Kornel Morawiecki: Apel o lustrację i dekomunizację środowisk akademickich

Kornel Morawiecki foto: tvp.infoKoło Poselskie Wolni i Solidarni pod przewodnictwem Kornela Morawieckiego, domaga się przeprowadzenia skutecznych zmian. Chce, by podjęte zostały odpowiednie prace legislacyjne i organizacyjne. Apel wpisuje się w trwające obecnie prace nad nowym kształtem ustawy o szkolnictwie wyższym i debatę nad kondycją polskich uczelni.

Uniwersytety Jagielloński i Warszawski to jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w tzw. rankingu szanghajskim (ARWU) – liście 500 najlepszych uczelni świata. Uczelnie z Warszawy i Krakowa pojawniły się w piątej setce zestawienia. Obie polskie szkoły w poprzednich latach notowane były w czwartej setce.

Nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym pracuje resort nauki i szkolnictwa wyższego (MNiSW). Jej projekt jest już gotowy i skonsultowany.
Minister Gowin zapowiedział, że chce już od 1 października zlikwidować niepotrzebne sprawozdania i biurokrację. Zmieni się formuła działania Komisji Akredytacyjnej.
Inny ma być także system okresowych ocen pracowników uczelni. Obecnie są one przeprowadzane co dwa lata, co – jak zauważył Gowin – w przypadku największych uczelni powoduje, że proces ten trwa bezustannie i przeradza się w „biurokratyczną fikcję”.
Szef resortu nauki podkreślił, że rozporządzenia ministerstwa do tej pory ingerowały zbyt głęboko w różne szczegółowe kwestie, które powinny być domeną władz uczelni i powinny być rozstrzygane w statutach szkół wyższych.

unnamed (1)

tekst za: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1658833,Apel-o-lustracje-i-dekomunizacje-srodowisk-akademickich

foto: tvp.info

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Kornel Morawiecki: Apel o lustrację i dekomunizację środowisk akademickich

 1. Jastrzębiec pisze:

  Dziękuję,
  oczyszczenie tego środowiska to jeden z warunków sine qua non dla rozwoju naszego kraju, ale przede wszystkim życia Narodu. Nie jest to łatwe zadanie, profesorska ubecja wychowała kolejne pokolenia, które rzekomo nie są już ubeckie.
  Podobne sytuacje występują w innych środowiskach: politycznym, dziennikarskim, prawniczym no i w tym, o którym nie wypada pisać, a ono mimo upływającego czasu jest zgniłe na wskroś.
  Bez stanięcia w Prawdzie żadne ze środowisk nie oczyści się samo, nie załatwi też tego upływający czas, wychowankowie niosą spuściznę zła i oczywistą wdzięczność dla swoich wychowawców.
  Musimy wyzbyć się relatywizmu percepcyjnego i stanąć w Prawdzie.
  Dla przyszłych pokoleń.

 2. francopilot pisze:

  Najwyższy czas,czekamy na to już 28-my rok….grzech zaniechania wlecze sie za nami od „historycznego kompromisu’w Magdalence pomiędzy władzą komunistyczną a wyselekcjonowaną „konstruktywną opozycją”,poprzez” mazowiecką’ grubą kreskę,obalenie rzadu Olszewskiego….próby dekomunizacji i lustracji,albo nieudolne,albo torpedowane za pomocą’prawa’ przez strażników,beneficjentów i utrwalaczy okrągłostołowej odmiany PRL,zwanej IIIRP….sędziowie mieli oczyścić się sami,osoby piastujące najwyższe stanowiska w państwie z tzw. listy Macierewicza-dokonały ‚nocnej zmiany”,służby wojskowe gładko przeszły jako WSI w IIIciąRP,inni tez sie „transformowali”:ludzie mediów-wpływający na opinię publiczną,także srodowisko akademickie-kształcące przyszłe elity…..czy doczekamy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.