Kobieta, która wywarła największy wpływ na naukę

Michał S. de Zieleśkiewicz

Maria Skłodowska -Curie (ur.  7 listopada 1867 w Warszawie,  zm. 4 lipca w 1934 w Passy) –  polsko-francuska uczona, fizyczka i chemiczka,  dwukrotna noblistka.

Sto siedem  lat temu,  w dniu 10 grudnia 1903 roku, Polska uczona z francuskim obywatelstwem, absolwentka Sorbony, pierwszy doktor w dziedzinie nauki o nazwie fizyka, Maria Skłodowska -Curie wraz ze swoim francuskim mężem, uczonym doktorem Pierrem Curie, otrzymała nagrodę Nobla. Współnagrodzonym został właściciel laboratorium w którym Maria i Piotr  Curie pracowali, Antoine Henri Becquerel, Prezes Francuskiej Akademii Nauk.

Pracując w Laboratorium Becquerela, oboje małżonkowie Curie, Maria i Piotr zajmują się badaniem promieniowania uranu. Wspólne badania z mężem Pierre, doprowadzają do odkrycia w 1898 roku nowego pierwiastka promieniotwórczego  polonu /polonium / Nowy pierwiastek swą nazwę zawdzięcza Polsce, kraju z którego Pochodzi Maria Skłodowska -Curie. W tymże roku małżonkowie Maria i jej mąż Pierre Curie, odkrywają rad, radium, po łacinie radius – promień.

Małżonkowie Maria i Piotr jako pierwsi na Świecie wykorzystują rad w lecznictwie.

Laureaci Nagrody Nobla z 1903 roku:

Chemistry,      Svante Arrhenius

Literature,      Bj’rnstjerne Bj’rnson

Medicine,       Niels Ryberg Finsen

Peace,             Randal Cremer

Physics,          Henri Becquerel

Physics,          Pierre Curie

Physics,          Marie Curie- Skłodowska.

Dyplom Nagrody Nobla dla Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Salomea Skłodowska, urodziła się w Warszawie w niezamożnej rodzinie szlacheckiej, herbu Dołęga, żyjącej z  nauczycielstwa. W Polsce żyła z pracy guwernantki, nauczycielki, korepetytorki. Ze swą starszą siostrą Bronisławą zawarły cichą, siostrzaną umowę. Bronisława wyjedzie na studia do Paryża. W tym czasie Maria imając się w Polsce różnych prac związanych z nauką zamożnych dzieci miała pomagać Bronisławie przez dwa lata. W latach następnych Bronisława miała pomagać Marii. W Październiku 1891 roku Maria, wyjeżdża do Paryża. Tegoż  roku, zostaje pierwszą kobietą, która zdała egzaminy na wydziale fizyki paryskiej Sorbony. La Sorbonne, to jeden z najstarszych Uniwersytetów na Świecie. Starszym jest tylko Uniwersytet w Bolonii założony w  1158 r. przez Cesarza, Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego; Fryderyka I Barbarossę. Maria Skłodowska pracując jako korepetytorka, uzyskuje w 1893 roku licencjat z fizyki. W 1894 roku uzyskuje następny licencjat z matematyki. W roku 1895 zawiera związek małżeński z doktorem Pierre Curie, pracującym w Laboratorium Becquerela. Pracując w Laboratorium Antoine Henri  Becquerela, zajmuje się badaniem promieniowania uranu.

Maria Skłodowska -Curie, drugi raz w dniu 7  listopadzie  1911 roku,   otrzymuje Nagrodę Nobla. Tym razem już samodzielnie. Jest pierwszą kobietą na Świecie, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Druga nagrodę otrzymała za wyodrębnienie radu oraz za prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych.

Przez wiele lat nacjonalistyczna i antysemicka Francja, skupiona wokół pism „L’Oeuvre”, „Le Journal”, „La Libre Parole”, była złą ojczyzną dla wielkiej Polski, obywatelki Francji.

Laureaci Nagrody Nobla z 1911 roku:

Chemistry,       Marie Curie – Skłodowska,

Literature,        Maurice Maeterlinck

Medicine,         Allvar Gullstrand

Peace,             Tobias Asser

Peace,              Alfred Fried

Physics,          Wilhelm Wien

W dniu 6 grudnia 1904 roku rodzi się druga córka Marii i Pierre, Eve Curie /Eve Curie Labouisse/ – pisarka, dziennikarka, członek ruchu oporu Wolnej Francji. Laureatka nagrody Pulitzera. Członek rządu generała, Charles’a de Gaulle`a. W 1952 roku doradca Sekretarza Generalnego NATO. Gorąca orędowniczka powstania Państwa Izrael.

W 1965 roku wraz z mężem Henry R. Labouisse  odbierała Pokojową Nagrodę Nobla dla UNICEF.

W 1937 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Ignacy Mościcki odznaczył Ewę Curie Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta. W 2006 roku odznaczona pośmiertnie w Stanach Zjednoczonych, przez  Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarła we śnie w nowojorskiej rezydencji Sutton Place, przeżywszy 103 lata. Pierwsza z córek Marii i Pierre to Irene Joliot-Curie, fizykochemiczka, laureatka Nagrody Nobla z 1935 roku, wraz z mężem Frédérikiem Joliot-Curie w dziedzinie  chemii za odkrycia zjawiska tworzenia się par elektron-pozyton z fotonów oraz sztucznej promieniotwórczości.

Rok 1935

Chemistry,      Frédéric Joliot

Chemistry,      Irene Joliot-Curie

Literature,      No Prize was Awarded

Medicine,       Hans Spemann

Peace,           Carl von Ossietzky

Physics,         James Chadwick

W 1932 roku Maria Curie Skłodowska  zakłada Instytut Radowy w Warszawie. Pierwszą szefową Instytutu zostaje siostra Marii, doktor medycyny, Bronisława Dłuska.

Maria Curie Skłodowska zmarła 4 lipca 1934 roku w  Sancellmoz, klinice Sallanches w Sabaudii na białaczkę. Powodem śmierci było silne napromieniowanie.

Była pierwszą kobietą pochowaną w Panteonie. Od czasów  Wielkiej Rewolucji Francuskiej w 1791 Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzek i Francuzów. Spoczywa tam snem wiecznym obok męża Piotra.

W czasie I Wojny Światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskiego prześwietlania rannych. Z własnej inicjatywy kupiła 20 samochodów i zorganizowała ruchome pogotowie z aparatami Roentgena. W lipcu 1916 roku jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy, by móc prowadzić samochód. Docierała do najbardziej zagrożonych pozycji pod Verdun. Jej pogotowie znał cały front, a francuscy żołnierze wyposażone w aparaty rentgenowskie pojazdy nazywali „małymi Curie”. Przebadano w nich 10 tysięcy rannych. Oprócz pogotowia Maria Curie założyła 220 stacji radiologicznych i przeszkoliła kadry do ich obsługi. Obsłużyły one ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy

Prezydent II Rzeczpospolitej   Ignacy Mościcki po Jej śmierci powiedział:

„Polska traci w śp. Pani Curie-Skłodowskiej nie tylko uczoną, ale i wielką obywatelkę, zawsze przez całe życie czujnie stojącą na straży interesów swojego narodu”.

„Pani Curie jest – z wszystkich ludzi na świecie – jednym nie zepsutym przez sławę człowiekiem.”  Albert Einstein

__________________________________________________________

Uzupełnienie admin. 2009-07-02 10:46:07
Maria Curie-Skłodowska zwyciężyła konkurs PAP/p http://malygosc.pl/index.php?grupa=4&art=1246524379  Maria Curie-Skłodowska, noblistka i odkrywczyni promieniotwórczych pierwiastków radu i polonu, w konkursie rozpisanym przez brytyjski tygodnik „New Scientist” została uznana za „kobietę, która wywarła największy wpływ na naukę”.Na polską badaczkę w sferze fizyki i chemii, która miała polskie i francuskie obywatelstwo, oddało głosy 25,1 proc. uczestników ankiety. Wzięło w niej udział 800 osobistości z międzynarodowego świata nauki.Drugie miejsce po Marii Curie-Skłodowskiej uczestnicy ankiety przyznali brytyjskiej biofizyczce Rosalindzie Franklin, która dostała 14,2 proc. głosów. Matematyczka Hypatia z Aleksandrii, która żyła w IV wieku naszej ery, otrzymała 9,4 proc. głosów, a północnoirlandzka fizyczka Jocelyn Bell Burnell – 4,7 proc.
 • Facebook
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • Grono.net
 • Ulubione
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czasy zaborów, Historia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Kobieta, która wywarła największy wpływ na naukę

 1. B. pisze:

  Bardzo dziekuję za przypomnienie tych słynnych Polek, i nie tylko.

  Mam 2 drobne uwagi:
  1. uciekla gdzie z tekstu informacja o pierwszej nagrodzie Nobla
  2. Instytu Radowy oczywiście (nie Radarowy)

  Serdecznie pozdrawiam

 2. Emir pisze:

  hmm, jestem przekonany,
  ze starsza – wiec pierworodna córką – Marii byla Irena ;
  stawiam koniak jeśli się mylę!

 3. ????? pisze:

  ?????? ?? ???? ??????????? ! ???? ?????? ? ??? ???? ??????????? ?????? ??????? !!! ?????? ?? ?????????? ??? ?????? !
  ??? ?? ???? ?? ?? ??? ????? ???? ?????? ???????? !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.