Helena Wolińska-Brus

Helena Wolińska-Brus, właśc. Fajga Mindla Danielak lub Fajga Mindlak-Danielak (1919, Warszawa – 2008, Oksford), prokurator stalinowska pochodzenia żydowskiego, oskarżająca w procesach politycznych okresu stalinizmu w Polsce. Nazwisko Brus nosiła po pierwszym i zarazem trzecim mężu, profesorze ekonomii Włodzimierzu Brusie.

Drugim jej mężem w latach 1942-1956 był Franciszek Jóźwiak.
Od 1936 członek KZMP, przed wojną rozpoczęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i ukończyła je w 1948. W czasie II wojny światowej Wolińska uciekła z warszawskiego getta. Od 1 sierpnia 1942 do 31 lipca 1944 służyła w Gwardii Ludowej i Armii Ludowej, kierowała biurem Sztabu Głównego AL. Od 1 sierpnia 1944 do 31 marca 1949 szefowa Wydziału Kadr w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej. Od 1 kwietnia 1949 do dnia zwolnienia ze służby – 25 listopada 1954 w LWP, m.in. w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej

W roku 1949 w wieku 30 lat została podpułkownikiem, później zasiadała w komisji weryfikującej sędziów i prokuratorów wojskowych, w ramach fali czystek i represji w Wojsku Polskim związanych z nominacją marszałka Konstantego Rokossowskiego na ministra obrony narodowej. Przez trzy lata zaś była sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej. Doktor nauk prawnych na podstawie pracy „Przerwanie ciąży w świetle prawa karnego”, ogłoszonej drukiem w 1962. Pracowała w Instytucie Nauk Społecznych przy KC PZPR, od 1957 była pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR, skąd zwolniono ją w 1968 w trakcie czystek antysemickich po Marcu 1968. Wkrótce potem Wolińska wraz z mężem, prof. Włodzimierzem Brusem, wyjechała z Polski. Na początku lat 70. osiadła w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymała obywatelstwo, pomimo faktu że ciążyły na niej zbrodnie komunistyczne.                                                                                                                            Faktyczna możliwość osądzenia zbrodni stalinowskich zaistniała dopiero po 1989, gdy w polskim prawie karnym ustawowo zdefiniowano pojęcie przestępstwa zbrodni komunistycznej, ustalono zniesienie, lub zawieszenie okresu przedawnienia co do przestępstw tej kategorii i ustalono zasady ich ścigania.                                                             W konsekwencji w 1998 Ministerstwo Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej wystosowało do władz brytyjskich wniosek o ekstradycję Wolińskiej, zarzucając jej bezprawne pozbawienie wolności w latach 1950-1953 24 żołnierzy Armii Krajowej, w tym gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” (21 listopada 1950 r. wydała postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Fieldorfa i nadzorowała prowadzone przeciwko niemu śledztwo).                                                                                                                                    Wniosek ekstradycyjny został odrzucony przez Brytyjczyków w 2006. Oskarżona stwierdziła, że przedstawione jej zarzuty mają charakter polityczny i antysemicki, zaś w Polsce nie może w konsekwencji oczekiwać sprawiedliwego sądu. Nie przyznawała się do zarzucanych jej czynów. Drwiła ze swoich ofiar a Polskę opluwała na wszystkie możliwe sposoby pobierając jednocześnie bezprawnie wysoką emeryturę właśnie z Polski dzięki której żyła w dostatku i spokoju pod czujną „opieką brytyjczyków”.

Wojskowe Biuro Emerytalne zaprzestało od stycznia 2006 wypłacania emerytury specjalnej. Powołało się na formalne uchybienia popełnione przy jej przyznaniu – brak odpowiedniego stażu w LWP – nie 15 wymaganych lat a 14 lat, jeden miesiąc i 25 dni. W 2006 prezydent RP Lech Kaczyński pozbawił ją Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (przyznanego w 1945) i Krzyża Komandorskiego tego orderu (przyznanego w 1954). W 2007 prokurator IPN wystąpił z wnioskiem o wydanie europejskiego nakazu aresztowania (ENA) wobec przebywającej w Wielkiej Brytanii Heleny Wolińskiej. 20 listopada 2007 Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratora IPN wydał taki nakaz.

Helena Wolińska postanowienie polskiego sądu określiła w wywiadzie dla brytyjskiego The Guardian jako „cyrk”. Do powyższego odniósł się Władysław Bartoszewski:

„Podpis ppłk Wolińskiej figuruje na moim akcie oskarżenia czerwonym ołówkiem. Zatwierdzając akt oskarżenia wobec mnie wiedziała, że jestem współzałożycielem Żegoty (Rady Pomocy Żydom). Jestem przykładem, że tłumaczenia pewnych ludzi wokół Wolińskiej i jej samej, że trwa wokół niej jakaś antysemicka akcja, są bzdurą”.

http://www.ivrozbiorpolski.pl

 

Helena Wolińska  Helena Brus (a faktycznie: Fajga Mindla Danielak), prokuratorka i zbrodniarka stalinowska – nie żyje.

Stalinowska oprawczyni w mundurze Ludowego Wojska Polskiego, prokuratorka Naczelnej Prokuratury Wojskowej w latach 40. i 50. ub. wieku, sprawczyni kaźni m.in. Augusta Emila Fieldorfa, szefa „Kedywu” Armii Krajowej, została odtransportowana najpewniej do czeluści piekielnych (niech Bóg ma miłosierdzie nad tą zbrodniarką) w dniu 26 listopada 2008 roku – z domu Włodzimierza Brusa (właściwie Beniamina Zylberberga, marksistowskiego politruka, który po 1968 r. wyjechał z Polski do Wielkiej Brytanii), gdzie dokończyła 88-letnią drogę na naszym świecie, naznaczoną setkami ofiar swojego bestialstwa, rozpoczętą w 1919 r. w Warszawie.

Na temat zbrodniarki Heleny Wolińskiej  Fajgi Mindli Danielak polecamy liczne artykuły publikowane na witrynie Antysocjalistycznego Mazowsza – ASME:

Na podstawie: Antysocjalistyczne Mazowsze

Polecamy również artykuły o „Hannie Wolińskiej” z Archiwum Naszego Dziennika

 http://www.bibula.com/?p=3628

 

 

 

 

 

 

 

 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii 20-lecie międzywojenne, Historia, II wojna światowa, Lata PRL i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Helena Wolińska-Brus

  • Anonim pisze:

   Nowa tablica na jej grobie w Anglii – Tu spoczywa sowiecki , stalinowski kat sędzia Helena Wolińska sprawca śmierci Polskich patriotów i żołnierzy podziemnego państwa Polskiego w tym szefa Kedywu- Emila Fieldorfa ,,Nila”Niech spłonie w piekle.. Tak Polacy jej napisali –

 1. emka pisze:

  Tadeusz Płużański: Kim była ciotka Idy?

  Helena Wolińska, która inspirowała postać Wandy Gruz z filmu „Ida”, stanowiła w komunistycznym systemie „przedsionek śmierci”. Podpisywane przez nią wnioski o aresztowanie skutkowały ciężkim dla ofiar śledztwem, a w wielu przypadkach kończyły się śmiercią polskich patriotów – mówi PCh24.pl Tadeusz M. Płużański, autor książek o nieukaranych zbrodniach komunistycznych.

  W oscarowym filmie „Ida”, postać ciotki tytułowej bohaterki, komunistyczna prokurator Wanda Gruz, zmaga się z własnymi wątpliwościami i dramatyczną przeszłością. Postać ta wzorowana jest na komunistce, Helenie Wolińskiej. Kim ona była? […]

  Read more: http://www.pch24.pl/kim-byla-ciotka-idy-,34158,i.html#ixzz3Sbr9i49e

 2. francopilot pisze:

  24 lutego 1953r w więzieniu przy ul.Rakowieckiej w W-wie wykonano wyrok smierci na gen.Auguście Fieldorfie.Postanowienie o tymczasowym aresztowaniu wydała stalinowska prokurator Helena Wolinska/Fajga Mindla Danielak/,która także nadzorowała prowadzone przeciwko niemu śledztwo.Postać Wolinskiej zainspirowała twórców filmu ‚Ida”/występuje tam jako Wanda Guz/ a przyznany „Oscar” niemal zbiegł sie z rocznicą smierci jednej z wielu jej ofiar………

 3. emka pisze:

  Płakała raz w życiu: gdy umarł Stalin. Reż. Pawlikowski docenił łzy i nakręcił o niej „IDĘ”.

  Helena Wolinska-Brus, pierwotnie Felicja Danielak, ps. Lena ‚Äì polska dzialaczka komunistyczna pochodzenia zydowskiego, prokurator, polityk, nauczyciel akademicki, oskarzajaca w procesach politycznych okresu stalinizmu w Polsce Ludowej w tym w tzw. mordach sądowych.

  5 marca 1953 roku zmarł Józef Stalin (Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili), tego dnia jedyny raz w życiu Halina Wolińska płakała. Była jedną z ostatnich zbrodniarek okresu stalinowskiego, które można było jeszcze osądzić w Polsce. Jako powód pozostawania za granicą podawała swoje żydowskie pochodzenie.

  Zbrodniarka, która po latach przebrała się w szaty ofiary i ze swych dawnych przestępczych uczynków uczyniła powód do dumy. Tak najkrócej można opisać życie Heleny Wolińskiej, przedwojennej komunistki, która po 1945 roku, będąc już wysoką funkcjonariuszką Naczelnej Prokuratury Wojskowej posłała na śmierć bardzo wielu polskich patriotów, m.in. generała Augusta Fieldorfa „Nila”. […]
  CZYTAJ DALEJ:
  https://wirtualnapolonia.com/2016/03/05/plakala-raz-w-zyciu-gdy-umarl-stalin-rez-pawlikowski-docenil-lzy-i-nakrecil-o-niej-ide/comment-page-1/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.