mądra lekcja historii. Pasjonująca lektura, pobudzająca do zasadniczej debaty o duchu współczesnej polskości.

croppedimage300380-okadka-Dariusz-Karowicz-TPDariusz Karłowicz, Polska jako Jason Bourne
37.00 zł
Autor: Dariusz Karłowicz
Oprawa: miękka
Format: 148×210
Liczba stron: 328
Wydawnictwo: Teologia Polityczna

 

 

 

Przeczytaj recenzję książki:

Zobacz film ze spotkania z Autorem.

Książkę objęły patronatem: TVP Kultura, „wSieci”, :wPolityce”, „Fronda LUX”, „Gość Niedzielny”.

Można ja kupić w Księgarni Teologii Politycznej

 

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Recenzje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.