Ksiądz

kadr z filmuWstrząsający film, drastyczne sceny. Obraz Dłużewskiej rzuca nowe światło na zbrodnię sprzed lat. Czy ktoś wciąż ukrywa prawdę o śmierci ks. Popiełuszki? Po 26 latach polskiej transformacji na światło publiczne wychodzi prawdziwa bomba. Kilka lat temu w IPN-ie odkryto ponad 20 godzin filmowych nagrań dotyczących oficjalnego śledztwa po zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki.

Widać na nich m.in. wizję lokalną z udziałem esbeków sądzonych za zbrodnie, widać oględziny zwłok i sekcję, widać zeznania tych, którzy zostali obarczeni odpowiedzialnością za śmierć kapłana „Solidarności”. Te właśnie materiały stały się podstawą wstrząsającego filmu Marii Dłużewskiej. Wielką wartością tego obrazu, a przy tym zapewne i podstawą dla dalszych badań, są wykorzystane po raz pierwszy materiały MSW. Powinny być one analizowane w osobnych pracach i poddane dogłębnym badaniom.

[…] Na filmie esbecy opowiadają – zgodnie z oficjalną wersją – jak katowali i zamordowali księdza Popiełuszkę. Ta zbrodnia w ich opowieści wygląda trochę, jak mord przypadkowy. Mieli zastraszyć Popiełuszkę, ale skończyło się na zamordowaniu – takie można wyciągnąć wnioski z zeznań, jakie składali Pietruszka i Piotrowski. Jednak film nie ucieka od ważnych pytań dotyczących przebiegu zdarzenia.

Czy to możliwe, żeby esbecy kłamali i opowiadali o zdarzeniach zgodnie z ustaleniami? Czy wersja oficjalna mogła być kłamstwem, które ma ukryć prawdziwy przebieg zbrodni? Ks. Stanisław Małkowski i Maria Dłużewska sugerują, że tak.

Obraz „Ksiądz” przypomina, że kilka dni po oficjalnej dacie śmierci ks. Popiełuszki dwóch rybaków widziało dziwny kształt wrzucany do wody w miejscu, w którym znaleziono zwłoki księdza. Obaj – niezależnie od siebie – zginęli później w niewyjaśnionych okolicznościach. Zabójstwo ks. Popiełuszki rozpoczęło serię niewyjaśnionych i dziwnych śmierci. Zginęli policjanci, którzy wieźli materiały dotyczące śledztwa, zamordowana została matka mecenasa Piesiewicza, który zajmował się śledztwem dot. Popiełuszki. Można sądzić, że bliska krewna drugiego pełnomocnika też miała być zamordowana – zginęła przez przypadek inna kobieta, która nosiła takie samo nazwisko i mieszkała w sąsiedztwie. Niewyjaśnione i zagadkowe przypadki wyglądać mogą, jak próba tuszowania i uciszania tych, którzy wiedzą i znają prawdę o śmierci ks. Jerzego Popiełuszko. Czy tak jest – warto, by państwo polskie wreszcie to sprawdziło.
Jeden z esbeków, sądzonych za zamordowanie ks. Popiełuszko, Leszek Pękala w wywiadzie w 2008 roku powiedział, że przebieg tragedii był zupełnie inny niż do tej pory wiadomo. Wskazał, że to wcale nie jego grupa zamordowała księdza, że oni jedynie go porwali i odstawili do lasu, gdzie Popiełuszko został „przejęty” przez kogoś innego. Kogo? Czy rzeczywiście zbrodnia na ks. Popiełuszce miała inny przebieg niż do tej pory się sądzi? Kto de facto zlecił „uciszenie” duchownego? Czy brali w tym udział Rosjanie? Co na temat tej zbrodni wiedzieli Jaruzelski i Kiszczak? Jak prawda o tej śmierci mogłaby wpłynąć na losy III RP? To seria pytań, które warto zadać po filmie Dłużewskiej.

„Ksiądz” dotyka zbrodni przed lat, która powinna być od dawna wyjaśniona i rozliczona. Tymczasem układa się ona w cały ciąg niewyjaśnionych śmierci, które ciąża na „sumieniu” III RP. Ks. Popiełuszko, ks. Zych, ks. Niedzielak, ks. Suchowolec i wielu innych, których uciszyli komunistyczni zbrodniarze i ich mocodawcy, wciąż czekają na prawdę. Brak wyjaśnień obciążą bardzo mocno współczesną Polskę…

ZOBACZ KADRY Z FILMU „KSIĄDZ”

za: wpolityce.pl

W 2010 r. ks. Popiełuszko został beatyfikowany. Trwają starania o jego kanonizację.

Maria Dłużewska: Okrągły Stół budowaliśmy na zabójstwach trzech księży. Pogodziliśmy się z tym. To kim my jesteśmy? >WYWIAD

d

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, III RP, Lata PRL, Teatr TV, film i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Ksiądz

 1. emka pisze:

  Film pokaże dzisiaj TVP3 o godzinie 23:35,

 2. Jerzy pisze:

  Prawda jak oliwa wypłynie na wierzch.Zbrodniarze, którzy tak długo mącili i zakłamywali fakty będą musieli powiedzieć prawdę. Polacy poznają całe zakłamanie o mordercze działanie komunistów i ich sługusów !!!

 3. LechGalicki pisze:

  Taki film powinien emitowany być w TVP w czasie największej oglądalności. Nie wierzę wyrafinowanym, profesjonalnym, przepełnionym nienawiścią płatnym mordercom księży. To zło szczególnie. To spersonifikowane zło ze szczególną * misją*. Zło…wieszcze.

 4. emka pisze:

  […] Ks. Stanisław Małkowski: „Gdyby była wola wyjaśnienia tej sprawy, dałoby się ją wyjaśnić”

  – Wersja przedstawiona w czasie procesu toruńskiego jest nieprawdziwa, dezinformująca, sprowadza sprawę do działań samowolnych wręcz, potem wynikających z polityki betonu partyjnego, potem jakieś powiązania wzwyż stwierdzono, jeśli chodzi o Pietruszkę, Płatka, Ciastonia, a unikano jakichkolwiek podejrzeń wobec Jaruzelskiego i Kiszczaka, jakby ta zbrodnia była przeciwko, a nie na zlecenie – wyjaśniał ks. Małkowski. – Niektórzy już odeszli, jak Kiszczak i Jaruzelski, na sąd Boży, niektórzy zostali zabici przez nieznanych sprawców czy seryjnego samobójcę – wskazał. – Chodzi o zakłamanie znaczenia tego mordu na ks. Jerzym, którego dziennikarze śledczy określają jako mord założycielski III RP. Modyfikacja celów tej zbrodni podważa transformację PRL w III RP (…). Są tylko takie opinie, nie poparte jeszcze faktami. Mozolnie odchodzimy od dziedzictwa III RP, dlatego to odejście jest takie o tyle, o ile. Są naciski wschodnie,zachodnie, ta sprawa rzutuje i na sens transformacji i na naszą zależność od zagranicznych czynników – wyjaśniał gość Ryszarda Gromadzkiego. – Gdyby była wola wyjaśnienia tej sprawy, dałoby się ją wyjaśnić. Nie ma woli wyjaśnienia tej sprawy, również dzisiaj – zauważył ks. Małkowski.

  – Jeżeli po tej sekcji stwierdzono, że dokonało się to w ciągu 1-2 godzin to jest nonsens, ludziom można wszystko wmówić, jeśli się to odpowiednio długo powtarza i jeszcze stworzy się wokół tego katastrofę chaosu, to samo robi się wokół katastrofy smoleńskiej – przekonywał. Zdaniem ks. Małkowskiego „są sygnały, że ani władza państwowa, ani kościelna nie jest zainteresowana wyjaśnieniem tej zbrodni”. – Kiedy toczył się proces beatyfikacji, pewien kapłan, uchodzący za przyjaciela ks. Jerzego, okazało się, że współpracujący TW, wzywał dziennikarze śledczego do zaniechania działań dążących do wyjaśnienia tej zbrodni. Kilka miesięcy temu znowu kapłan, wyżej postawiony, domagał się, żeby zaniechać działań zmierzających do wyjaśnienia tej zbrodni. Argument znów był podobny, że „zaszkodziłoby to procesowi kanonizacji ks. Jerzego” – zdradził ks. Stanisław Małkowski.
  http://telewizjarepublika.pl/32-rocznica-morderstwa-ks-popieluszki-ks-malkowski-nie-ma-woli-wyjasnienia-tej-sprawy-rowniez-dzisiaj,39510.html

 5. francopilot pisze:

  to zbrodnia nie wyjaśniona do końca-czy można ją oceniać na podstawie pokazowego procesu w Toruniu?-takie procesy obywają się wg ustalonego wcześniej scenariusza-po 1989r już w IIIRP wznawiano sledztwo-utrącono nawet to w IPN-skoro to mord założycielski IIIRP-to co to za twór ta IIIRP?-czy to nie magdalenkowo-okrągłostołowa wersja kontynuacji PRL-u?…a zabójstwa ks.Suchowolca i Niedzielaka w przeddzien Okrągłego Stołu,a zabójstwo ks.Zycha już po częściowo wolnych wyborach 4.06.1989-w trakcie tworzenia I-go niekomunistycznego rządu-najpierw przez Kiszczaka,potem przez Mazowieckiego…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.