„Afazja polska” nominowana! Zagłosuj!

okładka„Afazja polska” Przemysława Dakowicza została nominowana do nagrody Książka Historyczna Roku.
„Afazja polska” jest próbą zmierzenia się z nieopowiedzianą lub słabo znaną historią XX wieku. Przez przeszło cztery dekady PRL-u kształtowana była fałszywa i niepełna wizja polskiej rzeczywistości, spreparowana tak, by służyła interesom innych.

Link do głosowania jest tutaj:
http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie.html

Polska po komunizmie przypomina człowieka, który w wyniku ciężkiej choroby lub traumatycznych doświadczeń utracił zdolność mówienia, zamknął się w sobie i nie potrafi uwolnić się od tragicznych wspomnień.

W cyklu, który otwiera ta książka, Przemysław Dakowicz próbuje opowiedzieć dzieje polskiej afazji — poczynając od roku 1939. Reflektorem punktowym oświetla czyny i motywacje, wskazuje sceny symboliczne, rekonstruuje fakty mające wpływ na nasze postrzeganie historii i rozumienie kultury. Zależy mu na tym, by zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie, jacy dziś jesteśmy i co sprawiło, że właśnie tacy się staliśmy.

W tej wielowymiarowej opowieści przeszłość rozmawia ze współczesnością, a umarłym na moment zostaje przywrócone istnienie. Czytelnik ogląda z bliska ostatnie chwile życia Stanisława Ignacego Witkiewicza, Józefa Czechowicza i Stefana Starzyńskiego; wędruje ulicami oblężonej Warszawy, bombardowanego Lublina, zagarniętych przez Sowietów miast Lwów i Sokal; obserwuje kolumnę rządowych samochodów przekraczających granicę polsko-rumuńską na Czeremoszu i wraz z krakowskimi profesorami uczestniczy w karnym apelu w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

Na obrazy sprzed kilkudziesięciu lat nakładają się tu sceny współczesne — pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego i ekshumacje w powązkowskiej kwaterze „Ł”. Pamięć historyczna odzyskuje utraconą ciągłość, wypełnia się, pogłębia i – zaczyna mówić.

Opis za: wydawnictwo-sic.com.pl

Zobacz fragmenty książki

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Recenzje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „„Afazja polska” nominowana! Zagłosuj!

 1. emka pisze:

  GŁOSUJEMY!
  GŁOSOWAĆ MOŻNA KAŻDEGO DNIA do 31 PAŻDIERNIKA.
  By zagłosować skutecznie, należy zaznaczyć po jednej pozycji w każdej z dwóch kategorii. „Afazja polska” została nominowana w kategorii „najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.

  Link do głosowania jest tutaj:
  http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie.html

 2. ada pisze:

  Glosujemy !!! To świetna,obowiązkowa pozycja dla każdego Patrioty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.