VII Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

712021058021443019144Jutro rusza VII Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni. który zrodził się z chęci opowiadania o naszej historii językiem filmu. Dziś ma też za zadanie integrować środowisko – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor VII edycji festiwalu. Nowością w tym roku będą audycje radiowe, a do obejrzenia będzie 46 filmów dokumentalnych i fabularnych.

Festiwal potrwa od 24 do 26 września w Gdyni.

Festiwal przechodzi na inny poziom i część będzie odbywać się w nowo otwartym Gdyńskim Centrum Kultury.

– W Gdyni czuję się komfortowo i bezpiecznie, ponieważ jest to miasto, które rozumie historię – mówi Gołębiewski. Prezydent Gdyni akcentował, że festiwal mówi o historii bohaterów, którzy walczyli w czasach najtrudniejszych. Ważnym elementem festiwalu jest to, że spotykają się na nim świadkowie historii.

Jednym z festiwalowych gości będzie Anna Maria Anders. – Jadę do Gdyni z wielkim entuzjazmem. Będę tam prezentowała moją książkę. Wszyscy pytają, jaki był ojciec w domu, i ja chciałam przedstawić w niej fakty – mówiła córka gen. Andersa. Dodawała, że od trzech lat w kraju odwiedza szkoły im. gen Andersa, których jest 20, a 50 jest szkół im. Bohaterów Monte Cassino. Anders mówiła też, że festiwal jest bardzo ważny, ponieważ dotyczy Żołnierzy Wyklętych, Syberii i Kresów, czyli tego wszystkiego, co leży jej najbardziej na sercu. Dodała też, że nie do końca mówi się wszystko, co Rosjanie robili Polakom.

Witold Mieszkowski, syn zamordowanego przez komunistów kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego, uważa, że dzięki festiwalowi NNW przywracana jest pamięć, że możemy mówić o niej głośno. Na festiwalu będzie promował swoją książkę „Szkic z Łączki”.

Laureatem nagrody Platynowy Opornik będzie w tym roku Wojciech Tomczyk, który mówi, że wciskana jest nam historia innego kraju, innego narodu. Zrzuca się nas na margines, a opowiadanie o naszych bohaterach jest gwarancją wolności. Tomczyk twierdzi, że obecna Polska to nie jest kraj, w jakim chciałby dziś żyć, ponieważ potrzeba nam marzeń o wielkiej Polsce. – Jeśli ktoś stanął w obronie mojej wolności, to ja muszę stanąć w obronie jego pamięci – mówił.

Głos zabrał też Józef Bandzo, żołnierz „Łupaszki”, który będzie prezentował na festiwalu swoją książkę pt. „Tak było”. W Gdyni odbędzie się też wernisaż prac plastycznych jego koleżanki z oddziału „Łupaszki”, Lidii Lwow-Eberle ps. „Lala”.

Program na stronie Festiwalu: festiwalnnw.pl

Patronem medialnym festiwalu jest portal niezalezna.pl

 

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Antypropaganda, Teatr TV, film i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „VII Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

 1. emka pisze:

  Film Sławomira Górskiego pt. „WOLNOŚĆ i NIEZAWISŁOŚĆ. Ostatnia Nadzieja” otrzymał główną zakończonego w sobotę VII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni.
  To dokument pokazujący losy oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość” na tle faktów historycznych. W filmie zobaczyć można poruszające relacje świadków. Autentyczne nagrania członków IV Zarządu Głównego WiN. Grypsy więzienne skazanych, w tym Łukasza Cieplińskiego.
  Jury festiwalu podkreśliło, że werdykt podjęło jednogłośnie.
  RELACJA Z FESTIWALU:
  http://wpolityce.pl/kultura/266811-rezyser-filmu-win-ostatnia-nadzieja-nagrodzonego-zlotym-opornikiem-w-gdyni-wiedzieli-ze-za-chwile-zgina-a-mimo-to-w-ich-glosach-wciaz-czuc-silna-tozsamosc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.