List otwarty w obronie Antoniego Macierewicza

Antoni Macierewicz foto Filip Błażejowski GP„Apelujemy – do polityków, których wybraliśmy, aby naprawili Rzeczpospolitą – o zatrzymanie spirali wzajemnych pomówień” – piszą sygnatariusze listu otwartego: publicysta i historyk idei prof. Bohdan Cywiński, historyk i publicysta prof. Andrzej Nowak oraz publicysta i dziennikarz Bronisław Wildstein. Treść listu przytaczamy poniżej w całości.

List otwarty

Do polityków, którzy dziś rządzą Polską z woli wyborców

Padają w ostatnim czasie coraz gwałtowniejsze słowa. Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, posiadający mandat wyborczy blisko 9 milionów obywateli, bywa łajany przez ludzi ze swojego obozu politycznego, przy wtórze publicystycznej nagonki, w której pojawiają się nieuczciwe sugestie i pomówienia pod Jego adresem. Podobne ataki spotkały doradzającą Panu Prezydentowi Zofię Romaszewską, osobę wyjątkową, której zasługi w służbie Rzeczypospolitej i wolności obywateli w Polsce trudno przecenić.

Pan Prezydent, zapewne pod ciśnieniem tej fali agresji, rzucił ostatnio nieopatrzne – i także niesprawiedliwe słowa pod adresem Ministra Antoniego Macierewicza. Zarzut „ubeckich metod” jest straszny. Po pierwsze dlatego, że nadużywa i banalizuje pojęcie, którego istotne znaczenie jest jedno: mordowanie i fizyczne torturowanie tysięcy polskich patriotów. To były rzeczywiste ubeckie metody. Te z lat 1944-1956. Po drugie dlatego, że zarzut ten skierowany został pod adresem jednego z najbardziej zasłużonych współtwórcy dobrych zmian w Polsce: co najmniej od KOR, po obecną służbę w MON. I chodzi tu o człowieka, który sam doświadczył wielokrotnie metod ubeckich, a potem esbeckich – od śmierci swego Ojca począwszy, poprzez liczne aresztowania, zatrzymania, inwigilacje, prześladowanie rodziny.

Apelujemy – do polityków, których wybraliśmy, aby naprawili Rzeczpospolitą – o zatrzymanie spirali wzajemnych pomówień.

Niczyja godność osobista nie może być poniewierana. Jest też w Rzeczpospolitej hierarchia godności politycznej: tę najwyższą reprezentuje Prezydent – i to także jest największe zobowiązanie. Dla tych, którzy się do niego zwracają – i dla samego Prezydenta.

W rozpoczętym właśnie roku obchodów wielkiego jubileuszu odzyskanej Niepodległości, wspominając doświadczenia II Rzeczpospolitej, prosimy o wsparcie tego apelu przez wszystkich, którzy chcą tworzyć Rzeczpospolitą kolejnego stulecia.

Bohdan Cywiński
Andrzej Nowak
Bronisław Wildstein

za: http://niezalezna.pl/209487-wildstein-prof-nowak-i-cywinski-w-obronie-antoniego-macierewicza-list-otwarty

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „List otwarty w obronie Antoniego Macierewicza

 1. MOTYL35 pisze:

  W okresie pierwszej Solidarności p.pRomaszewscy oraz p.Maciarewicz byli w opozycji do nurtu patriotycznego t.zw. Prawdziwkow, wspoltworzyli Lewice Laicka wroga NARODOWI I PANSTWU POLSKIEMU.Czyzby cudowne nawrocenie a mozecie brak widely u autorow lists.

  • emka pisze:

   Motylu, proszę nie wprowadzaj szumu informacyjnego. Nie ma cienia prawdy w tym, co napisałeś. Następnym razem potraktuję twój komentarz jako spam.

   • MOTYL35 pisze:

    Byłem aktywnym współuczestnikiem wydarzeń lat 80,81 kieruje się prawda i tylko prawda ,biorę pod uwagę ze prawdopodobnie nastapilo gruntowne nawrócenie tych osób. Tylko prawda jest ciekawa mówili mądrzy. Ale trzeba mieć oczy i uszy otwarte. Takjak w przypadku Bolka nikt nam nie wierzył, opluwali nas, ubecja. Mądry Polak po szkodzie.

 2. francopilot pisze:

  Boże,chroń Macierewicza!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.