„Gdzie rosną poziomki” – wstrząsający film o zbrodni w Bykowni

Film Anny Ferens ukazuje prace archeologiczno-ekshumacyjne, wypowiedzi bliskich ofiar i mieszkańców podkijowskiej wsi. W Bykowni zostali zagrzebani w masowych grobach Polacy z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej, a także pomordowani  w czasach wielkiej czystki lat 30. Szacuje się, że las w Bykowni  kryje szczątki około 150 tysięcy ofiar sowietów.

 

strona [2] Stos czaszek w Bykowni, wywiad z prof. Andrzejem Kolą, kierownikiem prac ekshumacyjnych w Bykowni

***

Kamera towarzyszy archeologom prowadzącym prace na miejscu kaźni. Zarówno Polakom jak i Ukraińcom. Zamieszczona jest wypowiedź ukraińskiego pracownika, który opowiada o tym, że masowe groby były wielokrotnie szabrowane i to już po wojnie. A przecież nikt nie przypisuje Ukraińcom zbiorowej odpowiedzialności za bezczeszczenie miejsca spoczynku…

W filmie zebrane są też wypowiedzi bliskich ofiar. Zarówno Polaków, jak i ofiar z byłego ZSRS. Co ważne są również wypowiedzi mieszkańców Bykowni, zarówno pamiętających tamte czasy z dzieciństwa, jak i znających je z ustnych przekazów.

Oto słowa polskiego archeologa wypowiedziane łamiącym się ze wzruszenia głosem w końcówce filmu:

Proszę zwrócić uwagę na zniszczone fragmenty na tym drewnie. Ta szerokość dwa metry czterdzieści pasuje do ówczesnej szerokości ciężarówki. Więc prawdopodobnie tutaj dosyć ciasno było, ocierały się. Także to też jest wskaźnik i ślad transportu zwłok właśnie tą drogą.

Dla nas archeologów ocena środowiska przyrodniczego jest również jednym ze wskaźników czym może być obiekt archeologiczny. Mianowicie dawne fosy, wały, drogi, mury w związku z tym, że mają inną wilgotność, inne nasłonecznienie, inne podłoże, w tym miejscu pojawia się inna roślinność. Gdybyśmy tutaj kopnęli zaledwie 5, 10 centymetrów jest podłoże kamienne. Ziemia nagrzana, poziomka lubi takie środowisko. Że poziomka z pięknym białym kwieciem, z czerwonym owocem wskazuje drogę śmierci.

Scenariusz i reżyseria: Anna Ferens, czas: 52 min., prod. 2006

 >Wszystkie polecane filmy 

***

Anna Ferens jest autorką wielu filmów dokumentalnych, między innymi głośnego filmu Trzech kumpli, który zrealizowała z Ewą Stankiewicz, Co mogą martwi jeńcy? i ostatniego  Zobaczyłem zjednoczony Naród.

 

 

Reżyserka filmów dokumentalnych, scenarzystka i dziennikarka. Studiował‚a dziennikarstwo i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Realizatorka filmów: „Żydzi w Powstaniu Warszawskim” (wyróżnienie na Rozstajach Europy 2006), „Zapoznam panią…” (Gold Plaque na MF Telewizyjnym w Chicago 2007), „Gdzie rosną poziomki”- (nagroda dla najlepszego dokumentu na Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku 2008), „Trzech kumpli” ( nagroda dla najlepszego dokumentu na RomaFictionFest – MF Telewizyjnym w Rzymie 2009, nagroda dla najlepszego dokumentu na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles 2009). Współ‚autorka telewizyjnego cyklu „Errata do biografii”.

Filmografia

DALEJ

strona [2] >Stos czaszek w Bykowni, wywiad z prof. Andrzejem Kolą, kierownikiem prac ekshumacyjnych w Bykowni

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, II wojna światowa, Recenzje, Sylwetki, Teatr TV, film, Wywiady i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.