Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

foto: Filip Blazejowski/Gazeta PolskaJarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Kalina, Andrzej Dobosz i prof. Andrzej Nowak znaleźli się wśród laureatów dorocznych Nagród Ministra Kultury, przyznawanych za całokształt działalności, wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Zobacz: ZDJECIA

Reżyser teatralny, prozaik, eseista, tłumacz Antoni Libera został nagrodzony w dziedzinie teatru. W kategorii film Nagrodę Ministra Kultury otrzymali reżyserzy o międzynarodowej sławie Lech Majewski („Angelus”, „Wojaczek”, „Młyn i krzyż”) i Tomasz Bagiński („Katedra”, „Animowana historia Polski”).

Zwycięzca Grammy 2014, pianista jazzowy Włodek Pawlik oraz dyrygent, wieloletnia dyrektor Opery Krakowskiej i Opery Wrocławskiej Ewa Michnik to laureaci nagrody w dziedzinie muzyki, a poeta, redaktor Jan Polkowski w kategorii literatura.

Wybitny tancerz i choreograf Jacek Przybyłowicz został doceniony w kategorii taniec, zaś multiinstrumentalistę Józefa Brodę uhonorowano za sztukę ludową.

Architekt Michał Tomasz Konior został nagrodzony w kategorii architektura, a w dziedzinie upowszechniania kultury – prowadząca liczne projekty edukacyjne i społeczne Fundacja Jutropera. Nauczyciel Szymona Nehringa i Krzysztofa Książka, którzy zachwycili jurorów tegorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego – Stefan Wojtas otrzymał nagrodę w kategorii edukacja artystyczna.

Za ochronę dziedzictwa wyróżniono publicystkę, sekretarz Rady Dziedzictwa Archiwalnego, autorkę książki „Katyń 1940” Eugenię Maresch. Producenci gier komputerowych 11 bit studios to laureaci nagrody w dziedzinie kultury cyfrowej, a Ceramika Paradyż w kategorii mecenas kultury.

Nagrodę za najlepszą książkę historyczną im. Tomasza Merty otrzymał prof. Andrzej Nowak za „Dzieje Polski”.

Krytyk literacki, felietonista Andrzej Dobosz to laureat nagrody za całokształt twórczości. Minister Kultury prof. Piotr Gliński uhonorował w tej kategorii również Jerzego Kalinę – wybitnego rzeźbiarza, twórcę scenografii teatralnych i filmowych, a także poetę, eseistę, dramaturga Jarosława Marka Rymkiewicza. W kategorii sztuk wizualnych statuetkę otrzymała Teresa Murak.

Doroczna Nagroda Ministra przyznawana jest od 1997 roku za całokształt działalności lub za wybitne osiągnięcia twórcze i artystyczne w danym roku. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

foto: Filip Blazejowski/Gazeta Polska

za: niezalezna.pl

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 1. Jerzy pisze:

  Mądrzy ludzie i patrioci otrzymują cenne nagrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.