Jeszcze o 11 listopada i „Krytyce Politycznej”

Anna i Andrzej Kołakowscy

Przesyłamy do wiadomości list, który złożyliśmy na ręce radnych Gdańska. Jest to wyraz naszego sprzeciwu wobec prób demontażu podstawowych praw obywatelskich, do jakich zaliczamy prawo do zgromadzeń i prawo do swobodnego wyrażania poglądów.

 

Andrzej i Anna Kołakowscy                                                           Gdańsk, 12.01. 2012 r.
Ul. Rozłogi 3 m.1 a
80-658 Gdańsk

Szanowna Pani, Szanowny Pan
Radni Miasta Gdańska

Od dramatycznych wydarzeń w dniu naszego narodowego święta 11 listopada w Warszawie upłynął już czas pozwalający na uspokojenie emocji i spokojny namysł nad tym, co się wydarzyło i jak uniknąć w przyszłości podobnych zdarzeń.

Ten list kierujemy do wszystkich radnych Miasta Gdańska, ponieważ niestety również w Gdańsku czyniono przygotowania do tego, co mogliśmy obserwować na ulicach Warszawy. To w Gdańsku informowano na plakatach o tym, że legalna manifestacja nie zostanie ?przepuszczona ani jeden metr? i mobilizowano ludzi do tego rodzaju przemocy.

To w gdańskiej świetlicy Krytyki Politycznej w dniu 28 października br. miało miejsce spotkanie, o którym w zaproszeniu pisano ?Planujemy mobilizację na trasie faszystowskiego pochodu. Chcemy fizycznie go zablokować?.

Nie twierdzimy, że jedynym czy głównym odpowiedzialnym za wydarzenia 11 listopada Warszawie była wspomniana Krytyka Polityczna. Piszemy o niej ze względu na działania, które podejmowała w Gdańsku. Nie dostrzegliśmy, aby podobnie działały inne organizacje w Gdańsku. Takie działania nie powinny przejść bez echa w mieście, w którym ludzie tak cenią wolność i wielokrotnie z determinacją o nią walczyli.

Nie ulega wątpliwości, że wspomniane działania Krytyki Politycznej w Gdańsku naruszają podstawy demokracji, wśród których wolność, w tym wolność słowa i możliwość manifestowania swoich poglądów, jest wartością zasadniczą. Gwarantuje to Konstytucja RP.

Jesteśmy zdziwieni, że Krytyka Polityczna w Gdańsku nie uznała za konieczne przeprosić za swoje działania, chociaż wzywała do przemocy i naruszania demokratycznego porządku.

Piszemy o tym do Państwa Radnych Miasta Gdańska, ponieważ wolność wypowiedzi gwarantuje nie tylko prawo i powołane do jego przestrzegania instytucje, ale przede wszystkim świadomi i odpowiedzialni obywatele. Państwo jesteście przedstawicielami tych obywateli. Z pewnością zależy Paniom i Panom Radnym, aby wolność nie była naruszana, a gdańszczanie zamierzający wyjechać na manifestację tam gdzie uznają to za stosowne nie byli straszeni, że nie przejdą ani metra.

Mamy nadzieję na refleksję nad tym co się wydarzyło, aby nie pojawiały się podobne sytuacje w przyszłości. Obojętność wobec opisanych przez nas faktów prowadziłaby do ich recydywy.

 Z wyrazami szacunku

Anna i Andrzej Kołakowscy

Do wiadomości: Media

Andrzej Kołakowski ? działacz opozycyjny, bard, poeta i pedagog. > więcej
Anna Kołakowska ? najmłodszy wiezień polityczny stanu wojennego, nauczycielka, w 2011 startowała w wyborach parlamentarnych z listy PiS w Gdańsku. > więcej

Czytaj także:

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Antypropaganda i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jeszcze o 11 listopada i „Krytyce Politycznej”

 1. yuhma pisze:

  Warto też zajrzeć http://intuicja.salon24.pl/379195,ob-ciach-pod-krytyka-polityczna-relacja by zobaczyć, jakiego obciachu „Krytyce Politycznej” narobił OB-CIACH 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.